Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 29 Guests are viewing this topic.

stef04

Stie cineva ceva detalii despre varianta ocolitoare Sibiu la nivel de autostrada pentru care sunt alocati aproape 40 de mil de lei in bugetul CNADNR pe anul 2016 ?
De unde incepe si unde se termina ?

AdrianB1

Alta decat autostrada existenta? Ce rost ar avea asa ceva?

Probabil sunt ceva cheltuieli curente sau imbunatatiri la conexiunile cu autostrada, nu altceva. Nici nu ar ajunge asemenea bani decat pentru 1-2 km.

Io

+1 AdrianB1

Stef04 am auzit si eu asa ceva acum 4 ani de la un localnic insa e doar un zvon si atit. Posibil sa fie recurent. Foarte posibil zvonul a fost generat de lucrarile de largire/asfaltare a DJ106E, cel care leaga Sugag de Marginime. Nu exista vreun motiv sa faci o autostrada la Sud de Sibiu, ai intra in Marginime cu ea ca sa ce? S-o strici si-ar fi pacat.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

vancouver

Mai degraba este posibil sa fie vorba de fonduri pentru reasfaltarea A1 centura Sibiu. Aceasta este deschisa din 2010 si unele lucrari sunt din 2006. Probabil e nevoie de unele cheltuieli de reabilitare. In conditii normale asfaltul de uzura rezista 8-10 ani, timp in care bitumul se evapora treptat si asfaltul devine rigid / casant. Apar fisuri de la trafic, se infiltreaza apa, inghet-dezghet, etc...
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

adiarc

Exista si un proces cu Todini,primul constructor care a fost dat afara...sper sa nu fie vreun proces câștigat de acestia....
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

NGC

VO Suceava

Quote from: ovideatza on January 26, 2016, 05:15:12 PM
In sinteza prezentata de CNANDR nu apare nimic de centura Sucevei. Nici macar nu e trecut ca si proiect in derulare, suspendat, cu probleme ceva.

Quote from: NGC20 on January 26, 2016, 06:48:33 PM
^^^ S-ar putea sa fi uitat sa treaca si VO Suceava in lista, dar vezi raspunsul asta din Noiembrie 2015. ;)

Quote from: florin74 on January 26, 2016, 07:05:50 PM
Sunt prevazute pentru fazare VO Suceava 6,98 mil euro in noul POIM, cu finalizarea lucrarilor in 2018.

Lucrarile ramase de executat ar trebui sa fie gata chiar anul acesta.

http://www.senat.ro/PDFIntrebari%5CR%20la%202%2012%20Flutur%20G%203580.pdf





ovideatza

Imi e greu sa cred ca in 2 luni se va organiza si finaliza achizitia. Dar daca am avea constructor sa zic pana iunie-iulie tot ar fi ceva...

GDPR

Anunt de atribuire pe SEAP de azi 02.02.2016:

Denumirea atribuita contractului de autoritatea contractanta: Servicii de reactualizare documentatie tehnica, intocmire PT, inclusiv DTAC, DE si AT, la obiectivul de investitii ,,Centura de ocolire Craiova-Varianta Sud DN56-DN55-DN6

Numele operatorului economic caruia i-a fost atribuit contractul: SC LUCA WAY SRL 

Valoarea totala finala a contractului: 591,146.72 RON fara TVA 

NGC

#3353
^^^ Anuntul din SEAP este facut cu mare intarziere. Daca imi aduc bine aminte, atribuirea s-a facut in 28.12.2015, dar nu am mai scris despre asta.
Documentatia tehnico-economica trebuie sa fie gata in 3 luni de la ordinul de incepere si va trebui acordata asistenta tehnica pe perioada executiei lucrarilor (24 de luni).

florin74

Daca pana la sfarsitul anului avem contract de lucrari semnat suntem norocosi.

lupualb

#3355
Centura Carei vazuta de pe drumul Tasnad -Carei

Vedere spre Oradea



Vedere spre Satu Mare.



S-a asfaltat pana in drumul National Satu Mare - Oradea. Am mers spre Satu Mare si am vazut ca tot sectorul este asfaltat. Trebuie amenajate intrarile si iesirile de pe centura.


AdrianB1

Unde se poate gasi o harta cu centura Craiovei? Pe Google Maps nu am reusit sa o identific pe planul de satelit.