DJ: Drumuri Județene

Started by Ionut, October 10, 2011, 06:21:12 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

stelian222

 Dintre cei care locuiti in judetul Neamt, in special in apropiere de Roman, ce puteti sa imi spuneti despre starea DJ 207C Horia-Valea Ursului? http://goo.gl/maps/9P8LW

Pe google maps in imagini apare (la nivel de iulie 2012) partial reabilitat cu asfalt nou, potiuni reabilitate ce alterneaza cu portiuni plombate (as zice galben+verde).

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Schumy

Quote from: adiarc on May 19, 2014, 08:03:51 PM
http://www.zf.ro/auto/cj-cluj-a-reziliat-contractul-de-66-mil-euro-pentru-modernizarea-drumurilor-judetene-12636449

Da, nu a fost nevoie decat de 3 ani ca CJ Cluj sa isi dea seama ca turcii de la KIAT nu vor putea executa contractul. Initial, scandalul incepuse in faza de proiectare pe tema podetelor, pe care KIAT vroia sa le faca din tuburi de plastic si nu de beton. In realitate, le-au lipsit resursele fizice(utilaje, statii de beton/asfalt) pentru a putea executa un proiect de o asemenea amploare(400km). Si cum toata licitatia s-a desfasurat in perioada Apostu/Tise, nu au castigat numai un lot ci toate 4, iar de lucrat au inceput prin indepartarea covorului asfaltic in Fizesu Gherli acum mai bine de un an(acolo s-au si oprit lucrarile).

Din nefericire, KIAT continue sa lucreze in Cluj fara nicio problema(tocmai ce au castigat proiectul pentru refacerea strazilor de pe linia de tramvai impreuna cu cei de la Diferit) si in niciun caz bine(doar cei care reasfalteaza strazile sparte de E.On Gaz ii depasesc in prostie - stratul nou de covor asfaltic e pus direct cu denivelari). Acum 3 saptamani au terminat de asfaltat strada pe care locuiesc. Ea fusese initial modernizata in 1999, dar in cei aproape 15 ani a fost sparta de cei de la apa/gaz/curent  de nenumarate ori si era un mozaic denivelat de petice. KIAT a inceput reabilitarea in octombrie refacand trotuarele si locurile de parcare(inclusiv fundatia). In schimb, pe drumul propriu zis, doar au ras stratul de uzura, au "trantit" un strat de fundatie din asfalt, un fel de membrana si un nou strat de uzura. Sunt curios cat va rezista...

radutm

Vesti bune pentru drumurile judetene din Timis:
QuoteSe toarna asfalt pe mai multe drumuri din Timis – 62 de kilometri de drumuri judetene
Zece drumuri din judeţul Timiş vor fi asfaltate. Majoritatea șoselelor vor trece de la stadiul de drumuri pietruite la șosele asfaltate, unul dintre aceste zece drumuri se va ramforsa, asfaltul de pe el s-a degradat şi drumul se va reasfalta. 
....
Sursa: http://www.tion.ro/se-toarna-asfalt-pe-mai-multe-drumuri-din-timis-62-de-kilometri-de-drumuri-judetene/1421443

Sa le luam pe rand:
1. Săcălaz-Sânmihaiu Român
2. Moşniţa Veche – Bucovăţ
3. Ferendia-Clopodia
4. Zorani-Groşi-Bulza
5. Deta-Opatiţa-Birda
6. Balinţ-Nevrincea-Susani
7. Becicherecu Mic- Dudeştii Noi- Sânandrei
8. Banloc-Partoş
9. Ohaba Lungă-Dobreşti
10. Otveşti-Berini

Asfaltarea drumurilor Săcălaz-Sânmihaiu Român, Moşniţa Veche – Bucovăţ si Becicherecu Mic- Dudeştii Noi- Sânandrei sunt o gura de aer pentru infrastructura din zona periurbana a Timisoarei si fac parte dintr-un proiect mai vechi de inel alternativ in jurul orasului.

