Economia Romaniei: discutii, proiecte, conexiuni cu infrastructura

Started by Ionut, April 18, 2015, 09:00:58 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

@TibiV, eu te intreb altceva: Cum explici ca avem cele mai mici venituri din ultimii 10 ani? La cel mai mare PIB din ultimii 10 ani?

Ok, a scazut TVA-ul, dar asta nu explica nici jumatate din scadere. Unde s-a colectat putin si mai important.....Sunt sanse sa se colecteze la anul ce nu s-a colectat anul acesta?

Vad ca statul a rambursat TVA de 2,1 mld lei! Oare si companiile si-au platit darile sau unele s-au eschivat?

Din pacate se adevereste exact ceea ce spuneam la inceputul anului. Legea anti-fumat a afectat serios veniturile.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

elphax

se adevereste faptul ca atunci cand economia creste bazata pe consum ( principala urmare a scaderii tva), mai ales ca marfa vine din import, in realitate cresterea e de fatada. se vede ca pe final de an avem un trend descrescator pe venituri si incasari.
am vazut undeva un calcul care arata ca investitiile straine in 2016 sunt mai mici decat banii trimisi de romanii care lucreaza afara, si astia sunt toti bani care intra direct in consum, nu aduc valoare adaugata. deci situatia in tara e tot mai proasta, oamenii pleaca, normal ca economia nu creste unde ar trebui - locuri de munca si venituri la buget
sa ne asteptam la un 2017 cu investitii mici

cristi5

Zice RFI

Quote
În anii 2013-2015, pentru a arăta doar situaţia bugetară din ultimii ani ai guvernării PSD, există, de asemenea, diferenţe între veniturile realizate şi cele estimate. Astfel, în anul 2015, veniturile bugetare realizate au fost de 98,9% din cele estimate. În anul 2014, veniturile bugetare realizate au fost de 98,1% din cele estimate. În anul 2013, veniturile bugetare realizate au fost, atenţie!, de numai 97,5% din cele estimate. Adică, probabil, foarte aproape de nivelul din anul 2016. Dacă vom continua prezentarea cifrelor vom constata că în niciun an de după 1989, veniturile bugetare realizate nu au fost egale cu cele estimate în buget.


Sent from my iPhone using Tapatalk

GDPR

^
QuoteDar scăderea veniturilor a fost compensată de adaptarea cheltuielilor la situaţia din realitate, deficitul bugetar rămânând în interiorul ţintei asumate în buget.

Adica arierate, ca in ultimele 2 luni nu prea mai aveau ce alte cheltuieli sa stopeze. >:(

dr4qul4

Dar pana la urma platile sunt doar pentru autostrazi? Nu au platit nimic pentru DN, VO si CFR?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

GDPR

^Momentan pe ROGOP sunt postate facturile pentru DN-uri si VO-uri, dar nu si platile (cu exceptia platii pentru DNCB mentionate de @NGC20), asa ca sunt 2 variante: ori nu s-au platit fie nu s-au actualizat tabelele, dar a doua varianta ar fi ciudata, pentru ca platile pentru lucrarile la autostrazi si alte cheltuieli curente apar pana la sfarsitul anului. IDEM si la CFR.

TibiV

Quote from: dr4qul4 on January 10, 2017, 11:03:05 AM
@TibiV, eu te intreb altceva: Cum explici ca avem cele mai mici venituri din ultimii 10 ani? La cel mai mare PIB din ultimii 10 ani?

Ok, a scazut TVA-ul, dar asta nu explica nici jumatate din scadere.

Datele publicate de Min.Finantelor pe primele 11 luni spune ca incasarile din TVA au fost de 52,754 mld. lei in 2015 si de  47,917 mld. in 2016 (11 luni din fiecare an). Iacata 5 miliarde...

Plusa ca vorbim de BGC (bugetul general consolidat).
De ce nu amintim scaderea cu 5% a CAS-ului platit de angajatori ? De la 20,8% la 15,8% ?... Contributiile angajatorilor inseamna vreo 26 miliarde pe an...
Stiu ca a intrat in vigoare din 2015, dar la final de 2015.2016 este primul care a prins "full" CAS-ul redus...

Jalea mare (dpdv al veniturilor bugetare) este aici:

Sume primite de la UE in contul platilor efectuate si prefinantare: 11,339 mld. lei in 2015 (11 luni) si  0,702 mld. lei in 2016 (11 luni).
Iata cele 10 miliarde pierdute de Dragnea...
Dar... Sa nu uitam ce blocaje au fost pe autostrazi din octombrie 2015... Si cand au reinceput lucrarile...
Chiar daca ai trimis niste facturi la Bruxelles in toamna 2016, banii iti vin abia in primavara 2017.

