Autostrada A8 Târgu Mureș-Iași

Started by Ionut, September 18, 2011, 12:22:22 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 2 Guests are viewing this topic.

Xenos

Din câte țin minte, Târgu Neamț - Iași avea un punctaj record și în Masterplanul din 2016, care chipurile era documentul de referință...după punctajul ăla trebuia lansat de mult acel proiect.

Ionut

Pentru A8 inca analizam, inca vedem. Fenta facuta celor de la Impreuna pentru A8. Asta dupa ce Neaga ne-a promis ce ne-a promis in iunie. :)


ovideatza

#1142
Dupa multa vreme de la momentul promisiunii, am reusit astazi sa ajung in zona V-NV-N a A8 din apropiere de Iasi.

Fotografiile sunt facute cu telefonul, pt locatie GPS.
Am incercat sa ajung cat de cat in locatiile pe care le-am identificat in planse, aproximativ. Nu mi-a iesit chiar cum trebuie, insa pt o parere de amator cred ca plimbarea a fost suficienta.

Am mers aprox pe acest traseu:

Traseu GMaps

Analizand acum observ ca am deviat destul de mult de la traseul din plansa SF, dar peisajul e cam acelasi.

Letcani -> spre Bogonos

(GPS)


Letcani -> spre Bogonos (GPS)


Letcani -> spre Bogonos (GPS)


Letcani -> spre Bogonos (GPS)


Letcani -> spre Bogonos (GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

Din Bogonos vedere spre dealul cu Letcani

Din Bogonos vedere spre dealul cu Letcani (GPS)


Din Bogonos vedere spre dealul cu Letcani (GPS)


Din Bogonos vedere spre dealul cu Letcani (GPS)


Din Bogonos vedere spre dealul cu Letcani (GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader



ovideatza

#1144
Popricani -> Cotu Morii

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader


ovideatza

#1146
Nu am ajuns exact poate pe traseul din SF.
Nefiind din zona, n-am mers pe aceasta parte a orasului niciodata.
Asa ca vizita a avut ca scop sa imi dau si eu seama daca e asa de "groaznic" relieful precum ne anunta mereu cand e vorba de proiectul A8.

Insa, ca amator ce sunt, mi se par nejustificata existenta in SF a vreunui tunel, cel putin pana la trecerea spre Stanca.

Cel putin de la Letcani spre Bogonos se poate duce autostrada pe dealuri, cu coborari si urcari + ceva viaducte, nu e nimic groaznic.
Nu cunosc insa zona si nu stiu nimic legat de stabilitatea acestor dealuri.

Tot peisajul este de dealuri care se intrepatrund, si printre ele se poate trece cu A8.
Totodata, sunt zone agricole, fara concentrari urbane semnificative.

Acel "lac" care apare pe plansa cu traseul, intre Letcani si Bogonos nu exista, pe acolo e drum pietruit (nu de pamant), pe care l-am si parcurs. Daca e DC pietruit pe acolo, ma gandesc ca apa nu mai exista de multa vreme.
Adica traseul poate fi reconfigurat serios, astfel incat sa o ia spre Nord printre dealuri cat mai mult, si nu sa le taie.

Iar in Nordul Letcani-ului se poate merge, asa ochiometric, pe marginea dealului, paralel.

Chiar nu pare nimic de speriat, cel putin pe unde am fost.
Iar faptul ca se traverseaza intinse zone pur agricole e un argument suplimentar in a face acum PT + exproprieri, cand costurile nu sunt prohibitive.

Optimizarea traseului A8 cel putin intre Tg Neamt - Ungheni (IS) printr-un PT muncit serios cred ca ar aduce pretul segmentului mult mai aproape de realitate si nu am mai auzi ca nu ne permitem, ca e un pret extraordinar de mare, etc...

Ionut

Autostrada o desenam noi in minte. Noroc cu imaginația. Multumesc pentru efort!

Ionut

Raspunsul de la Corina Cretu primit de europarlamentarul Sorin Moisa. Nimic nou pentru noi. UE nu se baga. Finanteaza. Dar cam atat.



Sursa - Sorin Moisa

Ionut

^ Cei de la Digi24 scriu despre subiect.