Drumul Deta-Opatiţa-Birda este de fapt o scurtatura intre Deta si Gataia de vreo 5 km! E un drum foarte utile pentru zona de sud a judetului.
cont inchis

adiarc

pe Dj intre Tarnaveni si Tg Mures , pe traseul Tarnaveni , Seuca , Ganesti , Mica , Cerghid , Cerghizel , Ungheni......lucrarile continua la alunecarea de teren din Mica
in prezent au spart capetele pilotilor forati si probabil vor trece la realizarea str de fier beton pt zidul de sprijin



"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

alecu26

era cazul....acea alunecare e de ani si ani  de zile acolo.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

boer_escu

Quote from: adiarc on June 04, 2014, 07:43:13 PM
pe Dj intre Tarnaveni si Tg Mures , pe traseul Tarnaveni , Seuca , Ganesti , Mica , Cerghid , Cerghizel , Ungheni......lucrarile continua la alunecarea de teren din Mica

Cum se mai prezinta drumul? E un an de cand nu am mai fost pe acolo si sunt curios daca in continuare este o alternativa decenta la Medias - Tg Mures, via Sighisoara.


alecu26

fata de acum un an doar mai rau se poate prezenta. Poate acum dupa rezolvarea acelei reparatii...daca mai raman ceva bani o sa se faca ceva si in alte zone.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

adiarc

Quote from: boer_escu on June 05, 2014, 02:27:53 PM
Quote from: adiarc on June 04, 2014, 07:43:13 PM
pe Dj intre Tarnaveni si Tg Mures , pe traseul Tarnaveni , Seuca , Ganesti , Mica , Cerghid , Cerghizel , Ungheni......lucrarile continua la alunecarea de teren din Mica

Cum se mai prezinta drumul? E un an de cand nu am mai fost pe acolo si sunt curios daca in continuare este o alternativa decenta la Medias - Tg Mures, via Sighisoara.
este acceptabil...mai slab decat traseul prin Sighisoara , dar mult mai liber si mai scurt cu aprox 25 de km..eu il aleg de fiecare data...mai putin noaptea
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

radutm

Un reportaj foto de pe drumul judetean DJ582 ce traverseaza Muntii Semenic si pe care se poate deja circula. Modernizarea lui se apropie de finalizare:

Transalpina Banatului, aproape de inaugurare! FOTO REPORTAJ pe soseaua spectaculoasa care va reinvia turismul in Muntii Semenic
Link: http://www.opiniatimisoarei.ro/exclusiv-transalpina-banatului-aproape-de-inaugurare-foto-reportaj-pe-soseaua-spectaculoasa-care-va-reinvia-turismul-in-muntii-semenic/12/06/2014/
cont inchis

boer_escu

#430
Quote from: adiarc on June 05, 2014, 07:49:34 PM
este acceptabil...mai slab decat traseul prin Sighisoara , dar mult mai liber si mai scurt cu aprox 25 de km..eu il aleg de fiecare data...mai putin noaptea

Multumesc de raspuns! Intr-adevar si eu il prefer din cele doua motive!

adiarc

pt cei ce merg pe ruta Sb-Tg Mures , am o recomandare f buna , dupa parerea mea , pt a scurta acest traseu
DN+DJ prin Sibiu-Dumbraveni-Viisoara-Coroismartin-Balauseri-Tg Mures
Argumentele in favoarea acestui drum sunt
- fata de varianta prin Sighisoara , acest traseu este cu aprox 25 de km mai scurt ( adica 50 de km dus intors )
- SB-Dumbraveni , calitate excelenta a asfaltului - recent reabilitat
- extravilan Dumbraveni-Balauseri , calitate excelenta a asfaltului - recent reabilitat.....
- trafic f.f lejer.....dupa anumite ore , traficul este aproape inexistent
- nu in ultimul rand , peisaje transilvanene autentice-...datorita traficului lejer , pot fii mult mai bine admirate
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

alecu26

de ce nu prin Medias-Tarnaveni?? si de acolo pe DJ spre prin Cerghid....(nu pe DN pe la Iernut?).

Medias-Tarnaveni e OK...la fel si Tarnaveni TGM care acum se peticeste...si probabil vom vedea si un nou strat de asfalt peste tot drumul.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

adiarc

depinde unde ai treaba...si eu merg cel mai des pe drumul indicat de tine , pt ca am mai ales treaba pe langa Ungheni
dar , tinand cont ca Tg.Mures nu are centura , daca am treaba spre Reghin , de ex , merg pe acest drum , prin Dumbraveni
merita sa-i faci o proba...e fain drumul.....
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura