[B] Parcarile din Bucuresti

Started by Ionut, October 17, 2011, 06:17:45 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

panzer

Hai ca ne-am lamurit care a fost scopul. Ii incurcau riveranii pe baieti!

Cei privilegiați: Peste 2.500 din locurile de parcare din Centrul Bucureștiului sunt rezervate gratuit pentru instituțiile de stat sau companii publice Hotnews

QuotePeste 2.500 din locurile de parcare din Centrul Bucureștiului sunt rezervate gratuit pentru instituțiile de stat, potrivit informațiilor centralizate de HotNews.ro. Practic sunt străzi întregi care sunt rezervate funcționarilor publici. Pentru comparație, Primăria Capitalei are în administrare în acest moment circa 13.000 de locuri de parcare, majoritatea în zona centrală, însă sunt și pe Șoseaua Nordului, în zona Parcului Herăstrău, la Fântâna Miorița, bd. Aviatorilor.

Pentru cine e interesat este o lista lunga in articol cu cine a beneficiat in mod real de aceasta masura.

Si noi credeam ca vor un oras ca afara.  >:(

Well spotted @Xed

Fred

Furia proletara e nejustificata. Nu avea sens sa ceara bani de la institutiile de stat, ar fi fost doar bani mutati dintr-un buzunar in altul, taxele noastre.

Vrei un oras ca afara? Acum 40 de ani ma uitam prin orase de pe alte continente cum se ridica masinile la greu. Nici aia nu aveau locuri de parcare, nimeni nu avea pretentia sa le construiasca cineva, masinile se ridicau si nimeni nu comenta. Strazile erau folosite pentru circulatia masinilor, nu pentru parcare.

Inainte de a avea pretentii, e bine sa ai informatii. Vrei sa fie ca in Tokio? Ca in Canada sau SUA? Nu cred ca stii ce vrei.

Xed

Eu unul stiu ce vreau: un sistem gandit cap-coada de parcare in Bucuresti care sa fie pus in practica si respectat zi de zi. Ce se intampla acum e o mascarada.

Nu trebuie sa ne ducem foarte departe, respectiv pana in Tokio sau America de Nord, pentru a ne inspira. Gasim aici langa noi aproape, un sistem care s-ar preta foarte bine Bucurestiului, si anume in Cracovia. O zona centrala mare, bine delimitata care se supune unor reguli de parcare stricte. Exista zone desemnate numai pentru riverani, zone pentru vizitatori si altele pentru institutii (dar care sunt in numar restrans, nu ca la noi). Ai multe tipuri de abonamente si la preturi decente, toate modalitatiile de plata inclusiv parcometre cu care ai nostri se laudau ca le monteaza vara asta, dar cel mai important angajati de-ai primariei care se plimba cu masini dotate cu camere de citit numerele de inmatriculare. Te detecteaza ca nu ai platit, trage pe dreapta si iti lasa frumos amenda in geam. Daca esti parcat aiurea, te ia pe sus. Atat de simplu.

Ah, ca vor face scandal la noi unii si alti, foarte bine. Dar te tii tare si ai grija sa se respecte ce ai implementat. Nu sa te culci pe o ureche la 3 zile distanta.

In fine, poate ne dorim prea mult si trebuie sa mai asteptam inca un secol pana apare un primar in orasul asta care sa il resusciteze administrativ.  :D

panzer

Fred nu contribuie cu nimic. Este insa foarte bun sa le spuna altora ca sunt neinformati, ca n-ar sti ce vor, adica prosti! Proletari! "Prosti, da' multi!"  :lol:
A mai facut destul flame exact pe acest topic acum cativa ani. In Linux /ignore

Hai sa ne intoarcem la oile noastre: Am vazut cu ochii mei sistemul Albastru (parcare de scurta durata) functinand la Alba Iulia in jurul Cetatii, si la Odorheiul Secuiesc. La Odorhei mi s-a parut cam scump. SMS la 7420 COD NrAuto.

Important:
- CEC nu este institutie publica. Este o banca oarecare.
- Camera Notarilor Publici nu este institutie publica. Este o organizatie profesionala.
Lista poate continua. Sa plateasca sau sa isi mute si ei masinile mai pe la periferie asa.

Ce spunea Stelian Bujduveanu pe 30 august 2022:
QuoteAcesta (nr Stelian Bujduveanu) spune că se discută micșorarea prețului la abonamentele fără rezervare pentru riverani și chiar scoaterea conceptului de loc de parcare cu rezervare, cel puțin în zona centrală.
Rezultatul: 2.500 locuri rezervate gratis pentru privilegiati :busted:
Da, stiu. Nu sariti pe mine. Nu le-au fost date toate locurile acum. Multe le au de ani de zile. Exageram si eu un pic la impresia artistica. :)

Serios insa, as fi curios cate locuri s-au facut noi in 2022, si din astea cate sunt pentru publicul larg si cate au revenit institutiilor. E o chestie de transparenta, nu?

Fred

Moving the goal post: ai spus ca sunt rezervate pentru instututii publice si companii de stat. Am zis ca alea nu are sens sa plateasca. Te-ai intors si zici ca e si CEC acolo. Da, aia ar trebui sa plateasca. Apoi atac la persoana. Crezi ca eu sunt problema? Daca cineva are alta parere nu e o contributie, ci flame? Sigur, la ce e forum, la ce sa discuti cand doar cei cu aceeasi opinie pot sa se laude in cerc? Nu e nevoie de argumente, merge cu edicte si comunicate.

panzer

Primarul Nicusor Dan la B1TV citat de Agerpres. 15 Septembrie 2022.

QuoteÎntrebat, la B1Tv, dacă există la nivelul municipalităţii intenţia de a modifica regulamentul de parcare, astfel încât să nu existe zone diferenţiate, ci un tarif unic de cinci lei, Nicuşor Dan a confirmat.

"În momentul de faţă există zona zero cu 10 lei, zona I cu 5 lei şi zona II cu 2,5 lei, dar în zona II sunt extrem de puţine locuri de parcare - nu ştiu dacă sunt 150-200, din cele 10.000 care există cu totul. Şi atunci, pentru moment, pentru ca lucrurile să fie simple pentru toată lumea, este o propunere care este îmbrăţişată de consilierii generali, să simplificăm foarte tare regulamentul acesta. (...) (Această propunere, n.r.) nu este în vigoare acum, dar vă confirm că aceste discuţii există şi există, practic, un consens pe subiectul acesta", a spus el.

Quote"Deodată, s-a populat mult mai mult parcarea din Cora Pantelimon. De ce? Pentru că dacă tu vei spune că parcarea în centrul Bucureştiului este gratuită, oricâte park and ride-uri vei face în jurul Bucureştiului, nimeni nu o să îşi lase maşina acolo, să urce într-un mijloc de transport în comun, să vină în centru", a afirmat el.

QuoteNicuşor Dan a subliniat că municipalitatea nu aplică regulamentul de parcare pentru a câştiga venituri suplimentare, ci pentru a genera un trafic mai civilizat. El a adăugat că până în prezent au fost marcate 10.000 de locuri de parcare, dar că numărul acestora va creşte la 150.000 într-un an şi jumătate.

Luati si voi cu un pic de sare. N-a fost intrebat de nici o problema aparuta: nici de riverani, nici de institutii, nici de revenirea celor care parcheaza ilegal pt ca Politia Locala s-a mutat la dirijat traficul dupa incepera scolii.

