News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

DJ: Drumuri Județene

Started by Ionut, October 10, 2011, 06:21:12 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

adiarc

^^ deloc imbucurator...sau as face acest lucru cu interzicerea ( si verificarea la sange a respectarii ), totala a traficului peste 7,5 to...altfel racoantele vor face praf si drumul si padurile
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

marinul


pasadia

DJ141 Medias - Barghis (spre Agnita) se prezinta din ce in ce mai bine. E largit pe portiuni lungi, rigole, asfalt nou, etc... Se mai lucreaza la podete (Pelisor, intrarea in Barghis) si mai ales in Mosna (unde pe traseul lui se circula pe pamant batatorit, dar exista asfalt pe niste strazi secundare pe care e mutat traficul). Una peste alta insa Cluj (sau TGM) - Fagaras e un traseu fain de facut pe DN14A si DJ141+DJ105. Privelisti frumoase compenseaza asfaltul prost (mai ales datorita latimii reduse) a ultimului DJ mentionat. Podul de la Voila imi pare a fi acelasi dintotdeauna, nu am vazut nici o organizare de santier. Ramasesem cu impresia ca s-au apucat sa il inlocuiasca in perioada pandemiei...

Hercule

Nici sa ne fi inteles nu iesea asa la fix.  :D
Am informatii proaspete ca DJ106 pe portiunea Sighisoara - Agnita e ramas mult in urma cu reabilitarea. Se lucreaza doar in ~5 locuri si in rest mult asfalt spart. De evitat pana nu se termina reabilitarea.
In alta ordine de idei, din Agnita spre DN1 / DN7C-Transfagarasan mai este o varianta pe DN105D prin Chirpar. Drumul a fost reabilitat acum cativa ani si se prezinta bine cu exceptia bucatii de la intersectia cu DN104E - barajul Arpasu - DN1 (aici sunt placi de beton destul de distruse). Panorama si timpul economisit compenseaza cei 3 km distrusi.
Tot in aceeasi zona, am auzit ca DJ141B Saros pe Tarnave - Biertan - Richis - DJ141 e asfaltata complet. Poate confirma cineva?
Deșteaptă-te române!

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

age008

DJ 106B, la intrarea in Ocna Sibiului / strada Salinei, se apropie de finalizarea reabilitarii, zice primarul.



Detalii: https://www.tribuna.ro/stiri/eveniment/foto-peste-100-de-tone-de-armatura-ingropate-pe-strada-salinelor-din-ocna-sibiului-158419.html

voicul

Un drum spectaculos, sigur ,,ca-n Elveția", duce către stațiunea cu cel mai curat aer din țară - VIDEO

Bistrița-Năsăud este județul despre care se spune că este poarta de intrare în Transilvania. Un județ care s-a așezat pe un pilon de dezvoltare în jurul turismului, dar și un județ care face eforturi serioase pentru a-și aduce acasă cetățenii plecați care pe unde, cu mai multe promisiuni: drumuri mai bune, spitale și școli.

https://www.digi24.ro/stiri/externe/ue/un-drum-spectaculos-sigur-ca-n-elvetia-duce-catre-statiunea-cu-cel-mai-curat-aer-din-tara-video-1545869

alin_simeriaveche

https://adevarul.ro/locale/hunedoara/Soselele-valea-muresului-intra-santier-vor-reabilitati-66-kilometri-drumuri-judetene-1_60b767cd5163ec4271ae9629/index.html?fbclid=IwAR0fJaI6_6V0QvDadR6nnSylb_eRfTEoVy3mfaE-EWmvQfn0Jv-TimRdJ7o

QuoteLucrările au fost împărţite în trei loturi, iar contractul de execuţie pentru unul dintre ele a fost semnat, miercuri, de Consiliul Judeţean Hunedoara şi constructori. ,,Urmare a finalizării procedurii de atribuire privind execuţia lucrărilor la acest obiectiv, miercuri, 2 iunie 2021, la sediul Consiliului Judeţean Hunedoara s-a semnat contractul de execuţie de lucrări pentru lotul II al Culoarului Trafic Mureş Nord. Este vorba despre lotul care cuprinde sectoare de drumuri judeţene în lungime totală de 33,939 km: DJ 107A limită judeţ Alba – Homorod – Geoagiu – Bobâlna - Rapoltu Mare – Uroi -Chimindia – Hărău – Bârsău. Contractul pentru lotul II a fost atribuit SC STRABAG SA, valoarea fiind de 52.872.512,43 fără TVA", a informat Consiliul Judeţean Hunedoara.

panda80

#1193
In drum din Germania spre Braila, datorita lucrarilor pe DN68A in zona Cosava si ambuteiajelor aferente, am testat varianta de ocolire a zonei respective, pe drumuri judetene de calitate relativ buna (cu exceptia parcursului prin Savarsin, in reabilitare), DJ682 si DJ707A, intre Făget si Săvârșin. Peisajul este super, condusul prin padurea deasa din Podisul Lipovei fiind foarte relaxant, mai ales in zile toride de vara. Recomand cu caldura acest traseu, autostrada va fi finalizata in zona peste cel putin 4-5 ani. Am filmat si comentat intregul traseu:


Phenol

Pentru cei care vor sa mai duca pe acolo: la 15.28 poti face dreapta si ajungi mai repede in Capalnas (la 22.06). Drumul respectiv a fost asfaltat parca anul trecut.

gruiarew

Este, dar e și o ditamai groapa într-o curbă strânsă ls stânga. E filmare pe topicul de A1 am pus-o eu nu de mult.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

panda80

Da, stiu de el, si Waze m-a rutat pe acolo, doar ca am vrut sa merg pe DJ prin Birchis. Din ambele capete ale DC-ului, parea asfaltat proaspat, din cate am vazut insa un pic mai ingust.

perfidus

#1197
Se lucrează intens la tronsonul II al DJ 552 Craiova – Cetate

QuoteLa tronsonul II al Drumului Județean (DJ) 552 Craiova – Cetate se lucrează în ritm alert. Constructorul craiovean Strade Bauunternehmung SRL, în asociere cu Condor Păduraru SRL și Hydrostroy AD, lucrează la toate podurile și podețele de pe tronsonul de 40 de kilometri, iar în curând va trece și la turnarea primului strat de asfalt.

Sursa GdS si pagina FB Cosmin Vasile de la CJ

E foarte util acest drum pentru cei care vor sa ajunga mai repede la Craiova de la Unirea si Plenita, doua din cele mai mari comune din Dolj.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

zeckesan

Îmi suna familiar numele uneia dintre firmele care lucrează la DJ552, am căutat și redescoperit asta - https://recorder.ro/cum-se-transforma-banii-europeni-in-apa-contaminata/. Condor Păduraru trăiește

perfidus

#1199
@zeckesan - da traieste, trimit raspuns in topicul dedicat constructorilor.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat