News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

voicul

#765
Idea in aceasta alegere de fapt este mult mai subtila si nebanuita.

Cu 10 km inainte de frontiera (deci irelevant drumul, ca tot cam la fel e cam timp - deci e decizie personala) te uiti sa vezi daca iesi prin vama de pe A1 sau prin vechea vama - poti castiga si 1h (sau mai mult?) prin schimbarea de vama.

Cu cat te apropii de 23 dec (cand toata lumea pleaca si vine) cu atat cresc sansele ca orice alta vama sa fie mai rentabila ca timp decat ambele Nadlac-uri (asta trebuie vazut la fata locului).

Putin off-topic: nu m-as baza foarte mult pe ea, dar poate ajuta: https://www.politiadefrontiera.ro/ro/traficonline/

panda_no 5

#766
^^

Am fost eu saptamana trecuta Bucuresti Arad Viena si inapoi.
Am mers pe drumul vechi DN7 intre Deva si Arad.
Aproape gol, mers foarte lejer, foarte putine camioane.
Am iesit prin vechea vama din Nadlac unde erau doar 3 masini.
Imediat dupa vama e un drum la dreapta care te suie inapoi pe autostrada in Ungaria.
Pa A1 se statea cam 20 - 25 minute.
Reintrat in tara pe A1.
In schimb pe Valea Oltului am prins o agomeratie cum nu am mai vazut demult.

Ovidiuelvis

Multumesc de sfaturi. Dar avand in vedere ca ajung noaptea in zona aceea nu ar fi mai indicata A1 de la TV pentru siguranta mea si a pasagerilor? Plus ca poate nadlac 2 nu o fi asa aglomerat la 3 noaptea.Acea aplicatie a PFR nu prea reflecta realitatea din teren dar o sa o consult oricum.

voicul

#768
Corect: PFR e prea relativ - 0 - 30 de min ... pai una e 1 min si alta e 25.

Eu mi-am imaginat ca mergi ziua si as fi sugerat chia DN7 sa mai vezi ceva. Dar tinand cont ca mergi noaptea as zice ca e mai lejer pe A1.
Noaptea s-ar putea sa nu gasesti decat trafic de camioane (care nu te afecteaza). Vezi ca stau pe banda de urgenta si pot fi coloane de 4 - 5km. La fel e si la intoarcere pe partea HU.

6 min (6.4 km) pe A1 si 21 min (17.9 km) pe varianta veche - conform maps.
Exact nu pot sa stiu, dar daca as gasi trafic de la jumatatea distantei dintre ultima iesire de pe A1 si vama https://goo.gl/maps/tWPtGJSU1oL2 eu as merge prin vama veche.

passatfan

Duminica la ora 16-17 vin la Bucuresti dinspre A1, si trebuie sa ajung la Bulevardul Poligrafiei.
Cum e mai rapid?
Pe centura si pe soseaua chitilei?
Sau prin Iuliu Maniu - Virtutii - Turda - Marasti etc?
merci

dr4qul4

Tinand cont ca haosul de cumparaturi a cuprins orasul, totul tine de cat de greu se face stanga de pe A1 pe centura.
Daca acolo e liber atunci pe centura. Insa imi e greu sa cred ca nu va fi totul blocat acolo (Fashion house + kika+ hornbach pe de o parte, si carrefour + depozite emag si vodafone in cealalta parte). Cel mai bine ar fi sa iesi pe la ciorogarla. dar eu zic sa lasi waze-ul sa decida.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

passatfan

Dar drumul Bolintin Deal Sabareni DN7 cum o fi?

dr4qul4

sabareni-dn7 e bun. mai departe nu stiu
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

passatfan

Quote from: dr4qul4 on December 18, 2016, 09:56:09 AM
sabareni-dn7 e bun. mai departe nu stiu

Am incercat sa evit DNCB prin Bolintin Deal - Joita - Sabareni - DN7 Chitila
E o varianta de luat in considerare.
Bolintin Deal - Joita, drum de beton, nu e perfect, dar se poate merge cu 70-80.
Joita - Dn7 asfalt.
E de preferat gps sau waze etc, pt cu nu sunt indicatoare prin sate.

