News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură

Started by Ionut, February 02, 2016, 02:47:51 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ioans

Buna Ziua,

Am depus si eu astazi formularul pentru 2 % prin posta cu confirmare de primire. La ANAF era aproape imposibil de depus cand am ajuns.

TibiV

+1 pentru efort si bunavointa.

Dar este normal ca ai dat de coada.
Daca in Romania se impune un termen oarecare, de exemplul 30 octombrie, nu va fi nimeni la ghisee pana pe 15 octombrie.
Dupa care cozile se lungesc exponential pana la "dead line".
Mie aceeasi operatie mi-a lut 10 minute (la sediul ANAF) in urma cu 3 saptamani...

Basca ca, in fiecare luna, 25 este data limita de depunere a "Declaratiei X" si a "Declaratiei Y" de catre firme...
Deci 90% dintre cei aflati la cozi in acea zi sunt contabili/administratori de firme.
Daca esti "pe persoana fizica" nu ai cauta la ANAF pe 25....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Allex

La inceputul saptamanii sotia mea a primit un plic de la ANAF prin care o instiinta ca cei 2% din impozitul pe venitul de anul trecut vor fi virati catre API. Iar daca ea nu a optat pentru acest lucru sa anunte acest lucru in 30 de zile de la primirea instiintarii. E prima oara cand vine verificare la cineva cunoscut de cand adun formulare pentru API. A mai primit cineva?
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Ionut

Si eu am primit. Probabil s-au facut multe prostii cu declaratii completate in numele oamenilor... si acum ANAF trimite instiintari de genul asta. Nu trebuie sa faca nimic sotia.

Allex

Stiu ca nu trebuie :) doar ca nu am mai vazut pana acum. E bine ca se verifica.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Ionut

Dati un share, ajuta mult! :cheers:

API pe Facebook

Aveți timp doar până pe 15.03.2019 să direcționați 2% din impozitul pe venit pentru susținerea financiară a activităților Asociației Pro Infrastructură. Campania 2% este foarte importantă, în 2018 suma primită prin această facilitate fiind de 17.958 RON, adică 20% din veniturile noi atrase anul trecut.

Avem nevoie de ajutorul vostru în continuare! Găsiți formularul 230 pre-completat și explicații amănunțite despre ce trebuie să faceți aici: https://bit.ly/2KxuIMB.

Împreună suntem cea mai importantă organizație nonprofit dedicată promovării infrastructurii de transport din România.

Suntem singurii care filmăm, din avion și din dronă, TOATE șantierele de autostradă aflate în lucru. Facem vizite oficiale la sol atât pe autostrăzi, centuri rutiere cât și pe magistralele de căi ferate și metrou. În plus, comunitatea de entuziaști de pe forumul PeUndeMerg.ro contribuie aproape zilnic cu vești și fotografii.

Monitorizăm TOATE proiectele majore, de la licitația și realizarea studiilor de fezabilitate și până la execuția lucrărilor în teren și inaugurare. Suntem membri observatori în CM POIM (Comitetul de Monitorizare al Programului Operațional Infrastructură Mare) și membri cu drept de vot în SCS Transport (Sub-Comitetul Sectorial Transport).

Explicăm obiectiv și detaliat tot ce este important. Acordăm aproape zilnic interviuri în presa centrală și locală, atât online, cât și la radio și TV. Suntem urmăriți de toți actorii implicați: autorități (CNAIR, CFR, Metrorex), constructori, proiectanți, consultanți, experți din domeniu.

Puteți ajuta și cu un like și/sau share. Doar împreună suntem puternici. VĂ MULȚUMIM!

Ionut




Ionut


alecu26

Anul acesta e doar pana pe 15 martie. Nasol. Ma grabesc sa depun. Bine ca nu am amanat.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

ovicor

#161
Depus! Si distribuit pe FB!

ovicor

Pe canalele de stiri se vorbeste de un proiect de prelungire a scadentei de depunere a Declaratiei Unice si a Declaratiei 230. Eu n-as conta pe asta, s-ar putea sa fie o fenta pentru ca contribuabilii sa nu se grabeasca si banii sa ramana la dispozitia guvernului!

Gendan


Ionut

Da. 2018. Vezi ca ai declaratia deja completată în primul post din acest thread.