Drumuri Expres în România: discuții diverse

Started by NGC, December 17, 2014, 08:37:43 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Allex

Noile formaturi de tabele, desi sunt mult mai detaliate si mai bine asezate se vad destul de mic pe un desktop (trebuie sa te chinui sa intelegi ceva) sau prea mare cand dai click pe imagine. Totusi cu click dreapta pe tabel si alegerea optiunii de a vizualiza imaginea intr-un tab nou (open image in new tab) se vede perfect. Poate un link sub fiecare tabel cu deschiderea imaginii in tab separat nu ar strica. E doar o parere.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Ionut

Păi depinde de user... Cum e obișnuit. În mod normal cu click dreapta si open in new tab iti deschide ok. Mai e un motiv pentru mărimea lor: le poti printa pe A4 și se vad foarte bine. :) Recunosc, mai mult pentru mine am făcut asta ca sa imi fie usor la emisiuni.

Ionut


Ionut

Update DX. Sa imi spuneti daca vedeti ceva gresit.




TibiV

#94
Quote from: Quest on September 20, 2018, 02:50:05 PM
Cred ca problema e mai sus, la MT.
N-am vazut absolut nici un cuvintel despre A8, ca preocupare a MT, nici pe termen scurt, nici pe termen mediu, nici pe termen lung, in acest articol publicat cu 3 zile in urma.

http://www.ziare.com/corina-cretu/comisar-european/psd-ajunge-sa-se-canibalizeze-si-la-bruxelles-replica-guvernului-pentru-corina-cretu-comisarii-sunt-doar-politic-au-puncte-de-vedere-electoraliste-1530059

Quotela nivelul Ministerului Transporturilor se afla in pregatire urmatoarele aplicatii de finantare: Autostrada Brasov - Bacau, Drumul expres Ploiesti - Pascani, Drumul expres Buzau - Braila - Tulcea - Constanta si Drumul expres Focsani - Braila - Galati.
:jawdrop:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut


Harry


tom_sawyer

#97
QuoteDe asemenea, potrivit declaraţiei ministrului Finanţelor Publice, există angajamentul ferm din partea companiei naţionale de drumuri ca, în luna decembrie, să fie încărcate în sistemul electronic de achiziţii publice documentaţiile aferente obiectivului drum expres Brăila - Tulcea - Constanţa, pentru studiul de fezabilitate şi proiectul tehnic, astfel încât până la finalul anul 2019 să fie finalizată documentaţia pentru începerea lucrărilor şi la acest obiectiv.

economica.net

PS: adica, se intelege, ca daca, putin probabil, scot la licitatie in decembrie proiectarea, la final de 2019, cu chiu cu vai, poate va fi desemnat castigatorul si de abia peste alti 2 ani sa avem SF+PT finalizate

alin2pas

Nu, prin 2021 abia se vor soluționa contestațiile, SF + PT mai târziu...

slartibartfast

Nici chiar așa, mai degrabă final de 2020. Cam doi ani a durat experiența cu Ploiești-Pașcani.

Harry

In curand CNAIR va lansa licitatia SF+PT pentru DX8

tom_sawyer

#101
Ai si alte surse in afara de declaratia lui Teodorovici de mai sus?

Licitatia [156159] / 17.12.2014: "Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru Drum Expres Constanta-Tulcea-Braila" s-a anulat pe 17.03.2016 din urmatorul motiv:
QuoteIn conformitate cu Master Planul General de Transport (MPGT) aprobat de Comisia Europeana, perioada de implementare a proiectului aferent "Drumului Expres Constanta-Tulcea-Braila" este cuprinsa intre anii 2028-2032, astfel ca nu mai este oportuna achizitia serviciilor ce fac obiectul contractului ,,Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru Drum Expres Constanta-Tulcea-Braila".
Avand in vedere aspectele mentionate mai sus, Autoritatea contractanta a decis anularea procedurii de licitatie deschisa pentru atribuirea contractului de achizitie publica ,,Elaborare studiu de fezabilitate pentru Drum Expres Constanta-Tulcea-Braila", conform prevederilor art. 209 alin. (1) lit. c) din OUG nr. 34/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, si anume: ,,Autoritatea contractanta are obligatia de a anula aplicarea procedurii pentru atribuirea contractului de achizitie publica in urmatoarele cazuri: [...] c) daca abateri grave de la prevederile legislative afecteaza procedura de atribuire sau daca este imposibila incheierea contractului", avand in vedere ca nu exista finantare pentru implementarea acestui proiect.

Deci Master Planul e degeaba...

Harry

Iti dai seama ca nu aveam de ce sa repet aceeasi chestie postata mai sus de tine

AlexxC

#103
Acest DX8 banuiesc ca ar fi mai degraba Braila-Macin-Babadag-Constanta.
Tulcea imi pare a fi prea spre nord...sau poate se vrea o conexiune rapida spre Delta?

Harry

Prin Tulcea pt conexiunea cu Delta. Ramane de vazut daca va fi drum nou sau upgrade al soselei existente.