News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A13 Sibiu-Bacău

Started by Ionut, March 12, 2014, 10:38:16 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Geri


La urcarea in dreptul orasului Victoria - urcarea pe autostrada din DJ105C intre Ucea de Sus si Ucea de Jos - Ramane numai urcare pe autostrada ?


RobertH

Am pus pe harta toate variantele de pe Brasov-Bacau si nodul Boita.

vladioan_bv

Salut @Robert H,

Mi se pare mie sau la Fagaras ai omis sa pui drumul de legatura?

RobertH

Sibiu-Fagaras-Brasov nu a primit update.  Pe week-end probabil ma ocup .

elphax

exact - este sit Natura 2000, apoi mai este satul Sarata, nu puteau trece fix prin miljlocul satului cu A
si oricum era nevoie sa faca un pasaj pentru nod rutier - practic se face doar unul in plus, cel la nord de Sarata. Si se evita aproape complet situl

danpandrea

@RobertH: nu cred că merită efortul să pui toate variante dintr-un SF. Încarcă harta degeaba, plus că te poți trezi cu solicitări pentru alte proiecte (vezi Buzău - Brăila - Focșani).

dargauda

Geri pot sa intreb unde este aceasta hatra? de unde aj scos imaginea cu harta A13 ?eu nu gasesc

bgd77

Cel mai probabil din link-ul pus de razvan96:

Quote from: razvan96 on February 09, 2021, 04:28:49 PM
SEA, SEICA si RIM pentru Sibiu-Fagaras au fost publicate pe site-ul APM Sibiu si sunt in dezbatere publica pana pe 15 martie. Se pot gasi aici.

dargauda

#1448
As avea o ntrebare in chenarul rosu ,mise pare mie,sau vor fi executat doua poduri ,unul linga celalalt? Daca da,de ce?
Nu se poate ancora breteaua de  autostrada.





Powered by API/PUM imgur uploader

bgd77 mersi  de raspuns  :)

Geri

Quote from: dargauda on February 11, 2021, 02:10:26 PM
Geri pot sa intreb unde este aceasta hatra? de unde aj scos imaginea cu harta A13 ?eu nu gasesc

din postarea urmatoare:
Quote from: razvan96 on February 09, 2021, 04:28:49 PM
SEA, SEICA si RIM pentru Sibiu-Fagaras au fost publicate pe site-ul APM Sibiu si sunt in dezbatere publica pana pe 15 martie. Se pot gasi aici.

linkul care este in sfarsitul postarii, in spatele cuvantului " aici " si este urmatorul:
http://www.anpm.ro/web/apm-sibiu/documente-procedura-eim-si-ea/-/asset_publisher/Wzb2ztRkJWtj/content/autostrada-sibiu-fagaras


urmatorul este direct linkul unde sunt Plan de ansamblu / situatie:
https://app.box.com/s/pxnz1wthy9k9o940atsoht8lp51wjsir

La pagina 8, in documentul cu numele:
Autostrada Sibiu-Fagaras _ Planuri de ansamblu 1_10 000 & longitudinale 1_10 000-1000.pdf

RobertH

@danpandrea Pai nu am stiut care varianta sa o aleg si multa lumea mi-a cerut sa pun A13 sa nu favorizam A8 asa ca nu am vrut sa supar pe nimeni. Oricum toate variantele au relatii OSM si cand stim care traseu va fi ales pot sa le sterg foarte usor pe restu. In plus pe harta is ascunse proiecte propuse.

Solicitari pot sa primesc, nu ma supar. Daca eu consider ca merita timpu alocat, il si pun pe harta.

iou_paul

Nu stiu altii cum sunt, dar mie mi se pare aberanta varianta Boita. S-a mai spus si in posturile anterioare, probabil peste 90% din trafic va fi pe directia Sibiu - Brasov, iar cei 10 km in plus, raportat la trafic si la o perioada de 10+ ani inseamna un cost de timp, combustibil si poluare imens!

Acum ca a ajuns Drula head of MT si e si Horatiu acolo, nu pricep cu se poate merge cu o asemenea aberatie inainte.

Da, stiu, sit Natura 2000, studii geo, etc. Dar dati-mi voie sa pun putin la indoiala obiectivitatea si profesionalismul celor care le realizeaza, asta dupa ce aberatiile din trecut gen Aciliu, dealul liliecilor si mai nou Santimbru.
Daca varianta Talmaciu nu prea e fezabila, de ce nu o varianta mai la nord, Sacadete, Cornatel, Bungard?

SILVIUFG

Nimeni in afara de cei de la CNAIR (sau cine o fi tinut in brate varianta ) nu agreeaza nodul la Boita. Sunt convins ca nici Catalin. Dar cred ca acum e cam tarziu si orice tentativa de schimbare ar da proiectul mult inapoi. Eu nu mai vreau nici o intarziere si asa a fost o bataie de joc de prima mana cu durata realizarii SF-ului.

Ionut

Discutiile despre modificare la Boita sunt inutile acum, la modul practic vorbind. Bine, fiind iarna, in lipsa de alte subiecte... urmeaza 20 de pagini. :-[

Bachus01

Mai devreme de 2 ani nu o sa vedem utilaje la lucru pe Sibiu - Fagaras.  Mai bine mai asteptam un an o revizuire + sesizarea organelor abilitate si facem un proiect cum trebuie .  Ma repet , acest ocol va incuraja in continuare folosirea DN-ului . Si o sa avem destui care il folosi , mai ales locuitorii din Sibiu si din imprejurimi.