News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A13 Sibiu-Bacău

Started by Ionut, March 12, 2014, 10:38:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 7 Guests are viewing this topic.

mirceaeliade

>Am scos la licitație actualizarea – că era în sertar de 12 ani și nimeni nu mai făcuse nimic – pentru bucata Brașov-Făgăraș din această autostradă. E un proiect foarte important, deoarece este foarte mult trafic între Brașov și Sibiu, un trafic infernal prin sate.

>Iar de la Făgăraș la Sibiu, un studiu de fezabilitate care a durat mult prea mult, din păcate 5 ani. E chiar pe final, așteptăm acordul de mediu în câteva săptămâni și îl scoatem la licitație, proiectare și execuție.

https://economedia.ro/video-interviu-catalin-drula-autostrazile-a7-si-a8-vor-fi-finantate-prin-pnrr-cred-ca-ue-va-intelege-nevoile-noastre-ce-autostrazi-si-drumuri-expres-vor-inaugurate-in-acest-an.html#.YH2c02czaMp

ultrasbz

Quote,,Revizuire Studiu de Fezabilitate pentru Autostrada Sibiu- Fagaras".

COMPANIA NAȚIONALĂ DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE S.A., in calitate de Beneficiar și Ministerul Transporturilor si Infrastructurii, in calitate de Organism Intermediar pentru Transport, au semnat in data de 16.04.2021, Actul Aditional nr.2, la Contractul de Finantare nr. 46/03.10.2019 pentru proiectul: ,,Revizuire Studiu de Fezabilitate pentru Autostrada Sibiu- Fagaras".

Prin semnarea Actului Aditional nr.2 se modifica urmatorul articol important:

Conditii Generale:

Art.2 – Durata contractului, alin (2) va avea urmatorul cuprins:

,,(2) Perioada de implementare a Proiectului este de 92 de luni, respectiv intre data de 01.05.2015 si 31.12.2022, la care se adauga, daca este cazul, si perioada de desfasurare a activitatilor proiectului inainte de semnarea Contractului de Finantare, conform regulilor de eligibilitate a cheltuielilor".

link

user201

Din licitația anterioară pentru revizuirea SF-ului ar trebui să deduc că acel SF făcut în 5 ani nu este bun și trebuie corectat cu unul ce ține încă 1 an și jumătate cel puțin?
Asta ar însemna amânarea oricărei licitații ce implică și construirea unor loturi pentru cel mai devreme în 2023?

razvan96

Nu, nu are legatura. Nu e o licitatie, e vorba de contractul de finatare. SF-ul este finalizat, sa speram ca iese curand si AM-ul si apoi urmeaza indicatorii tehnico-economici si licitatiile de proiectare si executie.

user201

@razvan96 Mersi, că mă și gândeam că ...

mirceaeliade

SF Sibiu-Fagaras a fost extins pana in Dec 2022.  S-au mai adaugat vreo 15 luni a contract.  Sunt curios ce a iesit la schimb pt CNAIR.

http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/revizuire-studiu-de-fezabilitate-pentru-autostrada-2

hvm

^
Ar fi frumos sa auzim ca reanaliza traseului si se face prin padurice....
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

stangabriel

Nu stiu daca s-a mai discutat, eventuala legatura cu drumul rapid Fagaras-Targul Mures, oare pe unde va avea traseul ? Nu era ok daca actualul drum de legatura A13-Fagaras era conceput la viteza mai mare, apoi se putea continua la momentul necesar spre Nord?

pasadia

@stangagabriel: conexiunea aceea era prevazuta in planurile vechi in zona Mandra, la vreo 5-10 km mai la est decât drumul ala de legatura din cadrul nodului Fagaras.

@hvm: comunicatul ala se refera la prelungirea contractului de finantare dintre MT (ma rog, AM) si CNAIR. Nu impacteaza absolut deloc contractul pentru SF dintre CNAIR si asociaerea aia (Consitrans Search si AECOM) si nu inseamna absolut deloc ca se va studia alta optiune pentru conexiunea A13 cu A1. Asa ceva ar fi alta distractie, alti bani... 

hvm

@pasadia,
Eu stiu asta. E doar intre CNAIR si MT sa mentina finantarea si pe perioada intarzierilor. Dar daca lumea tot intreaba saptamanal, le dam si ceva la care sa viseze. Ca in realitate nu o sa se intample niciodata. :D
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

Feri

Acordul de mediu pentru Sibiu-Fagaras ar trebui sa fie dat cat de curand. Au pus si raspunsurile la comentariile publicului interesat. Aici explixa in linii mari cum s-a ajuns la varianta prin Boita fata de Vestem:




Powered by API/PUM imgur uploader

Sursa http://apmsb-old.anpm.ro/upload/175852_SB_AUTOSTRADA%20SIBIU%20FAGARASFORMULAR%20PENTRU%20PREZENTAREA%20SOLUTIILOR%20DE%20REZOLVARE%20A%20PROBLEMELOR%20SEMNALATE%20DE%20PUBLIC%20UL%20INTERESAT%20ANEXA%20NR%205O%20A%20LEGII%20292%20DIN%202018.pdf

rocklee


rocklee


rt25

Partea proasta e ca, conform schitei, sectiunea Cristian - Ghimbav este tot in aer.

Calin88

Schita cred ca este doar ca idee pentru traseu, probabil dintr-o documentatie mai veche.
Se vede si la capatul dinspre Fagaras ca apare continuarea catre Sighisoara, ori jonctiunea cu Fagaras-Sibiu va fi la S de DN1, deci acolo se va termina proiectul asta.