Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 26 Guests are viewing this topic.

Harry

Primaria comunei Cogealac (judetul Constanta) a scos la licitatie servicii de proiectare pentru elaborarea documentatiilor pentru obtinerea avizelor  si acordurilor in cadrul proiectului "CENTURA OCOLITOARE COMUNA COGEALAC" - faza DALI.

Harry

^^ Rectificare. S-a semnat deja pentru studiul fez

TibiV

#2192
Harry, este vorba de bucatica de DN22 care trece prin Tariverde (care banuiesc ca este un sat al comunei Cogealac) ?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC


alecu26

dumnezeule....deci Bucurestiul nu va avea centura de autostrada decat prin 2040.

Vor descoperi cu surpindere ca imediat dupa largirea la 4 benzi, actuala CB este practic congestionata. Cum poate crede cineva ca poate astepta pana in 2040? Mai ales când din pricina dezvoltarii lui A3, A1...va creste traficul pe ea. Bucurestiul nu se va opri din dezvoltare. La fel si localitatile si oraselele satelit din jur.

Vor mai aparea si acele penetratii (Grigorescu, ciurel si poate si altele).

Sper, cum am mai spus de multe ori, ca inclusiv strategia de implementare nu e o chestie batuta in cuie, si in functie de evolutia traficului si a tarii si chiar a Europei in general, sa se poate inversa ordinea de implementare.
Drumurile noastre POATE;

Eurocopter

Ai dreptate alecu si in acelasi timp stai linistit. Isi vor da seama de asta in 3-4 ani si probabil prin 2020 se vor licita primele segmente din autostrada de centura a Bucurestiului.

horatiu.cosma

"Proiectul depaseste bugetul alocat in perioada precedenta de programare (2021-2030)". Inseamna ca se stie cu exactitate pe ce se va cheltui bugetul pe aceasta perioada, ar trebui sa intrebam acest lucru.

Harry

Quote from: TibiV on March 02, 2015, 07:30:12 PM
Harry, este vorba de bucatica de DN22 care trece prin Tariverde (care banuiesc ca este un sat al comunei Cogealac) ?...

nu am idee  :(

istvan78

Quote from: Eurocopter on March 03, 2015, 11:01:06 AM
Ai dreptate alecu si in acelasi timp stai linistit. Isi vor da seama de asta in 3-4 ani si probabil prin 2020 se vor licita primele segmente din autostrada de centura a Bucurestiului.
Problema e ca cu cat se intarzie, culoarul necesar pt autostrada imprejurul Bucurestiului va deveni tot mai greu de eliberat. Cu fiecare depozit, hala de productie, sau grup de case ce se construieste, costurile potentiale pentru exproprieri cresc.
Si cu fiecare conducta de gaz, apa/canal, cu fiecare cablu de electriciatate, cu fiecare turn de comunicatii, care se mai construiesc odata cu extinderea orasului, creste complexistatea proiectului, sau lungimea inelului, oricare se traduce din nou in costuri crescute.

horatiu.cosma

Eu am speranta ca UE ii va da peste nas prietenului zilele astea la Bruxelles si il va obliga sa includa macar jumatate din centura Bucuresti la nivel de autostrada pe 2014-2020. Ne-am asumat ca inchidem fostul coridor IV pana in 2020, fara o legatura la nivel de A intre A1 si A2 nu prea ne tinem de promisiune. Cel mai probabil o sa se apuce de A0 sud, fiindca e mai scurta si mai ieftina, dar nu cred ca va fi o optiune sa arunce tot A0 pana in 2030, cel putin nu cu acordul UE.

iulius

^^^
Cu siguranta Comisia de la Bruxelles le va mai "taia din aripi" vitejilor nostri, si vor cere inchiderea coridorului IV pana in 2020 (A 0 nord sau sud, la nivel de Autostrada), dar sunt de parere ca si actuala Centura a Buc trebuie modernizata integral minim la nivel de DX, acest lucru ar ajuta de fapt foarte mult traficul local..

horatiu.cosma

Acest lucru se face cu chiu cu vai in prezent, si e o necesitate urgenta pentru nivelul de trafic actual, dar A0 trebuie construita luand in considerare nivelul de trafic de peste 5-10 ani.

MNU

#2202
Quote from: iulius on March 03, 2015, 03:29:19 PM
^^^
Cu siguranta Comisia de la Bruxelles le va mai "taia din aripi" vitejilor nostri, si vor cere inchiderea coridorului IV pana in 2020 (A 0 nord sau sud, la nivel de Autostrada), dar sunt de parere ca si actuala Centura a Buc trebuie modernizata integral minim la nivel de DX, acest lucru ar ajuta de fapt foarte mult traficul local..

Nu cred ca se mai poate moderniza la drum expres pt ca s-a inceput prost si uneori chiar nu e posibil. Cu treceri de pietoni, sensuri giratorii si viraje la stanga, NU este drum expres!! Asa cum arata azi partea reabilitata este cel mult un bulevard 2+2.

Ionut

Pasajele de pe centura Arad (de nord). Pustiu, nici paznici nu sunt. (Sursa secreta.)






NordKapp

Pasajul asta parca e parte dintr-un vis urât, păcat ca e realitatea crudă. Am trecut acum o săptămână pe acolo, norocul meu ca era noapte și nu prea era trafic, dar în afară de câteva becuri ale ălora ce vând nimicuri  la calea ferata e întuneric ca în c..