News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

carutasul

Vă dați seama că nu știu ce va face OLAF-ul, dar dacă aș fi primar la Caracal aș cere drepturi de proprietate intelectuală, km de 800m este una din minunile Caracalului :)

Horațiu 87

FOTO. Asfaltare ,,made in" Târgoviște: cu placaj și cauciuc

Asfaltare cum nu s-a mai văzut în România, pe un pod din județul Dâmbovița: o groapă a fost acoperită cu un placaj și o cauciuc bătut în cuie.
Unul dintre podurile din Târgoviște a fost ,,asfaltat" de mântuială: o groapă din carosabil a fost acoperită cu un placaj, peste care au fost bătute în cuie două bucăți de cauciuc, scrie gazetadambovitei.ro.

Trei muncitori au fost surprinși vineri în timpul lucrărilor.



https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/foto-asfaltare-made-in-targoviste-cu-placaj-si-cauciuc-896624

Lvs_tm

Mai degraba reportaj de tip romanesc, acolo este sau ar trebui sa fie un rost de dilatare, iar solutia din clip probabil este una provizorie.

Asfaltul nu rezista in zona rostului.

cristi5

Pun aici doua poze (cam slabe) sa vedeti in ce hal se dau in folosinta proiectele in Suedia. Mai mare rusinea. Nu au pic de respect pentru neconformitati si lucrari ramase de executat. Se reped sa bage oameni in parcarea aia de parca n-ar mai putea astepta cateva luni. Doar au alternativa, nu e singura parcare...

PS: mesajul este ironic

(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

ultrasbz

Intr-un interviu recent, secretarul general NATO, Jens Stoltenberg mentioneaza "mobilitatea militara" ca un obiectiv "flagship" al aliantei in perioada urmatoare:

"Cred că una dintre cele mai importante arii în care trebuie să lucrăm împreună este domeniul mobilității militare. Să ne asigurăm că putem desfășura rapid forțe în interiorul Europei. Acest lucru presupune să investim în infrastructură, să ne asigurăm că dispunem de mijloacele de transport și să înlăturăm barierele legale care fac dificilă trecerea frontierelor. Am adoptat peste 70 de măsuri concrete în domeniile cibernetic, hibrid, maritim și în lupta împotriva terorismului. Vrem să facem proiecte concrete și să lucrăm împreună cu UE. Cred că mobilitatea militară este un exemplu emblematic pentru NATO și Uniunea Europeană."

Ar fi interesant daca pentru anumite sectoare de autostrada s-ar putea contracta si fonduri NATO, eventual niste UIP-uri militarizate care sa deruleze mai rapid contractele/lucrarile.

udar

#10100
Atentie la colegul de platou al lui Catalin ce gandire poate avea ... cel care ne guverneaza





Trimis de pe al meu SM-A300F folosind Tapatalk

Ionut

Chestiunile tehnice si concrete despre proiecte din aceasta emisiune se pot discuta pe thread-urile lor. :cheers:

Zuy

https://www.youtube.com/watch?v=f9H5-mCoEm0&feature=youtu.be

Piloni, poduri etc, fără frica că se surpă dealul pe autostradă sau se surpă autostrada. Și sub piloni terenul rămâne pentru agricultură, să treacă urșii, castorii sau lilieci și alte orătănii mai avem prin bătătură :)
Nu ar fi mai simplu ? Ș cred că ar costa și mai puțin...

frunzaverde

Quote from: Zuy on March 19, 2018, 07:08:07 PM
Nu ar fi mai simplu ? Ș cred că ar costa și mai puțin...

Podurile si pasajele sunt in general mai scumpe ca terasamentele, dar calculele sunt complexe, si preferintele pentru una sau cealalta depind de multi factori, de la geologie la intretinere.

Dar... natura. Arata incredibil locul ala, de poveste orientala veche, cu dinastii si dragoni si intelepti. Filmuletul ala e suficient sa ma faca sa vreau o viza si un bilet de avion.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

voicul

Am citit asta: "Spitalul Metropolitan va fi construit în maximum 20 de ani"

E de bine ca avanseaza un termen realista SAU e de rau ca ... ce ii fac de va dura atat? Nu stiu ca sunt sanse mari ca PISI sa dureze mai putin de atat. Si totusi e ... PISI!

interesantul

Am fost la Buc luni, cu masina! E drept ca nu pe DN1/DN7, ci prin Targu-Mureș, Brașov.
Dar pentru asta, pe margini am vazut vrea 10 masini in sant pana la Brasov.
Tinichigii se bucura ca nu avem autostrazi!
Am pierdut prin Romania 30 de ani...

carutasul

Rocklee, mă gândesc să cer azil meteorologic în județul Huneadoara, că pe la noi e zăpada de 15 cm :)

pasadia

Cred ca a nins peste noapte si acolo. Mai putin, dar oricum...

florin74

#10108
http://www.meteoromania.ro/anm2/ ( e harta cu grosimea stratului de zapada la ora 06.00 dimineata (undeva in josul paginii))
6 cm pare sa fie
Si ninge in continuare

Ionut

Se umfla iar Muresul pe A3 si A10?