Guvernul contrazis. Comisia Europeană: Autostrada Iași -Tg.Mureș se poate face cu banii UE
Comisarul european Corina Crețu i-a răspuns europarlamentarului Sorin Moisă, că autostrada Iași - Târgu Mureș este eligibilă pentru finanțare din banii UE. Guvernul susține însă că un PPP este cea mai bună soluție, în pofida costurilor ridicare reprezentate de această soluție.

marisRO

Comisarul Corina Creţu a subliniat că, din 2014 de când ocupă această funcţie la Comisia Europeană, România a depus numai patru proiecte importante cu fonduri UE destinate infrastructurii în transporturi.

Referitor la a doua autostradă care să traverseze munţii în România, Corina Creţu a arătat că opinia sa personală este că prioritate ar fi trebuit să aibă autostrada care leagă Transilvania de Moldova, în condiţiile în care preocuparea Comisiei este de îmbunătăţire a accesului rutier în statele membre.

"În ceea ce priveşte autostrada Montana, preocuparea mea şi a noastră, a Comisiei, este aceea de a îmbunătăţi accesul în toate statele membre şi am spus, din punct de vedere personal, ca om politic din România, cred că în anul Centenarului ar fi fost frumos să reuşim să demarăm un proiect care nu poate fi făcut peste noapte, este evident, de îmbunătăţire a accesului în Moldova. Din punctul meu de vedere, ar trebui să fie o prioritate, este o prioritate în toate analizele noastre şi încurajăm autorităţile române să accelereze pregătirea unei a doua autostrăzi care să treacă Carpaţii, pe lângă Sibiu-Piteşti, astfel încât construcţia să înceapă în 2021", a menţionat Corina Creţu.

Ea a arătat că din partea Comisiei Europene a fost oferită disponibilitate pentru finanţarea studiului de fezabilitate pentru autostrada Târgu Mureş - Iaşi.

Potrivit acesteia, "pregătirea legăturii dintre Târgu Mureş şi Iaşi este încă într-o etapă destul de conceptuală, aş spune, practic noi am spus că avem bani şi ne-am oferit să realizăm acest studiu de fezabilitate pe perioada actuală a exerciţiului financiar, până în anul 2020, urmând ca, în fine, construcţia efectivă să înceapă din 2021".

Sursa: http://www.economica.net/corina-cretu-din-2014-romania-a-depus-pe-transporturi-numai-4-proiecte-importante-cu-fonduri-ue_158496.html#ixzz5RBKuJjh5

Ionut

Prietenii de la Iasi l-au prins pe Serbanescu la congres. :lol: Bravo!!!




Protest spontan la Iași! Al XV-lea Congres al Lucrătorilor de Drumuri și Poduri din România, peste 800 de specialiști adunați la Iași, Capitala Moldovei și cea mai izolată zonă a României. Congrese facem, autostrăzi nu!

https://www.facebook.com/coruptia.ucide/videos/1948341585261581/

Ionut

^ Am pus si o reactie rapida pe Facebook. Dati un share/reactie.

Asociația Pro Infrastructură este alături de acești oameni care s-au săturat de promisiuni. Solicităm oficialilor din Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere să lanseze licitațiile pentru revizuirea studiilor de fezabilitate pentru Autostrada A8 Târgu Mureș-Iași până la finalul acestui an, așa cum ne-a promis în iunie Directorul General CNAIR Narcis Neaga.

Quest

Cred ca problema e mai sus, la MT.
N-am vazut absolut nici un cuvintel despre A8, ca preocupare a MT, nici pe termen scurt, nici pe termen mediu, nici pe termen lung, in acest articol publicat cu 3 zile in urma.

http://www.ziare.com/corina-cretu/comisar-european/psd-ajunge-sa-se-canibalizeze-si-la-bruxelles-replica-guvernului-pentru-corina-cretu-comisarii-sunt-doar-politic-au-puncte-de-vedere-electoraliste-1530059

Pe termen lung, la chestiunea legaturii Ardeal-Moldova, e mentionata doar A13 (Brasov-Bacau).
Common sense will get you far !

dunmaty

Esti inteligent daca nu crezi decat jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care jumatate!