News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

DJ: Drumuri Județene

Started by Ionut, October 10, 2011, 06:21:12 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

bucur_2020

Multumesc frumos pentru informatie!

elphax

Unde găsesc va rog detalii despre transrarău? As face un ocol din Suceava spre Harghita și sa trec pe acest drum. Pare a fi din Pojorata spre  Bicaz, dar nu sunt 100% sigur. Și sunt curios și de calitatea drumului

Io

#1157
Eu l-am facut acum 2 ani tot asa, Pojorata - Chiril si-am luat-o spre Vatra Dornei. Urcarea Pojorata - intersectia cu drumul care merge spre Pietrele Doamnei (bun si ala dar ingust) e pe doua benzi bune si late, drum de verde-albastru. Ei, coborirea de-acolo pina la primele case are vreo 4 kilometri e un drum pe o singura banda, asfaltul e bun dar drumul e ingust. Nu sint multe locuri in care sa poata trece doua autoturisme unul pe linga altul. Eu am avut noroc, era seara si n-a urcat nimeni. La iesirea din padure drumul are iar 2 benzi, e si un soi de parcare/bariera simbolica, n-am retinut exact, oricum m-am bucurat foarte sa "scap", portiunea e frumoasa insa stresanta, claxonam inaintea oricarui viraj fara vizibilitate. Mai apoi pina dai in DN 17B e ok-ish, 2 benzi galbui-verzulii.
Mai apoi pe Valea Bistritei spre Dorna Candreni la Apusul Soarelui a fost fantastic de frumos, profil de DN, drumul de verde, peisajul minunat. A, si urletul motorului Honda la 6800 de ture reverberind pe toata valea aia, death bed memory O:-)
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

staude6

Lucrarile pe DJ186 (Barsana - Sacel) avanseaza. Pozele le-am facut ieri si sunt doar pana in Bogdan Voda. Barsana e asfaltata complet de la intersecia cu DJ185 pana la intrare in Stramtura. In rest, drumul e f rau.
























alexa_adrian2001

Quote from: elphax on August 01, 2020, 05:11:40 PM
Unde găsesc va rog detalii despre transrarău? As face un ocol din Suceava spre Harghita și sa trec pe acest drum. Pare a fi din Pojorata spre  Bicaz, dar nu sunt 100% sigur. Și sunt curios și de calitatea drumului

Eu am fost in iulie pe acest tronson: Pojorata - Chiril via Hotel Alpin Rarau. Pot sa iti confirm ca e foarte ok drumul. Destul de ingust pe alocuri. Dar fiind un drum de turism e acceptabil sa mergi cu viteza mica si sa admiri zona, care e foarte frumoasa.
Dn17B pana la Ceahlau: a fost destul de ok drumul, nu imi aduc aminte sa fii rupt masina.
La fel de la Ceahlau pe Dn18 pana la Toplita, respectiv pana la Gheorgheni: la fel a fost foarte ok.
Inainte de Gheorgheni am intalnit o ursoaica si 2 pui ce traversau ilegal strada :))

Nu-i nimic de speriat acest traseu ce ti l-ai propus. A fost foarte ok.

tom_sawyer

Unitatea Administrativ Teritorială Judeţul Galaţi, în calitate de beneficiar, a implementat proiectul ,,Reabilitarea şi modernizarea infrastructurii de transport regional între localitățile Matca – Valea Mărului – Cudalbi – Slobozia Conachi – Smârdan (DJ 251)", cod SMIS 117826, finanţat în cadrul Programului Operaţional Regional 2014 - 2020

Valoarea totală a proiectului a fost de 68.268.649,74 lei, din care valoarea sumei eligibile nerambursabile asigurate de Uniunea Europeană din Fondul European de Dezvoltare Regională a fost de 58.028.352,28 lei.

Obiectivul general al proiectului a vizat îmbunătățirea infrastructurii fizice de bază prin reabilitarea şi modernizarea unor tronsoane din drumul judeţean  DJ 251, situate între localităţile Matca - Cudalbi şi Schela - Smârdan, în vederea asigurării conectivității la rețeaua TEN-T, perioada de implementare a proiectului fiind de 38 luni, respectiv de la data de 03.07.2017 până la data de 02.09.2020.