Lyvyoo

Pare-se ca de azi s-a pus cruce parcarii pe trotuare! Acum sa vedem si aplicata aceasta masura!
Partea proasta este ca cei de la rutiera sunt putini si nu s-a introdus vreun amendament ca sa poata si localii contribui.
https://www.hotnews.ro/stiri-politic-25853896-parlamentul-decis-politia-rutiera-putea-ridica-masinile-parcate-neregulamentar-trotuar.htm

Sorinus

M-am invartit ieri ceva prin centru sa gasesc un loc liber , cu plata. Era FULL. Inclusiv in zona cu 10lei/ora. Pana la urma am intrat in subterana la Universitate. Strict in zona BNR, mi s-a parut mai civilizata treaba, dar prin spate pe la Cismingiu, tot haos era, masini parcate in intersectiile alea mici, curieri pe avarii... Dar totusi e un lucru bun, se pare ca primaria aduna ceva bani, pe care speram sa-i reinvesteasca cu folos.

captiva

Eu cred ca oamenii s-au prins ca sansele sa primeasca amenda daca nu platesc sunt minime, asa ca parcheaza relaxati fara sa achite

DarkFranck

Quote from: panzer on September 17, 2022, 12:56:31 PMN-a fost intrebat de nici o problema aparuta: nici de riverani, nici de institutii
Păi ochiometric cam 1/3 din locurile de parcare din centru sunt ocupate de "institutii", firme și alte învârteli. Am avut un șoc acum câteva zile când am fost pe seară (în weekend) la Piața Walter Mărăcineanu și am văzut că peste jumătate din locuri erau rezervate. Bine, nu mai zic că o piață ca Walter e folosită ca parcare, o rușine. BNR și-a făcut țarc-parcare de tip conac rural în buricul târgului, MAI ocupă un potențial frumos spațiu urban central pentru o parcare penibilă, Ministerul Sănătății la fel. Și noi îi acuzăm pe niște amărășteni că parchează pe unde nimeresc: păi de aia, că știu că tot sistemul e putred, o învârteală generalizată, e chiar neetic să-i penalizezi doar pe șoferii simpli când peștii cei mari și-au rezervat mare parte din oraș pentru ei. 
Fluctuat Nec Mergitur

panzer

Azi am vazut prima "Nota de constatare si instiintare de plata ... din data ..."

Sunt date de Compania Municipala Parking Bucuresti. Au poza vehicului. Par printate pe hartie de casa de marcat si bagata intr-o punga de plastic, probabil de pe o imprimanta portabila.

"Pentru aceasta fapta aveti obligatia ... suma datorata cu titlul de daune-interese de 200 lei..."

Nu vreau sa pun aici poza omului.

Skynick

Da, sunt din ce in ce mai frecvente. Am vazut una emisa la 43 de minute dupa parcare si neplata.

panzer

Cum pe vremuri ne-am "certat" pe nevoia de a parca 2 minute sa iti lasi copilul la scoala, hai sa remarcam si prima solutie legala implementata pe langa scolile din Bucuresti.

Sunt denumite "Kiss and ride". Bine ca nu le-au denumit in romaneste: "te pup si la revedere!" :lol:

Primul sistem Kiss and Ride din Sectorul 6, la Școala Sf. Andrei conform Buletin de Bucuresti

QuoteEdilul a explicat în cadrul postării sale modul în care acest sistem funcționează și de ce este eficient. ,,Un culoar pe unde părinții intră cu mașina, opresc în fața școlii, paznicul preia copilul. Copilul își ia la revedere de la părinte, apoi este condus de către paznic în siguranță în curtea școlii. Părintele pleacă apoi către muncă. Timp total pentru a lăsa copilul la școală este de aproximativ 20-30 de secunde.


carutasul

"pupă și fugi" :) La școala de la noi din sat există de vreo 5-6 ani (justificat, pentru că e pe DN6); nu mi se pare că funcționează grozav pentru că e nevoie și de un pic de educație ( să nu mai asculți școlerul dacă știe tema în timp ce coboară :)) dar la noi nu e nici presiune, majoritatea vin cu microbuzul școlar sau cei mari pe jos singuri, probabil în București nevoia o să-i educe pe părinți dacă se face coadă la pupat :)

cezar-mario2012

#1529
Mai sunt două în Sectorul 2 făcute de curând

Primul


Al doilea