News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A13 Sibiu-Bacău

Started by Ionut, March 12, 2014, 10:38:16 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Ionut

Avem ceva informatii din interior aici? Ma refer la de-suspendarea SF-ului.

adiarc

Quote from: adiarc on January 31, 2017, 05:58:37 PM
astazi ,la iesirea din localitatea Ileni catre Fagaras ,am vazut o masina de Geostud care facea foraje,chiar langa drum,posibil pentru SF-ul aferent variantei ocolitoare a Fagarasului ( e doar o supozitie personala ).

Are cineva mai multe informatii ? SilviuFg,NGC20 ??
Multumesc anticipat.

de data aceasta m-am intalnit cu masina de la Geostud,la intrarea in Hurez,dinspre Sasciori,adica la cativa km de intrarea in Fagaras...dinspre munte.
NGC 20..nimic,nimic nou?
Multumesc.

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

NGC

Deocamdata nu stiu ce fac acolo, dar incerc sa aflu.
Nu au fost subcontractanti directi in momentul licitarii pentru SF A13 Sibiu - Fagaras, dar poate au fost contractati ulterior.
Pe de alta parte, nici pentru SF Sibiu - Pitesti nu au fost subcontractanti directi in momentul licitarii, dar, din cate stiu, au fost contractati ulterior pentru capete.

@SILVIUFG: Poti investiga problema mai de aproape, eventual si cu niste poze? ;)

SILVIUFG

Sunt prezent. Sigur ca ma duc. Voi incerca sa intru in vorba cu ei, poate reusesc sa aflu ceva. Aici in presa nimeni nu sufla nimic. Nu stiu de ce.... Sau am niste banuieli dar nu conteaza acum. Spuneti-mi voi cum ar fi mai bine. Le spun ca sunt din presa locala sau din partea API? Cum si-ar deschide ,,sufletul" mai bine?  :lol: Acum sunt la munca dar sigur ajung acolo.

Ionut

Nu le spune ca esti din partea API. Presa, nici atat! Le spui doar ca esti un pasionat de infrastructura. :)
Sigur sunt cei de la Geostud acolo? Incerc sa aflu eu ceva.

SILVIUFG

#140
Cam mare coincidenta. La iesirea din Ileni spre Fagaras, la iesirea din Hurez spre Sasciori. Aceeasi firma si exact pe traseul autostrazii. Abia astept sa ma duc incolo.

L.E. Daca astia nu vor vrea sa zica nimic eventual ma duc la primariile din Beclean si Mandra. Nu cred ca cineva ar putea fora pe terenurile lor fara sa stie primarii.

ddfab

^^^ success. odata cu venirea primaverii, suntem dornici de vesti bune. de pe acum... :cheers:

SILVIUFG

#142
Puii mei!!! Nu am asteptat pana sa ies de la serviciu ca ma manca in talpa (si curiozitatea) si am fugit pana la Hurez.
Asadar... Zic eu, vesti bune de la Fagaras. Oamenii au fost asa si asa... Nici nu m-au asteptat cu pita si sare dar nici nu au aruncat cu pietre in mine. Mi-au raspuns scurt la 2-3 intrebari si gata. Ca aveau treaba  :p Chiar lucrau cand am ajuns eu acolo. Am procedat cum m-a sfatuit Ionut, le-am zis ca i-am vazut si la Ileni si mi se parea mare coincidenta si i-am intrebat daca lucreaza la autostrada. Au zis ca da. Am vazut si pe masina. E firma Geostud. I-am intrebat daca ei vor face tot pana la Sibiu sau doar aici la Fagaras. Au zis ca ei fac tot. Cam atat.... Drept sa spun nici nu stiu ce i-as mai fi putut intreba... Am facut doar o poza din drum. Sper sa o pot posta aici. Lucrau la 50 de m de DJ-ul Fagaras-Hurez-Sasciori, pe dreapta cum am mers spre Sasciori.. Pe aici...

https://www.google.ro/maps/@45.7879796,24.9565919,185m/data=!3m1!1e3

Stiu ca mai e mult pana la excavatoare, basculante si altele dar eu ma bucur. E un inceput. Necesar. Macar ocolitoarea Fagarasului sa o faca acum mai repede.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

myid

deci sa intelegem ca se lucreaza la SF ? la refacerea lui ?
Cum de am scapat asta ?

cricric

Pai s-a dat ordin de reluare a SF-ului in ultimele zile ale guvernului Ciolos.

Ionut

Bun, am mutat aici discutia daca e vorba despre A13. Sap si eu sa vad ce aflu.

NGC

Quote from: myid on March 09, 2017, 01:49:56 PM
deci sa intelegem ca se lucreaza la SF ? la refacerea lui ?
Cum de am scapat asta ?

Vezi pe pagina anterioara, adica aici.

dr4qul4

Eu nu inteleg de ce le-a luat 1 an sa-l de-suspende... Bine se pare ca asa le-au luat mai toate.
Oricum, mai bine mai tarziu decat niciodata.
Indiferent daca se va continua spre est sau spre sud, nimeni nu paote contesta legarea Brasovului (+ Sf Gheorghe si restul oraselor) de reteaua vestica de autostrazi.
Vorbim probabil de un lot cu un raport beneficiu/cost extrem de bun.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

cricric

Teoretic mai au vreo 9 luni timp sa faca SF-ul. Asta daca nu-l termina mai devreme. Cu o tona de noroc sa liciteze la anul.
Asta cu un SF aflat deja pe banda. Sunt tare curios cum reusim sa cheltuim toti banii de la UE.