News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

[B] Magistrala M4 Straulesti-Gara de Nord-Progresul

Started by Ionut, December 26, 2011, 08:28:22 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Cate trasee se analizeaza pana la urma la nivel de SF? 3 sau 4?

subway

#631
Cate e nevoie si doreste beneficiarul dar normal maxim trei sau in cazuri mai limpezi doua. Defrisarea se face deja de la SPF.

Ionut

Pai am pus chiar eu plansele de la studiul de prefezabilitate cu acele multe variante (dupa ce le-am obtinut cu chiu cu vai dupa intalnirea cu ei). Era vorba ca in SF intra 3-4 variante care au iesit "castigatoare" la prefezabilitate. Pot sa mai apara altele intre timp? :o

subway


GDPR

Am primit raspuns din partea Metrorex:

QuoteUrmare a adresei dumneavoastră, înregistrată la Metrorex cu numărul M.01/11708/01.08.2019, vă comunicăm următoarele:

Recepția la Terminarea Lucărilor a contractului ,,Sistemul de Siguranță și Automatizarea Traficului" a fost admisă la data de 31.07.2019, în conformitate cu H.G. 51/1996.

După admiterea Recepției la Terminarea Lucrărilor, se vor efectua teste și probe tehnologice specifice, iar în funcție de acestea, se va demara Recepția Punerii în Funcțiune.

Inteleg ca doar lucrarile fizice au fost terminate, iar PIF-ul va fi ... candva.


riciu


Valentin

Am cerut prin 544/2001 stadiul SPF+SF al M4. Raspunsul este intr-un format PDF (l-am primit rotit). Nu am gasit cum sa adaug atasamente, asa ca daca poate un moderator sa ia PDF-ul ca sa nu dispara in 7 zile link-ul.

https://we.tl/t-aghZA1wSEE


Observatii:

1. Optiunea recomandata este 1 (Hasdeu-Catedrala Maintuirii-Tudor Vladimirescu- Eroii Revolutiei 2- Giurgiului) .
2. Statiile pe traseul recomandat: Stirbei Voda, Bogdan Petriceicu Hasdeu, Uranus, George Rozerea, Chirigiu, Filaret, Eroii Revolutiei 2! , George Bacovia, Toporasi, Nicolae Cajat, Luica, Giurgiului, Gara Progresul.
3. Ceva nu e bine, dar la "legaturii cu celelalte magistrale" apar urmatoarele:
- Magistrala 1 - Statia Basarab, GdN 2
- Magistrala 1/3 - Statia Izvor (?)
- Magistrala 2 - Statia E.R. 2;
- Magistrala 5 - Statia B.P.Hasdeu
- Magistrala 6 - Statia 1Mai
Nu inteleg daca e vorba de legatura indirecta cu statia Izvor, fiindca in lista de statii nu apare nimic.
4. N-am gasit nicaieri ceva despre statutul contractului.
5. Daca mai gasiti ceva interesant..

nenea_hartia

^ Mulțumesc mult, l-am rotit și atașat eu ca să poată fi descărcat.

dr4qul4

#639
Izvor si ER2? Asta inseamna ca au renuntat la varianta prin Sebastian si Ferentari... Probabil vor merge Uranus-Viilor, dar nu direct, ci cu bucla pe la Mariott.
Cel putin eu asa inteleg din SF.
La Izvor parca nu puteau face statie (cf lui subway care invoca ceva sedimente preistorice)... ? !
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

subway

#640
Nu se intentioneaza nicio statie noua la Izvor.
Pana la urma-urmei a prevalat <varianta clasica>.
Singurul punct slab e statia de la Piata Jose Rizal care din cauza traseului va avea peronul in curba, lucru nerecomandabil.
Statia Uranus e de fapt la Puisor, actualmente Piata Arsenalului care arsenal n-a fost nici el pe acolo in decursul istoriei!

Ionut

S-a modificat schimbarea, vad. Parca varianta "clasica" nu era tocmai optima. Explicatii?

Vlad94

Deci statia Hasdeu ramane in apropierea benzinariei Petrom sau se va face dupa podul peste Dambovita sub parcul Izvor?

Xenos

Pare destul de evident ca Hasdeu 2 va fi pe latura Facultatii de Drept, cu capatul langa benzinarie, unde va exista corespondenta cu Hasdeu 1 de pe M 5 central.
Bine, astea sunt, deocamdata, povesti...poate le vom vedea si realizate in timpul vietii noastre.

riciu

Apropos de timpul vietii noastre... Cand va circula metroul M4, pe bucata 1 Mai - Straulesti asa cum trebuie? Adica nu ca acum, alternativ cand pe un fir cand pe altul? Ca e septembrie... Dimetronicul ala ce face? Ca mie personal, mi se pare mai in regula sa vedem ce facem acum si ce rezolvam acum, decat ce se va face peste n ani...