News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A13 Sibiu-Bacău

Started by Ionut, March 12, 2014, 10:38:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

JUVENTUS_1

#735
The order of my priorities according to my own interest: 1.A7; 2.A13; 3.DX Bacau - Piatra Neamt; 4.A8; 5.Other.

SILVIUFG

Zilele trecute scria cineva ca vazuse camioane de la UMB in zona Fagarasului. Plecau spre casa. Astazi am vazut si eu doua portocale UMB in Fagaras, mergeau spre Brasov. Imi venea sa-i opresc sa ramana sa faca si autostrada de la noi.  :D :D :D Apoi mi-am amintit ca de fapt nici nu e gata SF-ul pentru Sibiu-Fagaras.  :p  Au trecut peste 4 ani de cand s-a semnat contractul asta totusi. Batem recorduri. Daca stam la un SF atat ce sa ne mai miram ca terminam contructia unui lot in 6 ani in loc de 2-3.  >:(

JUVENTUS_1

#737
Până la termenul limită indicat de CNAIR, au depus oferte următoarele companii: Ingenieria Especializada Obra Civil e Industrial SA, asocierea Search Corporation SRL & Primacons Group SRL și SC TPF Inginerie SRL.

https://zdbc.ro/exclusiv-licitatia-pentru-autostrada-a13-brasov-bacau-3-oferte-depuse-pentru-studiul-de-fezabilitate-si-proiectul-tehnic/
The order of my priorities according to my own interest: 1.A7; 2.A13; 3.DX Bacau - Piatra Neamt; 4.A8; 5.Other.

Dagda

interesant, păreri despre firmele înscrise? :D

Ionut

Avem si confirmarea oficiala de la CNAIR.




În data de 01 august 2019, a avut loc depunerea ofertelor pentru procedura de atribuire a contractului "Elaborare Studiu de Fezabilitate și Proiect Tehnic de Execuție pentru Autostrada Brașov-Bacău". În cadrul acestei proceduri ofertele au fost depuse de către următorii ofertanți:

1. INGENIERIA ESPECIALIZADA OBRA CIVIL E INDUSTRIAL S.A.
2. Asocierea SEARCH CORPORATION SRL&PRIMACONS GROUP SRL
3. SC TPF INGINERIE SRL

Valoarea estimată a contractului este de 29.843.369,00 lei fara TVA, iar durata contractului este de 30 luni.

Ionut

@Dagda

Prima firma este Acciona de fapt. Firma spaniola, a tot participat la noi la diverse proiecte. Eu nu am incredere ca fac treaba buna pentru ca s-au bagat pe costuri estimate foarte mici. Search e arhi-cunoscuta la noi. Are bune si rele. TPF este mai mica/mai putin cunoscuta, parca sunt belgieni la origini, in Romania insa nu au cine stie ce proiecte pe infrastructura rutiera.

Problema este costul estimat FOARTE mic pentru un SF de calitate. O sa iasa ceva low cost, daca nu o mizerie.

Ionut

Primul termen evaluare oferte pentru SF BraBac: 08.01.2020.

pbh

Superb! O noua perdea de fum marca CNAIR. La anul pe vremea asta vom discuta tot de evaluare SF si/sau refacerea licitatiei.

Dagda

#743
^ legat de firme (din ce am mai auzit si eu):
1. Search nu prea mai are personal calificat/competent pentru un asemenea proiect.
2. TPF este pe un trend ascendent, nici ei nu au multi oameni, dar cei care sunt ar fi destul de buni.
3. De INGENIERIA ESPECIALIZADA OBRA CIVIL E INDUSTRIAL nu prea știe nimeni nimic, deci sunt slabe șanse să poată duce un proiect de o asemenea anvergura.

@Ionut, termenul de evaluare a fost anunțat pe undeva?
De asemenea ar fi interesant sa stim cat au licitat cele 3 firme

Termenul de evaluare corespunde cu termenul minim până la care trebuia sa fie valabilă oferta la inceput: 08.01.2020

Ionut

Se stie despre 3, este Acciona.

Termenul de evaluare este cel din SICAP. Nu se poate sti cat au licitat cele 3 firme. Ofertele financiare sunt criptate. Se deschid dupa ce se termina evaluarea tehnica.

NGC

Despre ACCIONA (INGENIERIA ESPECIALIZADA OBRA CIVIL E INDUSTRIAL S.A.) am scris ceva aici. Ei se ocupa de "Completarea Studiului de Fezabilitate pentru Autostrada Targu Mures - Targu Neamt". Om vedea ce o iesi acolo, daca ajungem asa departe. Stiti voi de ce. ;)

TPF (TPF GETINSA EUROESTUDIOS) la origine e spaniola.

horatiu.cosma

http://www.cdep.ro/pls/parlam/interpelari2015.detalii?idi=57887&idl=1

După atâția ani de la elaborarea SF-ului inițial pe vremea Bechtel, încă se mai cercetează aspectele juridice... Plus modul de răspuns la întrebări pentru Parlament e în aceeași bătaie de joc ca la orice persoană fizică pe 544.

NGC

Asteptam cu nerabdare sa se intoarca roata si noii parlamentari sa le dea niste pedepse mult mai aspre pentru 544. ;)

dimitrie

QuoteCOMPANIA NAȚIONALĂ DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE S.A., în calitate de Beneficiar al finanțării și MINISTERUL TRANSPORTURILOR, în calitate de ORGANISM INTERMEDIAR pentru TRANSPORT,  au convenit în data de 23.08.2019, încheierea Contractului de Finanțare nr.43 pentru proiectul "Elaborare documentație pentru obiectivul Autostrada Brașov-Bacău" în vederea acordării finanțarii nerambursabile alocată prin Programul Operațional Infrastructura Mare 2014-2020, în cadrul Axei Prioritare 2-Dezvoltarea unui sistem de transport multimodal, de calitate, durabil și eficient, Obiectiv Specific 2.1-Apel de proiecte pentru Dezvoltarea Infrastructurii Rutiere-sprijin pregătire proiecte de investiții, Operațiunea- Creșterea mobilității pe rețeaua rutieră TEN-T globală.

http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/elaborare-documenta%C8%9Bie-pentru-obiectivul-autostrada-0
A8 (Letcani - Motca) si A7 sunt prima prioritate dupa A3, A1 finalizate.

DoctorT

@dimitrie Asta inseamna ca au pus banii deoparte dar nu au ales castigatorii inca?