News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Spațiile de servicii pe drumurile din România

Started by Ionut, October 20, 2016, 07:17:39 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Sunt aproape gata unele dintre ele dar nu cred sa fi facut recepția.

Allex

Primele (cele mai apropiate de DNCB) parca erau aproape gata de anul trecut. Nu se pot receptiona pe rand, trebuie toate odata? Nu vad logica la asta.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Ionut

Se pot recepționa pe rând. E bătaie de cap mai mare... Chiar nu stiu stadiul exact pe fiecare. Sigur sunt câteva rămase în urmă.

Allex

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Cristi N

Primul set de spatii pare sa fie gata de mai mult de o luna dar este inchis si pazit. Celelalte spatii sunt in diverse stadii si la cele mai multe din ele accesul nu este blocat, chiar am vazut camioane sau turisme oprite pe platformele betonate.

Weekend-ul asta am fost pana la Ploiesti si am filmarea completa dus-intors. O sa incerc zilele astea sa scot niste print-screen-uri pentru fiecare, nu cred ca are rost sa pun tot video-ul.

AlinC

A1 Orastie-Sibiu, lotul 3, lucrari la spatiile de servicii de la Miercurea Sibiului:


JohannDB

AlinC.....mii de mulțumiri pentru filmările/"dronările" tale...... și asta la  modul cel mai serios și cu maximă condescență !!
      Priveam, furat de imaginea aeriană combinată cu contemplația unui zbor (închipuit, prin forțe proprii, percum un "Icar", generat de imaginile dronei) de deasupra parcării în lucru de la "Miercurea Sibiului"..... Și gândul mă duce la unele lucruri ale viziunii de perspectivă, ce pare că lipsește total, aici, în bătătura noastră milenară...... GÂNDIREA DE PERSPECTIVĂ....
     S-au făcut mai cu mila, mai cu sila (pe A3 Ploiești-București nici acum nu sunt disponibile) niște parcări pe marginea "noilor noastre autostrăzi"..... Că-s făcute, sunt făcute; nimeni n-a gândit pentru următorii 10-15 ani că transportul general va "exploda" pe aceste "artere/vene" capitale pentru orice "economie".... Nu vor utiliza aceste , cam MINUSCULE parcări/spații de servicii numai mașini/trenuri rutiere "normale" ...... Vor fi și (precum zic nemții și transporturi GST=Grossraum und Schwertransport), recte transporturi AGABARITICE....
    Cu amărăciune, văd că NICI ACUM nu GÂNDEȘTE NIMENI parcările cu bandă DEDICATĂ pentru TRANSPORTURILE AGABARITICE, precum în GERMANIA.........
Banda DEDICATĂ AGABARITICELOR, este o bandă ce rămâne EXCLUSIVĂ pentru acest gen de transporturi și la momentul la care intrii în parcare ai DREPTUL SĂ GONEȘTI (trezești din somn, deși respectivii știu de interdicția parcării pe această bandă GST, prin marcaj și semnalizare) pentru a putea parca și să nu stai în autostradă cu "bau-bau-ul" tău ce are poate vreo 70 m lungime sau vreo 4,50-5,50m lățime.... La nevoie chemi poliția și aceasta face ordine pe banda ta în parcare......
   La noi NICI POVESTE de acest aspect, legat de o bandă specială, dedicată AGABARITICELOR..... După ce că sunt și scurte sunt și neîncăpătoare, din proiectare........
  Vrem să fim și să avem ca-n "vest"...... Dar de gândit, NU GÂNDEȘTE NIMENI, în ciuda sau mai ales datorită condițiilor locale.....

Ionut

Dupa ce am castigat procesul contra CNAIR legat de spatiile de servicii de pe autostrazi, am primit documentele solicitate.




Este vorba despre acest dosar:

2. Cerere de chemare în judecată din dosarul nr. 11613/3/2018 (link TB, link CAB) prin care am solicitat obligarea Pârâtei de a ne comunica documentele de interes public pe care le-am solicitat la punctul 5 din Petiția nr. 65/01.03.2018 adresată Pârâtei și înregistrată de aceasta la nr. 10/370/2018. În cadrul acestei Petiții am solicitat toate rapoartele intermediare, respectiv toate documentele livrate până acum de către prestator (dintre cele ce trebuiau livrate) aferente proiectului ,,Consultanță privind elaborarea documentației de atribuire în vederea inițierii procedurii de achiziție publică a Contractului de concesiune a Spațiilor de Servicii aflate pe tronsoanele de autostradă TEN-T, Varianta de Ocolire Constanța, Autostrada Transilvania și Autostrada București-Ploiești, în scopul asigurării serviciilor aferente conform legislației, standardelor și normativelor tehnice". Pârâta a refuzat să ne pună la dispoziție aceste documente/informații de interes public.

FOND: API PIERDE: "Solutia pe scurt: Respinge cererea de chemare în judecată ca neîntemeiată. Cu recurs în termen de 15 zile de la comunicare, cererea urmând să fie depusă la sediul Tribunalului Bucureşti. Pronunţată, azi, 04.07.2018, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, conform art. 396 alin. 2 C.p.c. "

RECURS: API CASTIGA: "Solutia pe scurt: Admite recursul. Casează sentinţa recurată şi, rejudecând, admite acţiunea şi, în consecinţă: Obligă pârâta CNAIR să comunice reclamantei documentele solicitate la punctul 5 al cererii de comunicare de informaţii de interes public înregistrată sub nr. 10/370/2018. Definitivă. Pronunţată în şedinţa publică din data de 18 aprilie 2019. Document: Hotarâre  1916/2019  18.04.2019"

Ionut

Raportul. Inventarierea spatiilor de servicii.
















Ionut

Sinteza dotari. Se vede situatia curenta si situatia viitoare dupa executie.














Ionut


Ionut

Caietele de sarcini pentru viitoarele licitatii de concesionare pe spatiile de servicii pe:

- CS1 - A4 Centura Constanta, A3 Campia Turzii-Gilau si A3 Bucuresti-Ploiesti
- CS2 - A1 Nadlac-Arad-Sibiu
- CS3 - A1 Sibiu-Pitesti


Toate cele 3 caiete de sarcini sunt atasate.

zuma80

#282
O scurta filmare de pe A3 Ploiesti - Bucuresti cu stadiul lucrarilor la spatiile de servicii!

Pentru A6!

panda_no 5

Cand s-ar putea lansa licitatiile de concesionare a spatiilor???

Ionut