News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

DJ: Drumuri Județene

Started by Ionut, October 10, 2011, 06:21:12 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

AlexxC

Modernizarea dorita acolo nu are nicio legatura cu preferintele presedintelui.
Domeniul Schiabil Sureanu are probabil cel mai lung sezon de ski din tara , de aceea se doreste dezvoltarea acestuia atat dinspre Barajul Oasa cat si dinspre Petrila pe DJ709k , vezi aici detalii:
https://cronicavj.ro/wp/?p=86751.
Desi distanta via Petrila este ceva mai mare, eu cred ca varianta pe DJ709k va fi cea mai accesibila si confortabila indiferent de punctul de origine al turistilor.

keeda

Salut, un mic update pentru DJ 186, MM. Am parcurs drumul spre seara, deci nu am vazut urma de muncitori/utilaje, parca-parca la niste podete s-a mai lucrat ceva, dar foarte timid. Lucrarile ce nu au fost protejate cu un strat de asfalt se degradeaza pe zi ce trece (ex. in zona Dragomiresti, Salistea de Sus). Trecerea prin comuna Bogdan Voda este un adevarat chin, iti vine sa plangi. Acolo s-a lucrat doar la rigole si apa/canalizare, abia mai gasiti urme de asfalt. Evitati Valea Izei ... :zen:

user201

Ieri am ajuns oarecum din întâmplare pe DJ 132 între Sat Nou din județul Harghita și Jimbor din județul Brașov și sincer nu aș fi crezut că pot să găsesc un drum în asemenea hal:








Drăguță placa trilingvă ce ne ura bine am venit, dar tabla cu limitare la 50 cred că era pentru tractoare sau tancuri, că nici cu un 4*4 nu te aventurai să mergi peste 50 pe acel drum județean:


Nici la intrarea în Jimbor drumul nu arăta prea bine, dar era practicabil:

florin74

https://transilvania365.ro/incepe-reabilitarea-dj-132-rupea-homorod-mercheasa-jimbor/

Cel putin bucata din jud Brasov pare sa aiba un castigator... VIAROM. Poate incep lucrarile anul asta,

oc7avian

Începe foarte curând, dacă nu sunt deja mișcări în teren. VIAROM face și relocările de drumuri în zonă + drumul către viitoarea gară Cața pentru lucrările la CF Sighișoara - Brașov.

gruiarew

Să mai arătăm și chestii faine: DJ681 : Făget » Drăgșinești » Fârdea » Hăuzești » Nădrag. Îmi cer scuze pentru coloana sonoră, deși a fost "resuscitat" se pare că n-a ajutat :) 

'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

TibiV

Ce mishto este pana la Fârdea.
Ar vrea DN68A sa arate asa....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

gruiarew

Prin pădure, spre Nădrag sunt niște viraje mai strânse, dar e foarte fain de mers lejer, duminica, să caști gura.

De ar fi DN68A ca ăsta...
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Dan74

Ieri am mers din Turda spre Buru prin Sandulesti - Cheia pe DJ 107L - DJ 103G. Portiunea de pe DJ 103G dintre Sandulesti si parcarea de sus dinainte de Cheile Turzii s-a asfaltat astfel ca pentru autoturismele care circula intre Cluj Napoca si DN 75 recomand aceasta varianta. Din Turda de la intersectia DN1 cu strada Ion Corvin si pana la intersectia dintre DN75 si DJ103G dintre Mihai Viteazu si Cornesti am facut 15 minute.

Cetatean

Stire despre culoarul Mures NORD, cu ofertele primite. Acesta lucrare este o reabilitare pentru un drum judetean paralel cu DN7 si A1 pe zona Ilia-Geoagiu.

https://www.replicahd.ro/contract-cu-finantare-europeana/?fbclid=IwAR0m244qZgH0Er9IaZgLZDTBD0NP7UVnDMVp_0hw6yDBW8Rck7ZnMgkwY64

mvmocanu

Am facut un drum din Crasna in Zalau si am filmat lucrarile de reparatii la DJ191C:


horyatm

Am filmat un drum județean care conectează localitatea turistică Nădrag. Am fost noaptea, însă am rămas plăcut impresionat de calitatea șoselei. Drumurile în această zonă sunt foarte bune și se asfaltează în continuare drumuri comunale.

Acesta este traseul:
https://www.google.ro/maps/dir/45.6090291,22.0551468/Zolt/@45.6087026,22.0579546,16.02z/data=!4m9!4m8!1m0!1m5!1m1!1s0x474fac31d558d70f:0x7f1750197eb0cc42!2m2!1d22.2567578!2d45.7566171!3e0



Bonus: Am văzut o vulpe pe traseu, nu am reușit să o găsesc pe filmare, însă din mașină se vedea foarte bine.

gruiarew



Cam tot pe acolo, dar ziua:
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis