3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură

Started by Ionut, February 02, 2016, 02:47:51 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut


Dan_s


alecu26

Pierdrdu vreo ora...dar am mai depus cateva. Pe langa cea personala si a sotiei. :)

Asta se cheama ca sunt din statul paralel? Rand in rand cu Soros?
Drumurile noastre POATE;

Ionut


TibiV

Din pura curiozitate...

Cam cat primiti in medie "pe cap de 2%-ist" ?...
(Recunosc, am completat formularul, dar pur si simplu nu am vrut sa incerc sa calculez cate 'jde de mii de lei platesc anual acestui "partener serios", statul roman, si cat se duce din 2% catre API...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

2% din 16% din salariu. 2% din impozitul pe veniturile salariale pentru că vorbim de 2017. Din 2018 impozitul e 10%, deci va fi 2% din 10%. Depinde foarte mult de salariul omului...

alecu26

Deja 200, 300 de RON e o suma aferenta unui salar maricel.
Drumurile noastre POATE;

Ionut

Da, in mod normal cam 80 RON este suma transferata de la cineva care are salariul mediu. 200-300 RON de la un singur om presupune ca acea persoana are un salariu bunicel. :)

nicolaem

#143
am fost si eu azi de depun 2 formulare. din pacate doar unul a fost acceptat.

unul a fost respins pe motivul domiciliului in alt judet desi veniturile sunt realizare pe raza teritoriala unde am fost sa depun.
stiu ca Ionut a precizat asta in prima pagina, dar am zis ca merita sa incerc sa duc 2 intrucat pe site ANAF la instructiuni de completare apar urmatoarele informatii :

3. Organul fiscal central competent:
Formularul se completează în două exemplare:
- originalul se depune la:
a) organul fiscal în a cărui rază teritorială contribuabilul are adresa unde îşi are
domiciliul, potrivit legii, sau adresa unde locuieşte efectiv, în cazul în care aceasta este
diferită de domiciliu
, pentru persoanele fizice care au domiciliul fiscal în România


https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/legislatie/anexa6_instructiuni_27122016.pdf


Ionut

Da, numai ca nu te intelegi cu duamnele de la ANAF. Mai poti face insa ceva: poti depune prin posta. Poti si maine (ca e 25, ziua limita). Trebuie sa trimiti scrisoare recomandata MUSAI CU CONFIRMARE DE PRIMIRE. Si trebuie sa trimiti la agentia ANAF la care este arondat cel care directioneaza 2%.

radioman

Depus formularul pe ultima suta de metri. Sper sa fie catusi de putin de folos, drumuri bune sa avem!
Multa lume, putini OAMENI...

nicolaem

am trimis cu confirmare a doua declaratie.
Spor!.


Ionut


Gendan

Quote from: radioman on May 24, 2018, 06:15:20 PM
Depus formularul pe ultima suta de metri. Sper sa fie catusi de putin de folos, drumuri bune sa avem!

Adevărata sută de metri :D
Depus la posta. Am vrut sa depun personal la sectorul 1, dar am ajuns sa trimit până în Fălticeni. Dacă ar fi A7, ar ajunge mai repede.

Ionut

:lol: Bună asta cu Fălticeni.
Mulțumim încă o dată tuturor, apreciem mult, mult!