News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A13 Sibiu-Bacău

Started by Ionut, March 12, 2014, 10:38:16 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Dagda

#690
aaa, mersi mult de clarificari ... dar inca nu m-am lamurit, care e valoarea maxima la care se poate ajunge cu acest contract?

LE: eu deduc ca 35 mil lei e valoarea maxima a contractului... daca cumva n-au pierdut un 0 si nu se indreapta eroarea inseamna ca ...  :depressed:

Acum 3 ani pt A8 doar SF-ul a fost estimat la un cost de 300 mil euro :(
https://www.economica.net/cea-mai-scumpa-autostrada-pe-hartie-din-romania-studiile-de-fezabilitate-pentru-targu-mures-iasi-vor-costa-300-milioane-euro_129735.html

NGC

Estimat 35.268.527,00 RON fara TVA, dar real nu se poate spune deocamdata nimic.

ultrasbz

#692
Alte informatii interesante din analiza:

Lotizare


Noduri




Costuri


De remarcat, costul total de 1944 mil. Euro este cu TVA.
Se prevad 13.2 km de tuneluri.

Capatul din vest al autostrazii se mentioneaza ca va fi intre Bod si Harman si se va lega de A3 Brasov - Fagaras, insa nu-mi e clar cum se poate intampla asta, din cate stiu A3 nu va trece pe acolo, ci pe la Codlea.

Dagda

cu randarea asta site cineva care e treaba?

s-a facut vreun studiu pe undeva?


Dagda

face cineva o fapta buna si pune caietul de sarcini si restul documentelor de pe sicap ? O:-)

Dagda

Quote from: NGC on May 21, 2019, 07:16:30 AM
Intrebare retorica. Ce e aia SPF? La ce avem nevoie de el daca avem un "Birou Implementare Master Plan" in cadrul MT, care face toate calculele pentru noi? :o

Studiul BEI-PASSA poate fi poate fi considerat pre-SF? Ce contine?

Quote from: NGC on May 21, 2019, 07:16:30 AM
A, si inca una. Cum se face ca aici achizitionam deja si realizarea PT, dar la A8 de-abia "completam" SF?

S-o fi facut vreo prioritizare?



NGC

Pana se ocupa Ionut de el, caietul de sarcini il puteti gasi timp de 7 zile aici.

NGC

@Dagda: Vezi ca acolo se compara mere cu pere. De exemplu la A8 au luat pana la Iasi. Mai bine ia din MPGT costurile estimate pentru cele 3 "coridoare" si vezi ce rezulta. Asta asa, la o privire din avion.



Dagda

Mersi @NGC!
Legat de studiul BEI-PASSA, nu il am, l-am cerut si eu acum ca mi-am amintit de el... din ce povestea Sova se vor analiza mai multe variante si dupa se va aprofunda analiza celei mai viabile pt trecere a Carpatilor spre Moldova.
Asteptam sa primim clarificari, nu inteleg ce e cu secretomania asta la MT / CNAIR.

dr4qul4

Au existat astfel de randari si pe alte proiecte? Nu stiu cat de actuala e harta folosita, dar mi se pare randarea WOW (exceptand rezolutia si tinand cont ca e vb de CNAIR).
Sincer, ma asteptam sa avem doar o linie trasata pe harta.
Cineva care recunoaste zona, poate pune traseul pe OSM. Poate identificam posibilele blocaje (sonde, fabrici, dealuri care aluneca).
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

NGC

#700
Quote from: AlexxC on May 18, 2019, 09:20:35 PM
Am numarat peste 15 tunele,sper sa taie din ele ca altfel ne ducem spre 20 40.

Quote from: horatiu.cosma on May 18, 2019, 09:24:21 PM
Lucrezi cumva la CNAIR  :D?

Cel mai probabil doar a numarat in simularea care e mai sus in pagina. :lol:

Quote from: Dagda on May 21, 2019, 12:41:05 PM
cu randarea asta site cineva care e treaba?

s-a facut vreun studiu pe undeva?

O fi zburat PAPAGALUL Cuc si trupa lui si asa avem acum "birds view". :lol:

Quote from: dr4qul4 on May 21, 2019, 05:38:27 PM
Cineva care recunoaste zona, poate pune traseul pe OSM. Poate identificam posibilele blocaje (sonde, fabrici, dealuri care aluneca).

Daca aruncati o privire la simulare, veti vedea ca scrie acolo "Studiu de fezabilitate si proiect tehnic". Pai de unde SF si PT? Nu tocmai asta licitam noi acum?



In plus, aruncati o privire ce se cere in CS. Studiem ceva sau doar ne prefacem?





Asa ca asta cu pus traseul pe OSM nu are mare sens acum. Totusi, da bine sa prezinti o astfel de simulare in campanie electorala, nu? ;)

P.S. Cititi cu atentie ultimul paragraf din ultima imagine.

TibiV

#701
Ahaaaa...
Mai ales "transparent"...  :D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Dagda

#702
ma uit si eu peste caietul de sarcini...

Dagda

#703
Mda, cea mai mare problema rămâne costul...
Știe cineva cum ar putea fi contestata valoarea maxima estimata de atribuire? Sau măcar sa fie cerute niste clarificări?
Parca se poate în termen de 10 zile de la publicare.

AlexxC

Dupa estimarile din tabel costul este realist;
Sa scurtam autostrada nu prea se poate, sa o ingustam pe ici pe colo(half profile)in zonele dificile e rezonabil...apoi asta e costul estimat,cel de atribuire ar trebui sa fie mai mic ca nu degeaba se face licitatie.