News:

Video 21.06 Autostrada A1 Pitești-Curtea de Argeș.

Main Menu

[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

minisoferul

Este un fel de studiu de fezabilitate sau ce inseamna aceasta proiectare ? Sau se feresc sa mai foloseasca sintagma studii si acum spun proiecte ?

survola

Sper să nu dea drumul la aceste lucrări până nu se deschide traficul pe A0.


b1

#3948
Felicitări celor care l-au convins pe constructor să-și tureze motoarele pentru ca noi să ne bucurăm de acest pasaj! :cheers:
Gândirea de grup presupune că valorile grupului nu sunt doar indicate, ci și corecte și bune.
--------------------------------------------------
Un pic de istorie 1, un pic de istorie 2, un pic de istorie 3, un pic de istorie 4, un pic de istorie 5, un pic de istorie 6, un pic de istorie 7, un pic de istorie 8, un pic de istorie 9, un pic de istorie 10 (Nou)

minisoferul

Pe agenda Sedintei de Guvern de astazi se regaseste "PROIECT DE HOTĂRÂRE privind declanșarea procedurilor de expropriere a tuturor imobilelor proprietate privată care constituie coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes național ,,Lărgire la patru benzi a centurii rutiere a Municipiului București Sud între A2 km 23+600 și A1 km 55+520 și amenajare punct de întoarcere în soluție giratorie pe CB în zona autostrăzii A1 - Amenajare Bretea de legătură DN 6 – DN CB la Pasaj pe DN 6 km 10+678"

Este vorba despre exproprierile (curtea unei firme daca stiu bine ) necesare pentru executia bretelei de legatura DN6 - DNCB deoarece dupa ce s-a interzis virajul la stanga in intersectia cu breteaua veche sensurile giratorii kaufland Bragadiru si cel de la Leroy Merlin s-au aglomerat foarte mult pentru manevrele de intoarcere.
Contractul de proiectare si executie a fost semnat la mijlocul lunii mai.

Duta C

Are cineva din colegi idee cit mai tin lucrările dintre pasaj mogoșoaia și pod hobanat-DN1?

NGC

"PROIECTARE ŞI EXECUŢIE ,,Lărgire la 4 benzi a centurii rutiere a Municipiului Bucureşti Sud intre Al (km 55+520) si DN 5 (km 40+000) - LOT 1 Lărgire la 4 benzi a centurii rutiere a Municipiului Bucureşti Sud intre Al (km 55+520) si km 54+700 inclusiv parcarea de lunga durata de la km 54+765 - LOT 2 Largire la 4 benzi a centurii rutiere a Municipiului Bucureşti Sud intre km 54+700 si DN5 (km 40+000)":

Quote from: NGC on July 26, 2021, 07:42:06 PM
LOT 1

1. S.C. MARISTAR COM S.R.L
2. Asocierea SC IBB-HIB ROMANIA S.R.L. + IBB-HAUS-UND INDUSTRIEBAU GMBH

Vrabiutele spun ca la lotul 1 castigatorul initial ar fi asocierea condusa de IBB, ceilalti fiind descalificati. Inca nu s-a anuntat oficial.

La lotul 2 mai dureaza.

Sorinus

Maristar fac o figura frumoasa cu podurile de la Cernavoda, si am vazut multe panouri de-ale lor prin tara, se mandresc cu ce-au facut. Cealalta firma, I googled it, chiar exista si chiar se ocupa cu constructii.

miahi

Off-Topic: ^ Venind vorba de Maristar si mandria lor, au reparat pe DN65 intre Slatina si Pitesti o alunecare de teren pe o portiune de 2+1 la o urcare si am numarat 3 sau 4 panouri de semnalizare a lucrarii cu numele lor pe o distanta de maxim 100 de m , au un departament de marketing bun ...

DarkFranck

#3954
QuoteAre cineva din colegi idee cit mai tin lucrările dintre pasaj mogoșoaia și pod hobanat-DN1?

