News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

hvm

Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

bekxy

#3961
Pasaj Berceni 28 septembrie.
Cel mai tembel montaj video din ultima vreme...
Oare in București le e frică să intre?


carutasul

Dacă toate merg bine și urmează Domnești, Berceni, Popești-Leordeni deja în București va fi dezmăț :)

DarkFranck

#3963
,,Ministrul interimar al transporturilor și infrastructurii, Dan Vîlceanu, se va afla mâine, 30 septembrie 2021, începând cu ora 15.00, pe amplasamentul obiectivului de investiții Pasaj rutier Mogoșoaia, cu ocazia deschiderii traficului pe acest obiectiv".

Sursa: aici

Sper să nu fie cu tăieri de panglici, dar nu m-ar mira.
Fluctuat Nec Mergitur

bekxy

Sta-i-ar în gât! Era suficient și meritoriu să meargă Scrioșteanu, dacă @cutter nu mai poate...
Cap de p00lă ăsta chiar n-are ce căuta acolo.

Duta C

#3965
Multumesc @DarkFranck si @vm75 pt informatii.....sunt pt un coleg care sta in zona unde se asfalteaza si l-au disperat saracul !!
Vilceanu la pasaj? Cu ce ocazie??.....atunci sa-l ia si pe directorul de la Grivco (Pascu b) si tot guvernu ca sa aibe si ei o amintire inaugurala!
Asta inseamna reforma  ptr Citzu sa strici tot ce mergea bine si sa aduci fripturisti.Vai de ei!!

VladVulpe

Dl Drula merita aprecieri pentru anumite lucruri dar nu am auzit de la dansul NIMIC legat de ce se intampla pe Dn2-A2 ... in continuare acolo nu se intampla nimic si nimeni nu ia atitudine . Vorbesc toti doar despre Mogosoaia ...

dargauda

An timpul atat de scurt nu poti rezolva tote,gandestete daca ar sta 4 ani la MT cu o majoitate in spate,cite ar face pt Ro.
Eu ma rog la cel de sus sa revina si el si horatiu.

voicul

#3968
Sunt curios daca se schimba traficul A1 - A2 pe partea de N. Eu asa zic.
Pun poza facuta la 9.55 dimineata.
Mai pun una (sau oricine poate pune) maine dupa ce dau drumul la Mogosoaia. O sa mai fac una peste 1 - 2 saptamani dupa ce termina si asfaltatul.





Powered by API/PUM imgur uploader

jalemare

''În maximum 2 ani (2022), vom finaliza cele 5 pasaje pe actuala Centură a Bucureștiului, respectiv Mogoșoaia, Berceni, Cernica, Domnești și Popești-Leordeni (Olteniței) și, în maximum 3 ani (2023), cele 3 loturi de pe A0 Sud, adică 52 de km din Autostrada de Centură București Sud.

𝟯𝟬 𝘀𝗲𝗽𝘁𝗲𝗺𝗯𝗿𝗶𝗲 𝟮𝟬𝟮𝟭: Primul pasaj, din cele 5 promise, este gata! Va fi deschis traficului astăzi, după ora 15:00
Mulțumesc, tuturor celor care au pus umărul pentru ca această lucrare de foarte mare interes pentru cetățeni să ajungă la final. Iar lor, le mulțumesc pentru răbdare și pentru susținere. ''

Sursa: Facebook Irinel Ionel Scriosteanu

carutasul

^până acum A1-A2 nu mergea tot pe nord? Doar întreb, n-am verificat, că aparent pe sud avem trei dopuri pe când pe nord sunt mai multe dar mai mici :)

DarkFranck

#3971
^Mai ușor cu promisiunile pe scări pentru secretarul de stat, că începem să le luăm cu multă lămâie. Deocamdată, de vreo 3 săptămâni de când au rămas la butoane, toate termenele prevăzute (cu excepția finalizării pasajului Mogoșoaia) au fost amânate, fie că e vorba de licitații, fie că e vorba de lucrări (exemplul cel mai bun e reasfaltarea DNCB Mogoșoaia-Otopeni și giratoriul de la gara Otopeni). Dacă rămâneau ceilalți, îi criticam și pe ei pentru asta, sunt apolitic, îi judec pe toți după aceleași criterii.

Singura prioritate a fost să-și pună "oamenii lor" peste tot, de preferință cât mai paraleli cu domeniul respectiv.

Sper să nu am dreptate, dar am impresia că "actualii" din MT/CNAIR văd în întârzierea lucrărilor de completare la pasaj Mogoșoaia - reasfaltarea DNCB Mogoșoaia-Otopeni și giratoriul de la gara Otopeni - o excelentă oportunitate de a tăia două panglici în loc de una.
Fluctuat Nec Mergitur

jalemare

Sa punem si comunicatul oficial:

⚠ Se deschide traficul rutier pe Pasajul Mogoșoaia ⚠
🔵 Joi, 30.09.2021, după ora 15:00, se va deschide traficul rutier pe pasajul Mogoșoaia, pe centura București, peste DN1A.
🔵 Obiectivul de investiții "Pasaj Mogoșoaia pe Centura București peste DN 1A" este situat pe Centura București, între km 66+540 - km 67+340, și include rampa de urcare (km 66+580 – km 66+810), rampa de coborâre km (66+920 - km 67+150) și pasajul superior peste DN 1A.
🔵 Contractul pentru construcția Pasajului de la Mogoșoaia este în valoare de 32.259.665,70 lei fără TVA.
🔵 Execuția lucrărilor a început în aprilie 2020, iar darea în trafic se face astăzi, 30.09.2021, înainte de termenul contractual, prevăzut în aprilie 2022.
🔵 Finalizarea Pasajului Mogoșoaia asigură fluidizarea circulației pe Centura Nord a Capitalei.
🔵 Antreprenorul care a realizat proiectarea și execuția Pasajului de la Mogoșoaia este SC STRABAG SRL.

http://cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/se-deschide-traficul-rutier-pe-pasajul-mogo%C8%99oaia?fbclid=IwAR2P4D_eTZoyVco9WqmDe1O02Eyr-pN0xnks8KcoPhutncdvLgcBtesfCio

DarkFranck

Fluctuat Nec Mergitur

DarkFranck

#3974
Pentru câteva discursuri și o panglică se întârzie darea în trafic - și sunt coloane imense pe centura. Pasajul e gata, se putea da în trafic de cateva ore deja  :lol:

LE: au început sa claxoneze șoferii de nervi, înjura constructorii și polițiștii ca nu dau drumul la trafic.
Fluctuat Nec Mergitur