News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

[B] Magistrala M6 1 Mai-Otopeni

Started by Ionut, October 03, 2011, 06:05:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

GIV

Metrorex a publicat în Sistemul de Achiziții Publice (SEAP), în data de 31.07.2024, anunțul de participare prin care a fost demarată procedura de atribuire, prin "licitație deschisă", a contractului de achiziție sectorială având ca obiect: ,,Legătura rețelei de metrou cu Aeroportul Internațional Henri Coandă. (Magistrala 6. 1 Mai – Otopeni), Pachet 2: Proiectare și execuție lucrări de arhitectură, cale de rulare, instalații electromecanice și curenți slabi".

https://clubferoviar.ro/metrorex-a-demarat-licitatia-caii-de-rulare-si-arhitectura-la-metroul-1-mai-otopeni/

Sorinus

De pe wikipedia, M5:

Săparea efectivă a tunelurilor a început pe 25 septembrie 2013, până în iunie 2016 fiind realizate aproximativ 90% din lucrările de structură.

Segmentul Râul Doamnei - Eroilor a fost dat în folosință publicului pe 15 septembrie 2020,[16] însă unele lucrări au fost finalizate de-abia în decembrie 2023

Deci 3 ani pt Alsim in cel mai bun caz, adica vara 2027...si apoi inca cel putin 4 ani pt calea de rulare si finisaje.

Nu cred ca se vor misca mult mai bine ca Astaldi, deci putem lua ca etalon acest milestone-uri.

panzer

Proiectul cu Astaldi a fost oprit o perioada lunga la mijloc ca sa fie trecut de pe buget pe fonduri europene.

In plus, Astaldi a trecut pe sub Dambovita. Acei ultimi 100m intre Cotroceni si Opera au fost foarte grei.

Eu zic sa speram macar la mai bine.  ;)

satanistu


Xed

@satanistu , daca tot urmaresti si forumul celor de la Metrou Usor adu imaginile si textul aici la noi. Nu mai pune un link chior. Eu ce se inteleg din "mic update"? Trebuie sa iau toate subtopicele statiilor de metrou si sa ma apuc sa citesc ca sa imi dau seama care e noutatea

sab

Nu, trebuie sa deschizi doar cele două topicuri menționate, adică Aeroport Băneasa și Pta Montreal   mai exact cele de Foto. Sunt fix primele două de sus.

Satanistu a explicat de ce nu le încarcă aici. Modalitatea de încărcare a imaginilor este dificila aici, trebuie sa le incarci mai intai pe imgur, apoi sa pui linkul/linkurile.

Xed

^ imi pare rau ca o dau in offtopic insa exista tool-ul intern al forumului de o gramada de ani: http://proinfrastructura.ro/poze.html. Drag & drop la foto, se genereaza body-ul pe care il copiezi in comentariul tau. Atat de simplu e...

satanistu

#1747
Nu incarc la dublu - si aici si pe metrouusor.

Acolo sunt topicuri dedicate pentru fiecare statie.

Poti vedea care are topic are ultima actualizare si cand, primele topicuri, exact ca aici sunt cele cel mai recent actualizate.

Nu-ti convine nu intra, sau si mai bine - du-te tu si fa poze in 40 de grade (ca nu poti sa te duci noaptea sa pui niste poze chioare), in praf si galagia masinilor care trec pe podul de langa Decathlon.

Toti sunteti buni sa comentati, dar sa contribuiti ba!

sab

#1748
Xed, fix la toolul acela ma refeream, nu exista alta modalitate de incarcare. Toolul este cel care incarca pozele pe imgur...
Dacă este asa simplu, de ce nu pune mai nimeni poze aici?
Plus ca, asa cum spune satanistu, dacă ar fi incarcat aici toate pozele, erau deja vreo 100 pagini de poze la gramada, fără vreo logica,iar lumea s-ar fi plâns probabil ca este prea mult ..

Xed

Bun, ultima mea interventie si promit ca ma opresc aici. Ok, am inteles, pentru unii este greu de folosit tool-ul. Totusi, suntem destui care nu citim si forumul celalalt sau orice alt forum din varii motive asa ca din punctul asta de vedere e un castig sa ai si aici pozele si nu se va plange nimeni.

@satanistu , mi-am exprimat o opinie si nu vad motivul pentru atacul tau ieftin. Esti de 8 luni pe PUM si iti garantez ca nu stii cat si cum am contribuit pana acum, aici.

TibiV

@satanistu va avea o surpriza cand va ajunge "la fundul sacului", pentru ca pe metrouusor nici un user nu baneficiaza de capacitate nelimitata de incarcare a pozelor. Adica la un moment dat va ajunge tot la imgur...

Pe vremea cand varsta si sanatatea imi permiteau, am postat mii de fotografii de pe santiere, si aici si la metrouusor. Toate prin imgur (si inca nu exista tool-ul). Da, este mai complicat, dar macar nu risti sa pierzi pozele...

Dar de la o varsta te multumesti doar sa "chibitezi"....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GIV

am vazut ieri clipul asta, era sa uit sa il pun

Jurnal de șantier M6: a doua jumătate a lunii Iulie 2024

satanistu

^^
De pe Metrouusor:
QuoteMembru GOLD
membru de baza al forumului
participa regulat la intalniri, ia parte in luarea deciziilor privind forumul
upload nelimitat
poate publica imagini marcate cu textul 'metrouusor'
isi poate modifica propriile mesaje, oricat de vechi.
are toate facilitatile unui membru SILVER

Am inceput sa postez aici datorita acestui comentariu:
Quote from: miahi on June 18, 2024, 01:04:48 PMNu cred ca se supara nimeni daca ne mai lasi din cand in cand cate un link la postarile de pe metrouusor si aici...

Ok, am inteles mesajul. Stiti unde ma gasiti.

TibiV

#1753
OK, asa este...

Dar esti doar silver, si nu vei ajunge GOLD doar din poze - oricat de multe ai face.

Recunosc, muncesti si fotografiile tale sunt bune - dar a lansa aici doar link la alt forum este un fel de clickbait.
Eu intotdeauna m-am "stropsit" la cei care posteaza pe PUM link-uri chioare, fara macar un citat/o poza din materialul respectiv. Alti useri de aici m-au acuzat ca sunt "arogant" facand asta, dar mie mi se pare corect sa dai mai mult decat "du-te si uita-te acolo, ca pare interesant..."

Bine, metrouusor este un forum serios si profesionist, dar NU este OK sa dai doar linkuri fara continut, chiar si la un forum cu (unii) membri comuni si cu care PUM/API colaboreaza.

Daca te simti lezat, este treaba ta...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cristi767

Ok sau neok, acum nu mai avem nici link-urile alea chioare... Eu unul chiar le apreciam!