News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Spațiile de servicii pe drumurile din România

Started by Ionut, October 20, 2016, 07:17:39 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Harry

Daca as fi CNAIR as scoate la licitatie pamantul asta pt a se face un motel, cu o benzinarie si ceva drive (McD, KFC etc) cum au americanii


voicul

Unde il votam pe @Harry la CNAIR?
Mi se pare jenant ca macar benzinarii nu pun (nu cele mobile, desi ajuta putin). CNAIR ar castiga bani, noi ... multe!

Eu nu inteleg unde e problema si blocajul.

Poate face si API o pozitie pe tema asta.

cristi5

#257
@Harry

Exista trafic/vad pentru asa ceva? Ca nimeni nu deschide ca sa inchida dupa 3 luni.

Arata deprimant casutele alea din parcari. Pot accepta (cu greu!) ca sunt toate la fel in toata tara dar design-ul zici ca l-am facut eu... inginer software...

Puteau naibii sa faca un concurs de arhitectura, sunt convins ca multi studenti ar fi participat gratis si ar fi mandru fiecare ca "eu am desenat spatiul de servicii de pe autostrada X"

Harry

Tirurile care vin pe ruta Ucraina, Moldova, Belarus etc, trec pe aici. "peste drum" de Lumina, pe DN e un motel cu carciuma, parcare f mare si are succes ca functioneaza de aproape 30 de ani, deci nu cred ca ar fi problema

dr4qul4

Probabil la noi ar fi rentabile spatii de servicii multifunctionale doar daca ar avea acces si din DN. Dar sunt multe astfel de locuri.
Cel din poza lui Harry nu e aproape de DN, dar e la 1km de Stadionul Viitorul si destul de aproape de o zona turistica cu preturi piperate. E normal ca motelurile pentru tranzit sa fie putin mai departate de zona scumpa.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

pasadia

Da, deja e trafic mai mare pe bucatile de autostrada deschise decat pe DN-urile paralele. Ca atare sunt convins ca ar fi mare interes pentru deschiderea de benzinarii in acele spatii.

Unele spatii sunt chiar aglo.erate rau de tot de tirurile parcate care au nevoie sa isi faca pauza.

bogdymol

Saptamana trecuta vineri am trecut cu masina pe autostrada Arad-Timisoara. In unica parcare de pe aceasta bucata, unde e o mini-benzinarie (tip container) cu 2 pompe, era o coada de vreo 20 masini ce doreau sa alimenteze. Am pus asta pe seama vacantei de Pastele Catolic, cand multi romani ce lucreaza in strainatate s-au intors acasa. Asemenea cozi am mai vazut si anul trecut in luna August sau de Craciun pe A1 Arad-Nadlac. Si in rest cand trec pe acolo, tot timpul vad masini si camioane in parcare, semn ca cerere este.

Stiu ca atunci cand s-au licitat locurile pentru mini-benzinariile tip container de pe A1, au zis ca le fac asa provizoriu, pentru ca doreau o solutie rapida. S-a mai intamplat ceva de atunci? A inceput CNAIR procedura de licitatie pentru spatii pentru benzinarii normale pentru o autostrada?
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

nenea_hartia

^ Francezii au un proverb, Il n'y a que le provisoire qui dure (provizoratul e singurul care dăinuiește).

Nu știu dacă privații ar fi interesați de parcări (eu cred că da), dar CxxxR nici n-a catadicsit să încerce. Ce mare lucru era un caiet de sarcini și o mică licitație? Existau amatori? Bine! Nu existau? N-ar fi fost prima licitație anulată și CxxxR putea apoi să-și monteze liniștită gheretele de care vorbea @cristi5.

tom_sawyer

Anunt de participare simplificat: [SCN1045323] Executie lucrari pentru realizare cladiri grupuri sanitare si asigurarea utilitatilor necesare pentru finalizarea Spatiilor de Servicii tip S2, amplasate pe o parte si alta a Autostrazii, pe ambele sensuri, intre km 47+000- km 47+800, Autostrada Orastie-Sibiu Lot 3

Data limita: 24.06.2019

perded

Catev imagini cu parcarile de langa Miercurea Sibiului, sensul Sibiu-Sebes de azi:

[][/]
[][/]
[][/img]

dragos76

Legat de spațiile de servicii pe A3 Câmpia Turzii-Gilău, ceva noutăți?

bogdymol

Astazi am trecut pe A1 Arad-Nadlac si am observat ca la nodul rutier Pecica au aparut indicatoare spre o parcare aflata chiar langa nod:

Primul indicator care sa anunte parcare e la 500 m de nod:



Al doilea indicator e chiar in nod. Mi se pare cam aglomeratie de indicatoare aici, nu cred ca e conform cu standardul:



Am aruncat o privire si pe Google Maps si am observat ca, de la stadiul de teren agricol cum era acum cativa ani, intre timp au aparut langa nodul acesta 3 (trei!) benzinarii, dar si un hotel + restaurant:



In timp ce firmele private fac benzinarii, hoteluri si restaurante langa autostrada, direct pe autostrada unde CNAIR decide ce se poate construi, noi ramanem tot cu benzinariile tip container care acum cativa ani erau instalate doar cu titlu provizoriu:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

TibiV

Nu exista nimc mai definitiv decat ceva provizoriu... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

panda_no 5

De la departare inca arata bine.
Cand opresti in ele arata ca in Africa.
Dintr-o masina de Germania oprita la alimentare coborase un neamt get-beget ( nu roman stabilit in Germania ) care se uita siderat la containerul de alimentare cu citeva furtunuri greu de deosebit intre ele.
Am incercat jenat sa il ajut si cand i-am aratat si unde ar trebui sa achite mi s-a facut mie rusine de situatie.
Pe linga magazie era o mizerie de nedescris, lazi de bautura, containere de gunoi, baxuri de sucuri in soare, etc

Chiar nu putem forta cumva eliminarea provizoratului si licitarea spatiilor?
Baniesc ca cineva este platit in CNADR sau cum s-o mai numi sa se ocupe de aceste spatii ( ar trebui ca toti sa dea toate salariile inapoi ca le-au luat degeaba )
Poate ca ar trebui implicata puternic presa poate aveti alte idei?

Allex

Au finalizat primele spatii de servicii pe A3 Bucuresti - Ploiesti?
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova