Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 5 Guests are viewing this topic.

MHN

#2205
Cateva imagini surprinse in dimineata zilei de 20 Februarie 2015, pe DN6 - Centura Lugojului:







Mai multe imagini pe forumul RATT, by me.

Time-and-Space

in plus pe centura arad la pasajul de mai sus trecerea peste sine la bariera este mai rea decat la o tara in curs de dezvoltare, denivelarile foarte pronuntate, aproape ca te rostogoloesti prin hartoape, trebuie sa te uiti daca nu se joaca copii jos in neant. e o catastrofa rusinoasa. drumuri gospodarite bine ce mai.


marisRO

Copisa nu misca inca nimic la Tg. Mures. CNADNR nu vede ...... >:(

Stand-by pentru centura Târgu-Mureşului

Preşedintele Consiliului Judeţean Mureş a vorbit apoi şi despre stadiul în care se află centura ocolitoare a municipiului Târgu-Mureş, proiect care aşteaptă avizul de demarare a lucrărilor de la Ministerul Culturii. ,,Acum suntem în următoarea fază: Muzeul Judeţean Mureş a apreciat că există şase situri pentru care este nevoie de descărcare de sarcină arheologică pe acest traiect al centurii ocolitoare. Consiliului Judeţean Mureş a şi făcut draftul de contract pe care l-am înaintat către antreprenorul general Copisa, firma care a câştigat licitaţia, iar descărcarea de sarcină arheologică pe cele şase situri este în valoare de 720.000 lei. Consiliul Judeţean Mureş încă nu a primit înapoi semnat de către Copisa contractul de descărcare de sarcină arheologică. Pe cale de consecinţă, fac acest apel ca cel târziu până în 23 martie să semneze contractul în valoare de 720.000 lei pentru descărcarea arheologică. De ce până în 23 martie? Pentru că lunar la Ministerul Culturii există o şedinţă şi în luna aceasta ea va fi în 24 martie, la care se poate introduce această cerere şi obţine avizul Ministerului Culturii pentru începerea lucrărilor de descărcare de sarcină arheologică. Nu semnează Copisa, intrăm în întârziere de 30 de zile", a menţionat preşedintele Consiliului Judeţean Mureş. ,,Mai sunt câteva chestiuni de lămurit pe fişa de expropriere a imobilelor de la acest proiect, unde au apărut imobile noi pentru care nu s-a prevăzut suma alocată în vederea exproprierii. Urmează ca CNADNR să facă o cerere către Guvernul României, de suplimentare a fondurilor necesare exproprierilor, tocmai pentru imobile care nu au fost avute în vedere în momentul proiectării, iar acum au apărut pe acest traseu", a adăugat Ciprian Dobre.

Sursa: http://www.zi-de-zi.ro/investitii-de-5-miliarde-de-euro-in-infrastructura-judetului-mures

TibiV

Măi frate, ăştia sunt cu capul ?
Cum adică "pe fişa de expropriere a imobilelor de la acest proiect, unde au apărut imobile noi" ?
A împins cineva loturi noi de teren pe traseul centurii ?!...

Era potrivit un Emoticon cu unul care îşi face cruce...   8)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alecu26

din ce stiu eu au fost mici diferente, sa zicem de cativa metri maxim, intre culoarul real si cel din hartii. Sau ceva de genul asta.

Ideea e ca initial centura trecea prin curtea omului, acum trece prin coltul casei.

Posibil de asemenea ca de când s-a facut documentatia de expropiere, pana la momentul efectiv a efectuarii expropierii sa se fi construit case noi. Centura Tg Mures se discuta de ea, la mod foarte concrete inca de 12-13 ani...când un prieten de al meu facea masuratori topo.
Drumurile noastre POATE;

dan_c

#2211
Centura Targu Mures

mda...numai combinatii cu expropierile...curios ce persoane vor mai beneficia......

oricum Copisa au mai gasit motive sa amane inceperea lucrarilor, poate incep totusi lucrarile dupa sarbatorile de Paste....

avizarea coridorului de expropiere s-a facut in 2012, suprafata totala e de 598905 mp, e posibil aparitia unor imobile noi, deci bani in plus....

trebuie atentie la Anexa nr 2 din lista imobilelor incadrate in coridoul de expropiere ===>   http://www.cnadnr.ro/exproprieri/hg-nr-378.PDF

http://www.cnadnr.ro/exproprieri/decizia-de-expropriere-nr-1272.pdf






ticker

Eu am zis de cand am vazut ca a castigat Copisa ca nu se vor tine de treaba.
Motivatia lor da cu minus. Banii vor veni sa fara sa munceasca efectiv.

Ce sa zic de centura de vest care arata bine in randare dar care nu va fi nici macar licitata cand va fi gata drumul de legatura de la A3 C-Turzii- Targu Mures peste 2 ani.
Nu stiu de ce ma mai mira. In Romania foarte greu se face ceva cu cap.

MHN

Tot in luna Februarie 2015 am parcurs si un segment din Centura Caransebesului (intre Jupa si nodul cu DN68):













sebba

Quote from: Ionut on March 03, 2015, 04:34:00 PM
Pasajele de pe centura Arad (de nord). Pustiu, nici paznici nu sunt. (Sursa secreta.)

mda, liniste totala si azi, dezinteresul persista, batjocura insista si lumea rezista! pana cand? cat au de gand astia sa o mermeleasca pe acolo?

Ionut, sursa nu are si ceva informatii?
Sailing away! S/Y Haimana

mariansb

Seba, am scris eu apropo de asta pe sectiunea" poduri, pasaje".
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

Raducu Popa


nirolf

Cu centura Târgoviște știe cineva ce se mai întâmplă? Nu s-a mai lucrat de câțiva ani, un pod este închis pe un sens, iar lucrările deja se degradează. Poate punem o întrebare la CNADNR, este ridicol ce se întâmplă acolo.


dan_c

http://cnadnr.ro/docs/comunicate/Comunicat%20CNADNR%20SA%20VO%20Suceava%20tronson%20III%2012.03.pdf

COMUNICAT DE PRESĂ
-12.03.2015-
Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale informează participanții la trafic că
astăzi 12.03.2015, începând cu ora 16:00 se dechide traficul rutier pentru toate
categoriile de vehicule pe tronsonul III al Variantei de Ocolire a Municipiului Suceava.
Circulația rutieră se va desfășura astfel: de la km 7+285 - intersecția DN 17 până la km
12+434 - intresecția cu DN 2, spre Vama Siret.
CNADNR SA