News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Sistemul Energetic National

Started by stangabriel, December 08, 2014, 12:39:03 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pest1969

In timpul zilei sunt preturi mici, nu e o problema ca importam.
https://opcom.ro/rapoarte-pzu-raportMarketResults/ro

Problema mare e seara. Plus faptul ca vecinii (Ungaria, Serbia) sunt si mai praf decat noi. Bulgarii nu sunt nici ei departe...
Grecia si Italia sunt si ele mai degraba pe minus mai tot timpul...
Daca Italia nu ar fi pe minus si capacitatea de transport cu Grecia ar fi ceva mai mare, ar duce preturile in jos si in Grecia/Bulgaria si implicit la noi.

Din pacate, decidentii din Italia (ENI) isi doresc preturi mari pentru a-si scoate banii din niste investitii destul de mari facute in conductele de gaze. Asa ca aia isi planteza oameni in institutii si blocheaza pe cai birocratice foarte multe investitii in eolian, care ar putea sa duca preturile ceva mai in jos si sa reduca dependenta de Franta si Elvetia-Germania.

nicolaem

2.5GW import un seara asta.
Oare care e recordul all time?
Este absolut penibil pt toți miniștrii energiei din ultimii 10 ani că am ajuns aici.
Producție 5. Import 2.5.



shift2rail

^^ nu au sens lamentarile, solutia e (relativ) simpla si la indemana:  demand-response, mutat varful de consum de seara catre amiaza (cand functioneaza, de ex, solarul) sau noapte dupa orele 23.00.
Practic, cu exceptia AC, toti consumatorii grei dintr-o locuinta pot fi pilotati automat, fara niciun efort, catre orele cu kwh abundenti, deci, ieftini: boiler, masini rufe/vase, incarcat autombil, samd.

@ministerul energiei (daca urmareste cineva ce se scrie pe aici): oferiti stimulente financiare consistente si oamenii isi vor modifica pattern-ul de consum!

nicolaem

#485
Cred că tu glumesti.
Nu poți face asta. E o utopie.
Că poți promova așa ceva e ok. Că are impact e corect. Dar impactul ăla nu poate fi atât de mare.
Tu vorbești acolo de pilotat automat de parcă o întreaga țară are smarthome ... Hai sa ne trezim la realitate.
Iar mașina electrică.... Va mai dura multi ani sa conteze in consumul din Ro

carutasul

la sectorul prosumatori pare că funcționează automat: ieri când nu a fost așa de cald producția pe fotovoltaic era 1100MW față de 7-800 în mod obișnuit deci probabil că dacă AC-ul nu a mai fost solicitat excedentul a mers în rețea ( plus randamentul mai bun al panourilor pe răcoare). Dar chiar nu e de ajuns și nu cred că va fi vreodată. Sunt niște capacități care lipsesc, probabil 1-2 grupuri pe gaze ar face diferența. Îar în viitorul  un pic mai pe termen mediu cele două grupuri de la Cernavodă care lipsesc (acum lipsesc chiar trei dar sperăm că nu mult) ar cam acoperi deficitul.

shift2rail

Clar, pe termen scurt demand-response (nu e nevoie de smarthome, toate appliance-urile moderne au deferred/programmable start/end) iar pe termen-mediu nuclear-fisiune. Pe termen lung nuclear-fuziune :D

Dupa cum bate vantul la Bruxelles, gazul natural nu mai are viitor in Europa.

nicolaem

#488
Cel mai simplu e sa ne uitam comparativ și adaptam procentual la Germania.
Ei au deja eolian și foto multe peste consumul țării.
Asta ar fi echivalent la noi vrei 10 GW din fiecare.
Cu toate astea încă au păstrat în funcțiune carbuna+gaz enorm.
Cam 80% din necesar consum. Adică vreo 6GW am avea noi nevoie. Sa fie acolo în caz că....
Hai 4.5GW că noi mai avem și nuclearul.
Aia is obligatorii orice am face.

Appliance moderne... Eu zic sa mai ieșim din bula asta care își schimbă device ul când apare modelul nou. In Romania reală frigiderul sau ACul se schimba la 15 ani când se strica. Iar consumul de ajuns seara acasă va rămâne. Că nu faci dush,mâncare și te uiti la TV la amiază.