Răspuns:
"Bucuria ar fi putut fi completă dacă, așa cum am planificat cu CNAIR în această vară, lucrările de reasfaltare a centurii între pasajul Mogoșoaia și Otopeni împreună cu turbogirația de la Otopeni ar fi fost finalizate în același timp cu pasajul.
Însă, din păcate, s-a ridicat în ultimele săptămâni pedala de pe accelerația acestor investiții.
Solicit celor responsabili să urgenteze finalizarea celor 2 șantiere. În caz contrar, doar vom muta dopul cu câțiva metri".

Sursa: Fb Cătălin Drulă
Fluctuat Nec Mergitur

punktnet

Ieri am pierdut fix o ora in acel dop de la asfaltare. Analizand problema in detaliu, pe masura ce inaintam, nu am reusit sa imi dau seama exact unde se forma un dop, practic doar acea ingustare de la doua benzi era un impediment, desi am stat in coloana si cateva sute de metri dupa ea. Si ca prin minune, la un moment dat s-a eliberat inainte pana la DN2
Just kidding.

RaduG

FB Cătălin Drulă, anunțul complet, cu poze:

QuotePASAJUL MOGOȘOAIA SE DESCHIDE TRAFICULUI RUTIER
Mâine se deschide circulația pe pasajul Mogoșoaia.
E unul dintre proiectele pe care le-am asumat și pentru care m-am luptat să ajungă la final în 2021. Mă bucur că antreprenorul austriac și-a ținut promisiunea de a finaliza proiectul anticipat și îl felicit pe această cale.
Pentru acest pasaj de 108 metri (plus rampele și bretele aferente) a fost prevăzută la licitația din 2017 o durată de execuție de 24 de luni. Enorm! Cu alte cuvinte, constructorul trebuia să termine lucrarea abia în aprilie 2022.
Nu am acceptat această situație și, după discuții cu Compania de Drumuri și cu constructor, am reușit să obțin o asumare fermă pentru finalizarea în avans, cel târziu pe 1 octombrie.
Zecile de mii de cetățeni blocați zilnic în trafic pe centura București în acest dop rutier nu meritau încă 6 luni de ambuteiaje.
Am mai insistat și pe amplasarea de panouri antifonice pe întregul pasaj și rampele lui, astfel încât locuitorii din zonă să beneficieze de un confort sporit și proiectul să se integreze armonios în țesutul urban al capitalei.
Bucuria ar fi putut fi completă dacă, așa cum am planificat cu CNAIR în această vară, lucrările de reasfaltare a centurii între pasajul Mogoșoaia și Otopeni împreună cu turbogirația de la Otopeni ar fi fost finalizate în același timp cu pasajul.
Însă, din păcate, s-a ridicat în ultimele săptămâni pedala de pe accelerația acestor investiții.
Solicit celor responsabili să urgenteze finalizarea celor 2 șantiere. În caz contrar, doar vom muta dopul cu câțiva metri.

















Powered by API/PUM imgur uploader


vm75

E bine ca se deschide maine pasajul Mogosoaia. Cum au spus si colegii, nu ajuta foarte mult pana nu termina Viarom asfaltarea intre Mogosoaia si Otopeni. Din ce am vazut dimineata, mai au de asternut uzura pe banda 2 si cel putin doua straturi pe banda 1. Probabil undeva saptamana viitoare la inceput ar putea sa termine. Pe hobanatul de la Otopeni se chinuie de cateva zile bune/saptamani sa inlocuiasca aparatele de rost. De fapt, nu se mai intampla nimic. Oare vin din China cu vaporul?
La turbogiratia de la Drumul Garii Otopeni CNAIR a finalizat uzura pe banda noua, dar mai au de pus niste borduri. Teoretic ar putea finaliza in weekend (sau chiar sa deschida maine circulatia pe breteaua rapida Otopeni-Tunari), dar caile Domnului sunt mai putin cunoscute cand se lucreaza in regie proprie.

Oricum, felicitari si multumiri @cutter pentru urgentarea lucrarilor; sper sa se deschida maine inca de dimineata pasajul fara taieri de panglica si merite asumate de altii

DarkFranck

Am înțeles că mâine pe la ora 16.00 se deschide circulația pe pasaj.
Fluctuat Nec Mergitur

voicul

Hai ca incepe sezonul oficial de inaugurari.
Next centura Mihailesti, ca nu cred ca intra A10 in fata.
Next ... la anu si la multi ani!

(bine, bine, poate UMB pe DX12  :D )