Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 27 Guests are viewing this topic.

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

TibiV

Noi ne plangem de parapetii deteriorati.
Pai asta cu TIR-ul cred ca a "reparat" singur fo' 20-30 de metri de parapeti... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AdrianB1

Quote from: cristi5 on February 05, 2016, 09:48:53 AM
Pe OSM e asa, nu stiu daca e corect:
http://standup.csc.kth.se/maps/projects.html#map=12/44.299/23.87/0
Multumesc frumos :)

Vad ca pe Google Maps apare in imaginea de satelit bucata de est, de la E574 (spre Bucuresti) la Carcea - pare aproape terminata. Bucata de la Carcea la Balta Verde ce e cu ea, ca apare doar camp?

NGC

Quote from: AdrianB1 on February 05, 2016, 01:25:10 AM
Unde se poate gasi o harta cu centura Craiovei? Pe Google Maps nu am reusit sa o identific pe planul de satelit.

Quote from: cristi5 on February 05, 2016, 09:48:53 AM
Pe OSM e asa, nu stiu daca e corect:

Quote from: NGC20 on September 14, 2014, 01:01:52 PM
Daca este cineva interesat, aici (pagina 4) se gaseste planul de ansamblu pentru Centura Craiova Est, DN 65 - DN 6 (www.cnadnr.ro/proiect_pcd.php?id=305), la care lucreaza SECOL. (multumiri lui "medicu' de garda" de pe SSC)

Iar aici se gaseste planul de ansamblu pentru Centura Craiova Sud, DN 56 - DN 55 - DN 6 (www.cnadnr.ro/proiect_pcd.php?id=332), pentru care contractul de executie a fost anulat in Februarie 2014.

AdrianB1

Multumesc. Ai si informatii despre stadiul lucrarilor si estimarea datei de finalizare pe fiecare bucata? Partea de est pare a fi gata, cea de sud scrii ca s-a reziliat in feb 2014, s-a facut alt contract de atunci?

SILVIUFG

Stiu ca sunt multi colegi din Cluj Napoca.... Vreau sa intreb cum este Bulevardul Muncii ? Vin de la Fagaras, iau o persoana de la aeroport apoi trebuie sa merg spre Zalau-Satu Mare. Nu as vrea sa strabat tot centrul  Clujului si ma gandeam ca prin nord pe acolo ar fi mai usor.... Multumesc.

horatiu.cosma


SILVIUFG


dcr965

#3368
Quote from: AdrianB1 on February 06, 2016, 05:05:00 PM
Multumesc. Ai si informatii despre stadiul lucrarilor si estimarea datei de finalizare pe fiecare bucata? Partea de est pare a fi gata, cea de sud scrii ca s-a reziliat in feb 2014, s-a facut alt contract de atunci?

Despre partea care ti se pare ca este gata se vorbeste de cateva zile prin presa, Centura Ford, stricată înainte de inaugurare. Aceiaşi constructori au lăsat acum doi ani un stâlp în mijlocul drumului, este cam la fel ca lotul 3 de pe A1, Sebes - Sibiu, cu mentiunea ca pe aici nu s-a circulat inca. Daca nu o termina nici pana in Iulie 2016 o sa piarda toti banii. 
QuoteData iniţială a finalizării era noiembrie 2013, dar termenul a fost prelungit cu încă doi ani. Acum, CNADNR a anunţat că şoseaua ar putea fi gata cândva în al doilea semestru din 2016. Dacă Centura de Sud a Craiovei nu va fi inaugurată până în iulie 2016, fondurile europene accesate pentru acest proiect vor trebui returnate.

Celalat lot este tot reziliat, la fel ca la inceputul lui 2014, nu s-a facut absolut nimic pe el.

NGC

^^^ Executia lucrarilor se va relicita. Deocamdata se reactualizeaza "documentatie tehnica, intocmire PT, inclusiv DTAC, DE si AT, la obiectivul de investitii ,,Centura de ocolire Craiova-Varianta Sud DN56-DN55-DN6".

Pentru tronsonul realizat de SECOL, stadiul fizic este de 87%.

laszlo.robert

O intrebare pentru colegii din zona Brasov :Au reinceput lucrarile de pe centura ?

comisarul

saptamana trecuta erau cativa muncitori pe lotul viarom, dar slabut pentru vremea buna care este acum !

NGC

Quote from: NGC20 on January 22, 2016, 11:30:33 AM
Quote from: TibiV on January 08, 2016, 12:59:29 PM
Ceva ?...

Quote
[164667] / 26.11.2015: "Proiectare si executie Varianta de Ocolire Comarnic : Obiectiv 1: km 0+000-km 2+850"

[164668] / 26.11.2015: "Proiectare si executie Varianta de Ocolire Busteni: Obiectiv 1 Busteni Sud km 0+000-km 1+020"


Quote from: NGC20 on January 11, 2016, 12:37:32 PM
^^^

Da, dar doar amanare pentru ambele licitatii. Acum avem termenele de 28 respectiv 27 Ianuarie 2016.

Acum avem o noua amanare, pina in 11 respectiv 10 Februarie 2016.

Si mai amanam putin pana in 18 respectiv 17 Februarie 2016. Este deja a patra amanare.

StefanCelMare

Dupa discutiile de pe threadul asta, nu sunt sigur ca POIM e sursa care trebuie pentru conexiunile cu A3. Bani nu sunt asa de multi, se vor cam duce cu A1, A10... Poate si o centura Bucuresti si bucati de A7...

horatiu.cosma

Daca ei pot, de ce nu? Avem nevoie de proiecte care sa fie pregatite sa intre rapid in constructie in caz ca nu se face absorbtie cu cele estimate. Iar acest drum de legatura pare sa mearga in directia aia.