Liviu M

Din cate stiu eu, desi produc mult eolian in nord, nemtii au probleme cu transportul spre sud, unde ar avea nevoie de curent. Cum au inchis cam tot ce aveau nuclear, au ajuns "la mana carbunelui"

nicolaem

Așa este. Și au construit ceva HVDC pt transport. Dar chiar și așa au multe momente cu vânt zero și în Nord. Deci oricum au nevoie și țin în stand by cei aprox 70GW fosil.
Adică 100% din necesar, ei având consum instant in zona 60-80GW.
Și noi avem în plan un HVDC paralel cu BRUA.

Konter

"Pentru extinderea și modernizarea rețelei de distribuție a energiei electrice s-au acordat finanțări în valoare totală de 3,5 miliarde lei, prin semnarea a 25 de contracte de finanțare.
Din această sumă, finanțarea din Fondul pentru Modernizare se ridică la peste 2,2 miliarde de lei, a explicat ministrul Energiei, Sebastian Burduja.
Proiectele finanțate vor viza modernizarea rețelelor de distribuție, înlocuirea liniilor aeriene cu cabluri subterane, creșterea capacității de transport a energiei electrice și îmbunătățirea eficienței energetice în județele:  Ilfov, Călărași, Arad, Argeș, Olt, Vâlcea, Teleorman, Mehedinți, Dolj, Mureș, Bihor, Cluj, Caraș-Severin, Satu Mare, Bistrița Năsăud, Brăila, Sibiu, Alba, Mureș, Covasna, Harghita, Galați, Dâmbovița, Prahova, Vrancea, Buzău, Bacău, Gorj, Vaslui, Suceava, Botoșani, Iași, Neamț.
Aceste investiții semnificative vor contribui la consolidarea rețelelor de distribuție, la creșterea rezilienței sistemului energetic și la îmbunătățirea calității serviciilor oferite consumatorilor.
Beneficiarii acestor finanțări sunt principalii distribuitori de energie electrică din România, după cum urmează:
– Delgaz Grid – 4 contracte de finanțare
Valoarea totală a proiectelor finanțate este de 1,10 miliarde de lei, iar valoarea totală a finanțării din Fondul pentru modernizare este de 671,02 milioane de lei.
– ⁠Distribuție Energie Electrică România – 5 contracte de finanțare
Valoarea totală a proiectelor finanțate este de 1,23 miliarde de lei, iar valoarea totală a finanțării din Fondul pentru modernizare este de 749,21 milioane de lei.
– ⁠Distribuție Energie Oltenia – 13 contracte de finanțare
Valoarea totală a proiectelor finanțate este de 930,31 milioane de lei, iar valoarea totală a finanțării din Fondul pentru modernizare este de 608,01 milioane de lei.
– Rețele Electrice Muntenia – două contracte de finanțare
Valoarea totală a proiectelor finanțate este de 169,35 milioane de lei, iar valoarea totală a finanțării din Fondul pentru modernizare este de 105,36 milioane de lei.
– ⁠Rețele Electrice Banat – un contract de finanțare"

nicolaem

H2O sta f prost si se pare ca nu ca parte din problema deficitului de energie din aceasta vara.

doar ca se pare nimeni nu ne-a zis.

am facut grafice comparative  2023/2024. Concluzia

1. consum mai mare - canicula
2. productie usor mai mica per total
3. au crescut usor : carbune, gaz, foto. din astea 3, cresterea de foto cvasi inutila. tine 4h pe zi varful ala
4. a scazut eolianul, asta deja stiam
5. si acum surpriza de care nu se vorbeste:
cel mai mult a scazut productia de HIDRO.


TVlad

Anul trecut, ca exceptie, a avut o primavara mai ploioasa. Anul acesta se inscrie in tiparul obisnuit, secetos.

nicolaem

nu e exceptie deloc.
daca te uiti la vara 2019 inainte de pandemie maxime de 4GW erau aproape zilnic.
si pe vremea aia aveam si carbune aproape 2GW vezi cu negru :