INSA, tot la capitolul "Venituri", mai sunt doua capitole unde evolutia a fost foarte buna:

Alte sume primite de la UE pentru programele
operationale finantate in cadrul obiectivului
convergenta:
      -139,3 mil. lei (2015)     1.591,3 mil lei (2016)

Sume primite de la UE/alti donatori in contul
platilor efectuate si prefinantari aferente
cadrului financiar 2014-2020 :
     416,5 mil. lei (2015)    3.235,0 mil.lei (2016)


Pe de alta parte, la capitolul "Cheltuieli", anul 2016 a fost foarte bun pentru proiectele europene...

Proiecte cu finantare din fonduri externe
nerambursabile aferente cadrului
financiar 2014-2020:
                    493,3 mil. lei in 2015 (11 luni) 4.279,5 mil lei in 2016 (11 luni)

Adica tehnocratii au cheltuit de aproape 9 ori mai mult pe proiecte europene, dar rambursarile de la UE vor intra (si se vor contabiliza la venituri) la guvernul Grindeanu...
Nice... :D

Dar cifrele astea sunt aproape derizorii daca ne uitam la capitolele de cheltuieli cu adevarat mari din buget:

Cheltuieli de personal: 46,849 mld. lei (2015)    51,451 mld lei (2016) 
Asistenta sociala:      69,326 mld lei (2015)  74.492 mld. lei (2016)

Din fericire, nu se adevereste "taierea investitiilor".
Cheltuieli de capital 10,549 mld. lei (2045)     12,432 mld lei (2016)

Dar sa revenim la scaderi de venituri & cresteri de cheltuieli...
Asa cum arata executia, in primele 11 luni ale anului incasarile din TVA au scazut cu 5 miliarde, dar salariile au crescut cu 5 miliarde iar asistenta sociala tot cu 5 miliarde.
Deci venituri -5, cheltuieli +10 => deficit + 15 mld lei (doar din TVA, salarii si asistenta sociala,  fara alte maruntisuri...)


Nici nu vreau sa ma gandesc cum va arata bugetul pe 2017, cu TVA 19%, fara supraaciza de 7 eurocenti si cu 102 taxe eliminate, DAR cu salarii si pensii marite...
Si Guvernul promite sa mai faca si altele (si mai si) pana in vara...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

Ba da, daca excludem
Quote from: TibiV on January 10, 2017, 06:41:50 PM

Din fericire, nu se adevereste "taierea investitiilor".
Cheltuieli de capital 10,549 mld. lei (2045)     12,432 mld lei (2016)


Ba da, daca excludem ministerul lui Dancu, la sfarsitul lunii noiembrie avem un milliard de lei mai putin la investitiile statului decat in perioada similara din 2015. La sfarsitul anului, cel mai probabil diferenta va creste in mod semnificativ.

TibiV

Sau se va reduce...

Poate ai dreptate, poate nu...
Nu mă bag la "ghicit" în stele...
Cheltuieli de 1,9% din PIB în decembrie este enorm, şi nu ştim exact unde s-au dus şi la ce titluri/capitole de cheltuieli...

Hai să vedem întâi execuţia pe tot anul...
Am un feeling că dacă este ca Dragnea, se va publica săptămâna viitoare.
Dacă nu, cred că mai aşteptăm ceva... ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

De obicei datele se publica la sfarsitul lunii, nu cred sa poata grabi procesul, sunt multe de calculat. Eventual sa mai iasa unul sau altul cu declaratii prin presa, dar doar datele de pe site-ul MF sunt "sfinte". Pana atunci insa (inca) sper sa mai apara OP-uri. Si evident proiectul de buget pe 2017. Om vedea ce-o fi.  :|

TibiV

Mi-e teamă de proiectul de buget pe 2017...
Cred că va fi un fel de " Albă ca Zăpada...."...
Şi la vară vor fi "rectificaţi" doar piticii... :(

PS
Dacă "huliţilor tehnocraţi" le-ar fi "ieşit" veniturile alea de 'fo 12 mld. lei de la UE, am fi "închis" bugetul pe deficit ~1% din PIB...

Dar şi atunci găsea Dragnea alt motiv de supărare şi de "Comisie de anchetă" ... :D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

Probabil ca ai dreptate cu bugetul, dar altceva mai bun nu o sa avem. Deci ochii pe buget, pe executia bugetara si pe rogopuri.

GDPR

Vesti bune: pe ROGOP CNAIR au aparut plati din decembrie pentru VO-uri si DN-uri. :D @NGC, asteptam update la sinteza platilor :cheers: La CFR inca nimic  :(

NGC

Era doar o chestiune de timp pana deveneau vizibile. ;)
Vreo 3 plati sunt deja in sinteza.
Va dau de veste cand am actualizat situatia.

GDPR