News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

DJ: Drumuri Județene

Started by Ionut, October 10, 2011, 06:21:12 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

NicolaeG

#1200
S-a turnat stratul de uzura pe 5 km din DJ703G Jiblea Veche - Suici. Acest DJ va scoate din Râmnicu Vâlcea mașinile pana în 3.5t care sunt în tranzit. Mai ales după ce ajunge A1 la Tigveni. Drumul este foarte lat, 3.5 m pe sens pana la urcarea de la Robaia. Am și poze dar nu știu cum sa le urc.  :((

voicul

Intrii aici - http://proinfrastructura.ro/poze.html si le dai upload, dupa care copy/paste in post si gata.


Valens

Se stie daca cei de la CJ Arges au de gand sa miste vreun deget pentru cei 3 km de drum de pamant care se continua in judetul lor?

rrich1974

Atentie mare la drumul asta, DJ703G, Am fost ieri pe el, timp uscat, si pe langa praful aferent, portiunea din arges, aproape de granita cu valcea, este aproape impracicabila. Venind dinspre valcea, este o panta la Robaia care este foarte dificila, cu un aveo, abia am urcat. Foarte greu si cu mari emotii. Daca vii dinspre arges spre valcea, e mai usor.
Nu stiu daca cei de la arges sunt in stare sa reabiliteze bucata lor, sunt lucrari serioase de facut.

panda80

Am parcurs acum 2 saptamani un traseu superb prin Dobrogea, intre Braila si Constanta, in mare parte pe drumuri judetene. Situatia lor se prezinta in felul urmator:
- DJ222L (DN22D - Carcaliu) - stare foarte buna
- DJ222H (DN22D - Turcoaia) - stare ok, sunt ceva gropi, dar se pot ocoli
- DJ222B (Cerna - Traian) - in lucru, decopertat, se merge ca pe un drum pietruit bun, sectorul se afla in lucru, in cateva luni ar trebui sa fie foarte bun
- DJ222B (Traian - Ceamurlia de Sus) - stare foarte buna, reabilitarea este aproape terminata, mai sunt doar mici lucrari de executat, o placere sa mergi pe el, drumul liber si peisajul superb
- DJ222 (Ceamurlia de Sus - Targsor) - stare foarte buna, tot asa mici lucrari ramase executat, dar se circula foarte bine
- DJ222 (Targsor - Nicolae Balcescu) - neasfaltat. nu stiu daca va fi reabilitat curand, ocolul prin Mihail Kogalniceanu nu este mare intre Targsor si Nicolae Balcescu.

Am filmat si comentat live aproape tot traseul, inclusiv trecerea cu bacul la Braila si vederea catre pod, doar pe o sectiune din DJ222 camera a dat eroare si nu a filmat.


carutasul

Un fragment din DJ412A, pe teritoriul orașului Mihăilești și în continuare. Din păcate am trecut destul de târziu și lumina nu a fost cea mai potrivită, dar pentru făcut o idee sper că e ok.
Drumul e presărat cu multe șanțuri, până nu se termină lucrările nu e o alternativă grozavă, preferabil să îl folosiți ziua.


carutasul

eram destul de entuziasmat data trecută de drumul ăsta, dar azi am trecut la o oră "lucrătoare" și aparent nu există nimeni pe șantier, pare o lucrare abandonată.
Știm ceva de situație, cine e constructorul, au/n-au finanțare?

carutasul

Revin cu o filmare de pe același DJ412A dar în condiții de lumină mult mai bune:

Problema e că nu am văzut pe nimeni să lucreze, nici la instalația de apă/canal nici la drum,  de la un moment dat se văd bordurile viitoarelor trotuare dar totul pare abandonat ... sau poate se lucrează cu țârâita...

rrich1974

#1209
Consiliul judetean Arges ne anunta cu bucurie ca va asfalta DJ 703G pe o portiule de aproape 3 km. astfel ca, probabil ca in maximum  3 ani, vom avea asfalt continuu intre Suici si Jiblea (centura Calimanesti).
https://www.google.ro/maps/dir/45.2507152,24.4768555/45.2515033,24.5050091/@45.2527366,24.4836545,13z/data=!4m2!4m1!3e0

dumghen

https://www.g4media.ro/presedintele-cj-neamt-un-drum-de-pamant-va-deveni-una-dintre-cele-mai-importante-caui-de-legatura-intre-moldova-si-ardeal-pe-sase-km-de-drum-nu-a-fost-niciodata-turnat-asflat.html

Președintele CJ Neamț: Un drum de pământ va deveni una dintre cele mai importante căi de legătură între Moldova și Ardeal / Pe șase km de drum nu a fost niciodată turnat asfalt

Un drum de pământ, care acum are o lăţime de cel mult trei metri, va deveni una dintre cele mai importante căi de legătură între Moldova şi Ardeal, la finalul lucrărilor de modernizare, a declarat, miercuri, preşedintele Consiliului Judeţean Neamţ, Ionel Arsene, transmite Agerpres.

Este vorba de drumul judeţean DJ 127A Bicazul Ardelean – Tulgheş – Harghita care, odată modernizat, va scurta drumul către Cluj cu cel puţin o oră.

AlexxC

Intradevar drumul respectiv va avea utilitate ca legatura spre A8 si bypass pentru Cheile Bicazului, dar nu vad de unde se scoate acea ora in minus!

Hercule

O ora in minus fata de parcurgerea drumului in conditiile actuale.  :-[ Dar e discutabil, depinde de unde mergi la Cluj.
Deșteaptă-te române!

rrich1974

Daca ar fi TOATE drumurile judetene asfaltate la o calitate cat de cat decenta, s-ar usura enorm traficul din romania.

voicul

Primul tronson din Drumul Apusenilor este gata. Șoseaua montană cu două benzi, un adevărat spectacol pentru vizitatori - VIDEO

Primul tronson din cadrul celui mai mare proiect de infrastructură rutieră montană din Transilvania a fost finalizat. Vorbim despre 13 kilometri din Drumul Apusenilor, șoseaua care va lega Bihorul de DN1. În mod neobișnuit pentru România, noul sector de drum a fost recepționat cu 3 luni mai repede decât termenul din contract.

https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/primul-tronson-din-drumul-apusenilor-este-gata-soseaua-montana-cu-doua-benzi-un-adevarat-spectacol-pentru-vizitatori-1643513