Phenol

Salutare tutror

Asi vrea sa ma duc de la Cluj la Sighet maine, google mi-a dat mai multe variante: DN 1C, DN 18B, DN 17C-DN 18.
Daca este cineva care cunoaste drumurile, ati alege ultima varianta pe timp de iarna sau mai bine sa ma duc prin Baia Mare?

Multumesc

fspy87

Baia Mare, recomandarea mea.

Trimis de pe al meu HUAWEI GRA-L09 folosind Tapatalk


vladb

Varianta ta e mai "de munte", dar curatata. Drum mai rau pe dealul Moiseiului si DN18 in lucru pe raza localitatii Moisei (ce-i drept eu am luat-o spre Borsa deci nu stiu cum e spre Sighet). Recomandarea mea e DN1C + DN18. Eu urasc DN1C pe tronsonul Cluj - Dej (toti merg cu +100 prin localitati si te forteaza sa te tragi mai la dreapta) si ma duc de multe ori DN1F + DN1G+DN1H+DN1C+DN18. DN1G (aprox. 20 km) e de galben. In rest drumuri bune si foarte bune.

LE: Probabil ca pe tine te interesa pana de revelion. Acum am vazut data postarii...

Phenol

Trebuia sa intreb mai devreme, mersi oricum.

Prima data am vrut sa ma duc prin Moisei, pe acolo am mai fost dar street view-ul intre Petrova si Rona de Sus m-a speriat un pic, drum ingust neintretinut. Am renuntat la varianta aia.
Google Maps a vrut sa ma duca pe DN 18B, care arata la fel pe street view.
Daca era vara ma duceam pe acolo, dar nu stiu cum lucreaza cu deszapezire, si nu am vrut sa risc revelionul pentru 20 km.
La urma am ales DN 1C si DN 18: drum curatat, circulat; desi la intoarcere era o ceata de nu vedeai la 100 de m. Intre Baia Mare si Sighet carosabilul a fost curatat de zapada dar liniile de la marginea drumului nu se vedea de sub zapada, care dadea sentimentul ca drumul e foarte ingust. In rest chiar recomand aceasta ruta pe timp de iarna.
Mersi din nou, si un an nou fericit!

alexandru_m

Quote from: Phenol on January 03, 2017, 11:26:28 PM
. Intre Baia Mare si Sighet carosabilul a fost curatat de zapada dar liniile de la marginea drumului nu se vedea de sub zapada, care dadea sentimentul ca drumul e foarte ingust. In rest chiar recomand aceasta ruta pe timp de iarna.
Mersi din nou, si un an nou fericit!

Dupa Baia Sprie inca se lucreaza la drum, in zona de urcare / coborare. Nu sunt marcaje peste tot.

lupualb

Salut,

Marti, 10.01.2017, trebuie sa ajung pana in ora 10 la Baile Felix, plecare din Sebes, jud. Alba. Waze-ul imi spune sa merg pe ruta : Sebes - Brad - Varfurile - Bogsig - Tinca - Lazareni - Felix. Eu initial m-am gandit la ruta: Sebes - A3 - Gilau - Huedin - Baile Felix, deci pe ruta cunoscuta si frecventata de toata lumea. Prin Brad am mai mers spre Felix doar acum doi ani, insa parca acum nu m-as aventura prin respectiva zona, nu stiu cat e de bine curatat drumul de zapada, daca se intervine cu nisip si sare pe drumul inghetat. In plus stiu ca exista si portiuni de drum in lucru. Anul trecut am mers pe respectiva ruta pana in Beius si am prins pe niste serpentine drum cu gheata, insa a fost in regula ca in fata mea a trecut masina de administrat antiderapant.