DJ: Drumuri Județene

Started by Ionut, October 10, 2011, 06:21:12 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

radutm

QuoteImprumut de 200 de milioane de lei pentru reabilitarea drumurilor judetene

Mai multe drumuri judeţene din Timiş vor fi reabilitate, în 2014 şi 2015, promit autorităţile. Lucrările vor fi finanţate de un credit de 200 de milioane de lei pe care Consiliul Judeţean Timiş l-a contractat.
................
Creditul va asigura finanţarea lucrărilor la mai multe drumuri: refacerea podul peste râul Timiş, la Albina, sporirea capacităţii drumului Giroc-Timişoara, reabilitare DJ 692 Periam – DN6, reabilitarea drumului Orţişora-Seceani, modernizarea DJ 694 Dumbrava – Mâtnicu Mic şi DJ 592 D Ohaba Forgaci – Racoviţa. Lucrările la aceste drumuri se vor termina, o parte în 2014 şi o parte în 2015, dar numai dacă se va aproba şi creditul de 35 de milioane de lei, din ce spune directorul Direcţiei de Drumuri din CJ Timiş, Mirel Gheorghe.
Sursa: http://www.tion.ro/imprumut-de-200-de-milioane-de-lei-pentru-reabilitarea-drumurilor-judetene/1391329
cont inchis

bogdymol

Vad si DJ Ortisoara-Seceani pe lista aia. Eu tin minte ca a fost reabilitat anul trecut. Chiar erau ceva poze pe forum atunci.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

sebba

acum vreo luna sau doua am urcat pe A1 de la Ortisoara si daca-mi aduc aminte bine drumul era si nu era refacut
adica se vedeau interventiile dar era tot neterminat, fara marcaje etc, un fel de carpeala
Sailing away! S/Y Haimana

ovicor

Poate se refera la sectorul de la autostrada spre Seceani.


SB76UFO

Salut,
Am un drum de facut de la Sibiu la Targu Mures. Pe unde ma sfatuiti sa merg ?
Sibiu-Medias-Sighisoara-Tg.Mures
Sibiu-Medias-Tarnaveni-Tg.Mures
Sibiu-Nocrich--Dumbraveni-Tg.Mures
Sibiu-Nocrich-Dumbraveni-Sighisoara-Tg.Mures
"Prostia este eternă și invincibilă"

RaduC

Eu as alege Sibiu-Medias-Sighisoara-Tg.Mures, daca nu te deranjeaza distanta in plus de pe aceasta ruta fata de Medias-Tarnaveni-Tg.Mures. Medias-Tarnaveni era in lucrari mari, si Tarnaveni-Iernut pana la intersectia cu E60 e din dale de beton - prost e putin spus

asztalos

Cea mai optima ruta Sibiu - Targu Mures este : Sibiu - Medias - Tarnaveni - Ungheni - Targu Mures. De la Sibiu la Medias e bun drumul (teoretic recent reabilitat), de la Medias la Tarnaveni mai ai denivelari si curbe multe (dar in principiu drumul este bun/acceptabil), iar de la Tarnaveni la Ungheni, in proportie de 50-60% drumul este reabilitat. Chiar daca ai multe curbe si cateva denivelari, e cea mai scurta si optima ruta (din punctul meu de vedere).

RaduC

Quote from: asztalos on March 22, 2014, 02:06:48 PM
Cea mai optima ruta Sibiu - Targu Mures este : Sibiu - Medias - Tarnaveni - Ungheni - Targu Mures.(...)  iar de la Tarnaveni la Ungheni, in proportie de 50-60% drumul este reabilitat.
Treaba buna,  nu știam de reabilitarea asta...

SB76UFO

"Prostia este eternă și invincibilă"

ciprebbe

Confirm Medias-Tarnaveni- Ungheni (prin Cerghid). E de evitat varianta prin  Tarnaveni - Iernut ( rosu de tot).
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

florin74


Schumy

Pe DJ106E intre Dobra si Jina caderile de pietre sunt prezente pe toata portiunea de serpentine. Constructorii au lasat dupa deblee toti versantii neprotejati, iar rezultate sunt groaznice pe alocuri(intr-un ac de par aproape tot drumul era blocat de bolovani si pamant, se putea trece doar printr-un loc facut cu buldozerul).

AlexIP

Cum să f**i un oraș pe motive politice.

QuoteMai multe firme din Hunedoara sunt nemulţumite, după ce Consiliul Judeţean a aprobat o hotărâre, anul trecut, prin care se instituie unele restricţii de tonaj pe drumurile judeţene pentru autovehicule cu masa maximă pe axă mai mare de 5,5 tone. Restricţiile de tonaj au fost impuse pentru ca drumurile judeţene să fie protejate, a susţinut conducerea instituţiei, la vremea aprobării hotărârii cu pricina. Însă, pentru transportatori, acest lucru poate însemna lovitura de graţie şi închiderea fabricilor.

De fapt, ce se întâmplă? După ce hotărârea cu pricina a intrat în vigoare, firmele mari din municipiul Hunedoara au o problemă. Nu mai pot transporta produsele pe care le fabrică şi care se exportă, pe Drumul Judeţean 687, decât dacă plătesc o licenţă în funcţie de greutate. Mai precis, maşinile care transportă o masă de 5,5 tone/osie, pe toate drumurile judeţene, trebuie să plătească o taxă de 200 de lei pentru trei luni de zile. Până aici totul este OK. Dar, dacă se depăşeşte 8,5 tone/osie, transportatorii sunt nevoiţi să achite la Consiliul Judeţean o taxă de 200 de lei pe zi  :o sau de 15.000 de lei pe an, pentru fiecare maşină care circulă pe drumurile judeţene de la noi. ,,Am ajuns la concluzia că, dacă se transportă greutăţi care depăşesc 8,5 tone/osie, se distrug drumurile. De aceea, prin hotărârea respectivă, încercăm să îi obligăm pe transportatori să nu depăşească un anumit tonaj şi, astfel, să păstrăm drumurile judeţene în stare bună", a declarat Tiberiu Balint, vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Hunedoara.

http://www.mesagerulhunedorean.ro/restrictiile-de-tonaj-baga-firmele-in-faliment

adiarc

pe DJ , intre Tarnaveni si Tg Mures , pe traseul Seuca , Ganesti...Cerghid , Cerghizel , Ungheni , de cateva sapt au inceput , in sfarsit lucrarile de consolidare in localitatea Mica , unde o parte din drum , era surpat de la ploile excesive , de cel putin 2 ani.Se lucreaza la excavatii si se foreaza pt.intr pilotilor forati
Altfel , nu pot sa nu remarc ca jud.MS , are Dj mai proaste decat toate jud vecine - SB , AB , Cj.....poate sta un pic mai bine doar fata de BN





"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura