News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A13 Sibiu-Bacău

Started by Ionut, March 12, 2014, 10:38:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

alecu26

Cum se va numi autostrada intre Fagaras si Brasov? E teoretic suprapunere intre A3 si A13.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

pelan87

#766
Intre Fagaras si Brasov se va numi in ambele feluri: si A3 si A13. Iar indicatoarele vor fi, probabil, in genul asta (daca vom apuca sa le vedem, in viata asta):



Powered by API/PUM imgur uploader

bgd77

Si ce km se pune? De la A3, de la A13?  :lol:

voicul

Eu nu cred ca se va numi la fel.
Unde DN1 si DN7 au drum comun se numesc in ambele feluri?

cricric


pelan87

Am editat poza si cu numerotarea kilometrilor. E doar o opinie personala.
@voicul: Da, unde DN1 se suprapune cu DN7 drumul se numeste si DN1 si DN7, in ambele feluri. Uite un exemplu, indicatorul de aici de la intersectia DN1/DN7 cu breteaua de urcare pe centura Sibiului: https://www.google.ro/maps/@45.7447368,24.2042583,3a,64y,336.05h,99.09t/data=!3m6!1e1!3m4!1sAlzXCPeUzXdAbcgvdYTcEA!2e0!7i13312!8i6656

voicul

Foarte tare. Eu m-am luat dupa maps care zice ca e doar DN1 (unde vine peste DN7)
Ai un +1 pentru efort de a cauta poza.

@cricric ai si tu dreptate  :lol:

alecu26

Dilema mea aparuse din faptul ca A3 din ce-mi aminteam in Master Plan e cam anulata de la Brasov la Tg Mures. Sau doar de la Fagaras la Tg Mures?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

tonică

a se reaminti, din cand in cand, ca intre boiţa si centura brasovului sunt aprox 115 km, asta asa, la prima mana trasati pe-o harta, iar din aceeasi centura catre Ajud, prin pasul oituz, o autostrada va avea in jur de 150 km. In total, punand la socoteala si centura brasovului care sa uneasca cele doua segmente va fi vorba despre nu mai putin de 265km...de autostrada. Aproape o treime prin munte! Deci cat mai discutati discutii, neaparat de luat in considerare si anul 2040, mai nimerit daca se vrea o discutie mai aproape de realitate  ;)

AlexxC

Oricat m-as uita nu reusesc sa vad mai mult de 40 km in zona de munte ,adica 15% .....si 60km in zona de deal.
Din orice pozitie m-as uita Brasov -Bacau pare cea mai facila si mai ieftina trecere a Carpatilor din Transilvania spre celelalte provincii .

mihaionescu

Si pe A8 de la Targu Mures la Iasi cam cati KM sunt? Si cati sunt prin munte? Si cate orase peste 50K de locuitori uneste?

pasadia

Încetați cu prostia asta cum că centura Brașovului unește 2 autostrăzi. Ăla va fi bulevard urban, oricum deja plin de trafic local, și sensuri giratorii și nepotrivit că autostrada....

Sper că licitația asta care o fac acum sa nu pună capătul dinspre Brașov in centura...

pelan87

Daca tot visam cu ochii deschisi, si eu sunt de parere ca centura Brasov nu are nicio legatura cu autostrazile, eu vad zona Brasovului in felul urmator:



A3 - cu galben
A13 - cu rosu
Minim 2 drumuri de legatura noi - cu albastru (unul din ele va asigura conexiunea si cu noul aeroport de la Ghimbav, celalalt va putea prelua si traficul de pe DN10)

Powered by API/PUM imgur uploader

DoctorT

Nu cred ca linia albastra langa Harman are sens.  Pare putintel deluros prin zona aia

voicul

E DJ112 chiar langa. Pe Maps arata bine, dar pare cam ingust.