În cadrul proiectului au fost reabilitați şi modernizați 28 km de drum judeţean ce cuprind inclusiv lucrări la terasamente, podeţe şi poduri, amenajare piste pentru biciclişti și stații de transport public, precum şi măsuri pentru protecţia mediului.

viata-libera.ro

Dan74

Acum 2 saptamani fiind prin Salaj si mergand pe drumuri mai putin circulate am descoperit 2 lucruri:
- DJ 191C Nusfalau - Crasna are asfalt, cred ca mai lipseseste strutul de uzura, in 3 locuri sunt portiuni neasfaltate intre Huseni si Crasna, dar intersectia dintre DJ 191D si DJ191C la iesirea din Nusafalau nu este finalizata iar fix in mijloc este un stalp de curent;
- pe DJ 108A au inceput sa lucreze pe portiunea dintre Bogdana si intersectia cu DJ 108G (Vanatori). In capatul dinspre Vanatori este o portiune scurta asfaltata doar pe un sens si tot pe un sens am vazut o portiune mai lunga (cateva sute de m, apreciez eu) cu balast stabilizat si care era "protejata" cu crengi de copaci si bolovani. In rest am observat ca se vor ridica multe ziduri de sprijin si am sesizat ca partea carosabila va fi largita.
Stie cineva ce firma se ocupa de aceasta lucrare?

florin74

Asocierea DrumInserv-Tehnodomus (DJ108A)
Sageata Prod (DJ191C)

Dan74

Multumesc Florin pentru informatii, pe DJ 108A sunt lucrari de anvergura si cred ca Tehnodomus are capacitatea de a finaliza lucrarea in termen, ii stiu de la pasajul de pe centura Oradea (peste calea Aradului). Saptamana trecuta am fost din nou in zona si acum este asfalt nou intre Bogdana si Buciumi. Pacat ca nu o sa mai merg pe acolo, sper ca va fi cineva care sa treaca prin zona si sa ne tina la curent cu evolutia lucrarilor.


gothicus

#1165
Am avut azi "ocazia" nefericita sa calatoresc pe 182 B, sectiunea Somcuta Mare - Coas, Maramures... va rog nu va spalati masina daca intentionati sa treceti pe acolo. O faceti degeaba. As posta si niste poze ca sa va faceti o idee, dar nu prea stiu cum sa le postez aici de pe laptop.
Siebenburgen, schones Land!

Hercule

Am trecut ieri pe Tarnaveni - Ungheni (DN142 + DJ151B) si am ramas placut surprins vazand ca aprox 60% din drum e reabilitat recent. Asta inseamna: latire destul de mare, asfalt nou, parapeti, lucrari de consolidare. Deocamdata marcajele sunt doar cu galben si nu pe toate portiunile. In general sunt terminate portiunile dintre localitati. Am cautat inormatii pe net si se pare ca lucrarea e facuta de Dimex Bistrita (sursa). Acolo unde e terminat arata foarte bine. Incepe sa devina rentabil sa folosesti acest drum, confortul e mult mai mare.
Din pacate nu am poze, nu eram pregatit.  :((
Deșteaptă-te române!

pasadia

Mai rentabil decât DN14A spre Iernut + autostrada?

Hercule

#1168
Eu de obicei doar trec prin Tarnaveni catre Medias, deci nu ma avantajeaza sa ajung in centrul orasului venind dinspre autostrada. Diferenta e de 7.5 km in plus pe autostrada (20%), iar gmaps zice 4 minute in plus pe A3. Am facut drumul asta zilnic timp de 4.5 ani in conditiile cand era praf, de aceea acum (chiar si partial reabilitat) mi se pare foarte lejer. Acum ajung rar pe aici, asa ca planul meu e urmatorul:
* pe DJ Ungheni-Cerghid-Ganesti pana la finalizarea lotului A3 Strabag Aeroport - Targu Mures
* pe A3+DN14A dupa finalizarea lotului.

Later edit: am uitat sa precizez, desi cred ca e usor de dedus ca punctul de plecare e Targu Mures.
Deșteaptă-te române!

mircea

E frustrant să vezi că nu au gândit ca DJ-ul să treacă prin afara Găneștiului și Șeucăi, paralel cu CF. Poate și o mică ocolitoare la Abuș. Aia întradevăr ar fi fost o realizare!