News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A13 Sibiu-Bacău

Started by Ionut, March 12, 2014, 10:38:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

alecu26

primii sunt faimosii kilometrii pe care s-a estimate pretul de 2 miliarde de euro pentru Autostrada Bechtel. Cred ca de acolo e luata schita de traseu.
Drumurile noastre POATE;

vancouver

Quote from: rocklee on May 20, 2021, 06:03:01 PM


Oamenii astia nu sunt in stare sa faca o autostrada dreapta? Trebuie neaparat sa fie mai lunga decat DN-ul, care si el e virajat?
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

danpandrea

Nu e cazul să vă sară cămașa de la un traseu folosit în scop ilustrativ.

Sagitarius

Lasand schitele la o parte , stie cineva care sunt cei 4 ofertanti?

cristi5

Sa mai notam ca e vorba de SF+PT si apoi se va licita executie.

Bachus01

Din moment ce avem SF+PT avem si o certitudine mare ca vom vedea lansate licitațiile de execuție  imediat ce este gata proiectul.

Intrebare : Anul următorul teoretic trebuie sa fie finalizat SF ul pt Brașov- Bacău. Din pacate nu am auzit absolut nimic despre o eventuală licitatie de execuție macar pt unele tronsoanele. Exista sanse sa avem si executie sau va fi păstrat la sertar ?

Dagda

nu cred ca se vor abate prea mult de la traseul initial, in caietul de sarcini parea ca se cere mai mult o completare a SF existent cu vreo 3 mici modificari de traseu pe unde s-a construit

kumar

Comunicat CNAIR

QuoteJoi, 20 mai 2021, a avut loc depunerea ofertelor pentru procedura de atribuire a contractului "Completare Studiu de Fezabilitate și Proiect Tehnic pentru Autostrada Brașov - Făgăraș".

Până la termenul limită de depunere au depus oferte următorii agenți economici:

1. EGIS INTERNATIONAL S.A.S (Lider de Asociere) – ITALROM INGINERIE INTERNATIONALA SRL (Ofertant Asociat 1);

2. EXPLAN S.R.L (Lider de Asociere) - MEINHARDT INFRASTRUCTURE AND ENVIRONMENT LIMITED (Ofertant Asociat 1);

3. SEARCH CORPORATION S.R.L (Lider de Asociere) –  PROTELCO SA (Ofertant Asociat 1) – LIKE CONSULTING S.R.L. (Ofertant Asociat 2) – MEGA MUHENDISLIK MUSAVIRLIK A.S (MEGA ENGINEERING CONSULTING INC) (Ofertant Asociat 3);

4. VIAPONTE ROM S.R.L (Lider de Asociere) – METROUL S.A (Ofertant Asociat 1) – CAPITAL VISION S.R.L (Ofertant Asociat 2).

Valoarea estimată a contractului este între 21.387.313,82 și 25.273.189,06 lei fără TVA.

Obiectul contractului îl reprezintă completarea documentației aferente Studiului de Fezabilitate și a Proiectului tehnic pentru Autostrada Brașov (Cristian) - Făgăraș, precum și elaborarea Proiectului pentru Autorizarea Executării Lucrărilor de Construire, în conformitate cu reglementările tehnice, legislația în vigoare și cu cerințele din caietul de sarcini. Totodată, prin completarea documentației se înțelege inclusiv realizarea conectării cu sectorul de autostradă Sibiu – Făgăraș, împreună cu care formează Autostrada Sibiu – Brașov.

naivu

Nu zice nimic de conectarea cu sectorul de autostradă Rasnov-Cristian. (Dar poate se va realiza la bunul simț).

paullie

Cum, lipseste Consitrans? Pfoaaa dau acatist.

rt25

Quote from: kumar on May 21, 2021, 09:55:21 AM
Comunicat CNAIR

Valoarea estimată a contractului este între 21.387.313,82 și 25.273.189,06 lei fără TVA.
.

Eu observ ceva nou aici. Se da intervalul valorii estimate. Pana acum era o suma, nu un interval. Sa inteleg ca se incearca evitarea sub-licitarii ?

razvan96

Nu, se liciteaza pentru prima valoare. Au menționat însă ca pot solicita servicii suplimentare in limita celei de-a doua. Nu e ceva nou.

ddfab

@naivu. daca citesti cu atentie comunicatul, scrie autostrada Brasov(Cristian)-Fagaras. eu inteleg ca este continuare la cea construita. sper sa nu ne inselam...

bgd77

M-am uitat un pic peste documentatie (ma refer la Fagaras - Brasov). In caietul de sarcini zice asa, la pag. 5, "DEFINIREA OPTIUNILOR. MODIFICARI PUNCTUALE DE TRASEU":

"Prestatorul va avea in vedere necesitatea conectarii autostrazii, in zona Fagaras, cu Autostrada Sibiu-Fagaras iar in zona Brasov cu Autostrazile Ploiesti-Brasov si Brasov-Bacau."

SILVIUFG

https://monitorizari.hotnews.ro/stiri-infrastructura_articole-24819873-autostrada-sibiu-fagaras-studiu-fezabilitate-sase-ani-harta-interactiva-traseu-licitatie-constructie-2021-catalin-drula.htm
Catalin :
,,Pentru mine în acest moment, dincolo de întârzierile din trecut, e mai important să îl finalizăm și să avem cât mai repede un constructor pentru acest tronson de autostradă. Ultima etapă rămasă este obținerea acordului de mediu cu țintă luna iulie, iar în august vrem să scoatem la licitație proiectarea și execuția pentru această autostradă", a spus Drulă

Ultima data cand s-a referit la Sibiu-Fagaras (31 martie- in momentul anuntului lansarii licitatiei pt SF Brasov-Fagaras) Catalin spunea ca la final de aprilie va fi emis acordul de mediu. Acum vad iulie. Albesc....