3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură

Started by Ionut, February 02, 2016, 02:47:51 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Ionut


Allex

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

pelan87

Salutare!

Urmeaza sa depun declaratia unica si vreau sa directionez cei 3,5% din impozit catre API.

Rog sa-mi confirme cineva faptul ca am completat corect aceste campuri:



Multumesc anticipat pentru raspuns!

Ionut


Horațiu 87

A reusit cineva anul acesta sa depuna declaratia 230 pe site-ul ANAF-ului ?? Eu gasesc doar formularul D200.

endre.kemenes

As avea si eu o intrebare pe aici, mai mult pe partea legislativa. Din cate stiu eu 3.5% se redirectioneaza din impozitul pe venit, dar ce se intampla in cazul celor din IT, care nu platesc impozit pe venit? Adica daca redirectionezi, practic se calculeaza 3.5% din 0, care ramane 0 si n-ai facut nimic?

icristian

daca lucrezi in It, si nu ai alte venituri salariale, nu ai ce sa redirectionezi.
Eu am completat declaratia unica pt alte venituri si am redirectionat. Multumesc API pt ceea ce faceti!

dr4qul4

De unde ati descarcat decalratia? Din SPV, D200?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

Da da din SPV dar am pus-o eu precompletata cu datele noastre pe primul mesaj din thread.

dr4qul4

si se depune tot in SPV? Sau se trimite prin posta/incarca altundeva?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

csebi24

Da, maica-mea asa a depus-o. Am pus-o sa redirectioneze si ai ei 3.5%.

Ionut


danvoicu

Imi pare rau dar nicunul dintre voi nu ati pus un link cu un document editabil ANAF-ul nu are, asa ca nu putem efectua vreo directionare.?!

TeoH9

Ar mai fi de mentionat un lucru: Angajatii din IT sau din CONSTRUCTII (probabil un numar insemnat de membri ai forumului) aparent nu platesc impozit pe venit, asadar nu au ce sa redirectioneze daca nu au alte venituri inregistrate.

Va rog sa ma contraziceti daca gresesc, dar eu asa am primit informatia.

dr4qul4

@danvoicu, vezi ca e in primul mesaj de pe prima pagina (a zis si Ionut mai sus).
E DU230 editabila si precompletata.
Doar ca nu merge deschisa cu Chrome si Esge care au readere incluse. Eu am dat copy link si am pus linkul in internet explorer.
Dupa ce am downloadat-o in in calculator, am deschis-o cu adobe reader.
Atentie, merge deschisa si cu foxit dar nu se valideaza decat cu adobe!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024