News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură

Started by Ionut, February 02, 2016, 02:47:51 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Gendan

De acolo am luat-o. Mi s-a parut ciudat ca e 2018, dar daca asa e ok, o sa depun azi   :cheers:

Ionut

Da da, declaratia se depune pentru veniturile obtinute in 2018, anul trecut. :) Banii care se directioneaza catre noi sunt DEJA platiti de angajatorul tau la stat. Acum tu ii spui statului ca vrei ca doua procente (2%) din impozitul pe veniturile tale salariale PLATIT DEJA de angajatorul tau anul trecut sa fie directionate catre API.

alecu26

Depus si eu vreo 10. Din toata tara. Inclusiv de la reprezentantul CNAIR in santier.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Ionut

Bravo!!! De excepție! Mulțumim tuturor celor care ne ajută!

raduac

Salut,

Vă rog să îmi confirmați dacă datele de mai jos, în special contul, sunt în continuare valabile:
ASOCIAȚIA "PRO INFRASTRUCTURA"
CIF 34449579
IBAN RO76 INGB 0000 9999 0501 0272

Mulțumesc

Ionut

Sunt bune datele, nu s-a schimbat nimic.

raduac

Mulțumesc. Pentru cei interesați, redirecționarea se mai poate face până pe 31 iulie.

Allex

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Ionut


rota

Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

Allex

^ foarte bun formularul, am depus astazi doua, eu si sotia.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

TibiV

Hmmm...

https://www.stiri.ong/institutii-si-legislatie/legislatie/formularul-230-surprize-ascunse-pentru-ong-uri-in-ordinul-presedintelui-agentiei-nationale-de-administrare-fiscala-nr-1472020

Doar esenta...

Quote
Concluzia celor de mai sus este că în anul 2020 contribuabilii trebuie să depună nu unul, ci două formulare 230 pentru a redirecţiona către o organizatie nonprofit cota corespunzătoare din impozitul pe venit anual datorat pentru întreg anul 2019. Astfel:

1. Pentru impozitul pe venit datorat realizat în perioada 1 ianuarie – 31 martie 2019 inclusiv, se va completa formularul 230 aferent Ordinului nr. 50/2019 şi se va păstra diferenţierea cotelor de 3,5% şi de 2% pentru organizaţiile neguvernamentale care sunt furnizori de servicii sociale acreditaţi cu cel putin un serviciu social licenţiat şi restul persoanelor juridice fără scop patrimonial; formularul este disponibil AICI ;

2.  Pentru perioada 1 aprilie – 31 decembrie 2019 inclusiv, va fi utilizat formularul 230 aferent Ordinului nr. 140/2020, menţinându-se o cotă de 3,5% din impozit pentru toate entităţile nonprofit; formularul este disponibil AICI.

Articolul pare bine documentat.
Puteti verifica si voi daca asa este?....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Earthchild

#177
Asa este, pe site-ul ANAF apar doua declaratii 230. Una este cu contributia de 2%, pentru perioada 1 ianuarie - 31 martie 2019, a doua cu contributia de 3,5%, pentru restul anului 2019. Trebuie completate ambele.




PS: azi le-am depus electronic pe amandoua

adiarc

Salutare...As vrea sa depun si eu formularele....raman datele de mai sus din postarea lui raduac,da?

Multumesc.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Ionut

^ Da da, nu ne-am schimbat datele financiare. Multumim! :cheers: