3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură

Started by Ionut, February 02, 2016, 02:47:51 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Cele doua chestiuni (2% PF si 20% PJ) nu trebuie confundate si nici puse laolalta pentru ca sunt diferite. In rest, total de acord. Imi mentin declaratia ca ar fi o minune sa duca la 3,5% (in loc de 2%) - cel mai probabil vor lasa asa. Ce mai conteaza ca sunt bani mai putini? :) Au optimizat dintr-un foc si veniturile ONG-urilor. :D

ovicor

Am mai depus o "230". Ma gandesc ca poate ar fi util ca fiecare contributor sa-si trimita datele, doar numele si inceputul de CNP - primele 7 cifre (= sex + data nasterii) prin mesaj pe FB - PUM sau API. Asta pentru ca n-avem certitudinea ca declaratia 230, odata depusa, e operata de ANAF. Stiu ca cineva va trebui sa verifice, dar nu vad alta solutie ! Scuze !

Ionut

Nu se poate verifica... nu poate cere API sa se verifice. Bine, putem face o cerere, dar ar fi un cosmar logistic fara sorti de izbanda. Nu se merita. Cu declaratiile 230 trebuie sa mergem pe incredere... din pacate. Ar trebui ca fiecare om care depune sa verifice, asta ca sa fii 100% sigur. Se poate, dar e al naibii de complicat. Va punem aiurea pe drumuri...

TibiV

Quote
Finanțare pentru ONG – uri

Pentru susținerea ONG-urilor furnizori de servicii sociale prin asigurarea finanțării de care au nevoie, au fost luate două măsuri menite să încurajeze microîntreprinderile și persoanele fizice să facă sponsorizări și/sau acte de mecenat.
Astfel, microîntreprinderile care fac sponsorizări pentru asigurarea finanțării activității organizațiilor nonprofit care sunt furnizori de servicii sociale acreditați cu cel puțin un serviciu social licențiat, vor putea beneficia de deducerea sumelor aferente din impozitul pe veniturile microîntreprinderilor până la nivelul de 20% din impozitul datorat pentru trimestrul în care au înregistrat cheltuielile respective.
Contribuabilii, persoane juridice, care fac sponsorizări/mecenat sau acordă burse private și scad aceste sume din impozitul pe profit sau pe venit, vor întocmi o declarație informativă cu  beneficiarii acestor sume pentru monitorizarea și controlul părții din impozitele alocate, astfel încât să se asigure cheltuirea fondurilor primite de beneficiari numai în scopul pentru care aceștia s-au înființat sau în scopul pentru care au fost alocate, după caz.

În cazul persoanelor fizice, se majorează de la 2% la 3,5% cota din impozitul pe venit care poate fi donată pentru susținerea entităților nonprofit și a unităților de cult, care sunt furnizori de servicii sociale acreditați cu cel puțin un serviciu social licențiat. Mai exact, acești contribuabili au posibilitatea să dispună cu privire la destinaţia unei sume reprezentând 2% sau 3,5% din impozitul anual, după cum urmează:
• în cotă de 2% pentru susţinerea entităţilor nonprofit care se înfiinţează şi funcţionează în condiţiile legii și a unităţilor de cult, precum şi pentru acordarea de burse private, conform legii, sau
• în cotă de 3,5% pentru susținerea entităților nonprofit și a unităților de cult, care sunt furnizori de servicii sociale acreditați cu cel puțin un serviciu social licențiat, în condițiile legii.


http://gov.ro/ro/guvernul/sedinte-guvern/

Adica "ne-au facut". pentru ca nu cred ca filmarile aeriene sunt "servicii sociale licențiate, în condițiile legii".
Deci ramanem cu 2%.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Inman

Va salut, ieri am depus si eu 230-ul. Cat pe ce sa uit de el. Cred ca ar fi de folos un reminder in header la News. Sa auzim de bine!

Ionut

Mulțumim mult tuturor celor care au direcționat 2% către API! :)

alecu26

Depus, 2 persoane. Acum negociez cu a 3-a. Greu de luptat cu asociatiile care se ocupa de cazuri umanitare.

Oare din anii trecuti au inceput sa intre banii?
Drumurile noastre POATE;

Ionut

Au intrat, sigur ca da. In 2017 avem venituri din campania 2% in suma totala de 8.192 RON fata de 9.877 RON in 2016.

Phenol

Am depus declaratia 230, acuma cateva minute.

alecu26

Drumurile noastre POATE;

Ionut

Nu, de pe 2017 au intrat banii. Bine, e posibil sa mai fi ramas ceva, dar deja suntem in mai 2018... banii intra pana in februarie-martie cel tarziu.

alecu26

Vreo statistica macar generala de unde au intrat majoritatea banilor? Nu de alta, dar ma astept ca statul roman sa fie partener serios si sa livreze tot tot...sa nu faca nici o eroare. NOT
Drumurile noastre POATE;

Ionut

Nu am făcut... E migălos. Si foarte puțin relevant...

adiarc

F.buna reamintirea din news....altfel uitam si eu......am depus astazi
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

vicmures

Am depus si eu azi declaratia 230. La fel, daca nu era reamintirea din news, probabil uitam si eu.