News:

Unboxing Coradia Stream în depoul Alstom!
API admisă în structura partenerială pentru dezbaterile pe Politica de Coeziune post-2027!

Main Menu

Autostrada A13 Sibiu-Bacău

Started by Ionut, March 12, 2014, 10:38:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dumbravaandrei

Silviu, judetul vrea aeroport, nu autostrada.....
Sa fi fost 10 ani judetul din centrul discutiilor in materie de autostrada si sa nu pui nitel osul la treaba... dar cine stie... sa nu zicem hop...

SILVIUFG

Am vazut seturile de intrebari trimise de API astazi referitoare la contractele pentru autostrazi. Nu se poate intreba si de SF-ul pentru Sibiu-Fagaras? Poate cineva sa iasa in fata si sa spuna il continuam sau dimpotriva renuntam la el? Am inteles ca prioritare sunt A8 si A7 (in afara celor de pe A1 si a celor deja in constructie). Dar intreb din nou. Nu se poate incepe Sibiu-Fagaras cu centura Fagarasului si apoi in 10 ani cand or fi gata autostrazile in Moldova sa se faca restul? Chiar trebuiesc lasati tampitii din Fagaras sa-si faca singuri un rahat de centura care nici macar nu ocoleste orasul? Ma refer la centura pe langa Olt. Daca nu e trafic pe DN1 atunci veniti in sufrageria mea sa vedeti daca e trafic sau nu.


SILVIUFG

#108
404
Aceastã paginã nu existã!

Draga Rocklee acesta este mesajul afisat cand dau click pe link. Nici nu putea fi mai sugestiv.  :(( \

L.E. am cautat eu din nou articolul si l-am gasit.

,,Un alt proiect amplu ce va fi reluat este Sibiu – Făgăraş. ,,Avem contract semnat este suspendat urmează să îi ridicăm suspendarea. Şi Făgăraş-Braşov urmează să îl scoatem la licitaţie", a mai spus Homor. " Nu mai stiu in ce data exact a fost suspendat anul trecut....

Citeste mai mult: adev.ro/ofcc81

dumbravaandrei

ce scot mai exact la licitatie?!? PT sau ce?
Plus ca nu inteleg ce inseamna ridicarea suspendarii SF-ului... adica scot la relicitare SF-ul acum (reziliand contractul cu actualul castigator)  :o

dr4qul4

inseamna ca licitatie pt SF e incheiata si ca avem deja castigator. Doar ca executia SF-ului a fost suspendata!

Si au avut nevoie de 1 an si ceva sa o de-suspende, probabil pentru ca aveau nevoie de MPGT (ca sa se acopere in hartii, nu de alta)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dumbravaandrei

Pai atunci ce scot la licitatie, ca SF-ul ar trebui sa dureze cam un an.... ca daca il scot la executie in primavara e cam clara treaba.... LD4 reloaded

SILVIUFG

Eu ma intreb din mai 2015 (data la care s-a semnat contractul pt SF) si pana in noiembrie parca, atunci cand contractul a fost suspendat pt 12 luni, s-a facut ceva sau firma castigatoare a taiat frunze la caini?

pasadia

AECOM (caci ea castigase licitatia pentru SF-ul pe Sibiu - Fagaras) a lucrat cate ceva dar cu frana trasa caci, conform expresiei cuiva din interior pe care l-am cunoscut, CNADNR le cam spusese ca nu sunt bani (vorbim de guvernarea Ponta - 2015, perioada aia in care nu erau bani de investitii dar se facea excedent). Mi s-a povestit de exemplu despre cum propusesera catre CNADNR 6 trasee distincte (unul la nord de Olt si 5 la sud de Olt) - oarecum similar cu cele 5 variante care fusesera pe PiSi prezentate cam in aceesi perioada. Dar suspendarea contractului (noiembrie 2015) a venit inainte de studiille geo sau de stabilirea traseului exact.
Omul respectiv, angajat AECOM, se astepta sa fie delegat fie spre Londra, fie spre Dubai. Nu cred ca mai e in tara, la urma urmelor cat sa astepti dupa statul roman sa faca ceva bun? 

SILVIUFG

#114
Azi e 18.11.2016.  :D  Spune cuiva, ceva data asta? Azi e un an de cand a fost suspendat  PENTRU 12 LUNI contractul pentru SF-ul autostrazii Sibiu-Fagaras. Stiu ca forumul si Guvernul considera alte proiecte mai importante si sunt de acord ca trebuie terminate A1 si A10 si incepute A7 si A8. Repet din nou intrebarea care nu-mi da pace!! Nu se poate realiza intai ocolitoarea Fagarasului? Luati va rog o harta pe OSM si vedeti cam ce ar trebui construit la centura mun Fagaras. Daca e greu, complicat si ne trebuie jumate din bugetul pt autostrazi eu nu mai zic nimic.

dr4qul4

@Silviu, nu stiu ce considera ceilalti colegi, dar eu, de la Bucuresti sustin orice centura. Si daca o mai lalaim mult, o sa sustin orice SF si orice proiect de autostrada.
Pana a urma ORICE e mai bun decat NIMIC. Si se pare ca spre acolo ne indreptam...
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

pasadia

Eu ti-am mai spus: e complicat cat timp nu mutati granita judetului pe la Persani. Cat timp numele judetului in care e Fagarasul incepe cu B e cam complicat sa obtii suport public.

dumbravaandrei

Nu se pune problema de suport public. O intrebare/scrisoare despre stadiul SF-ului nu cred ca ar strica la momentul asta.

pasadia

Ba e vorba exclusiv de suport public. SF-ul pe bucata asta putea fi terminat pana acum (eu personal am discutat cu un om din AECOM care se ocupa de acest proiect). Iar o eventuala licitare a constructiei acum, inainte de licitatiile pe PiSi, ar fi adus automat la acuzatii cu privire la favorizarea CoBra vs PiSi.

Prin urmare cine sa isi asume derularea proiectului? Nimeni, e mai usor sa te ascunzi dupa faptul ca proiectul e pe locul 6 (or whatever) in lista prioritatilor stabilite de MPGT. 

SILVIUFG

Suportul public este ZERO pentru autostrada asta. Numai eu si Pasadia (exagerez) o vrem. Chiar si aici pe forum vad ca e un subiect evitat. Poate e mult spus evitat pentru ca acum nici nu prea ai ce sa discuti despre A13. Dar asa cum a spus si colegul dumbravaandrei se putea adresa o intrebare din partea API si pentru amaratul asta de SF. Cineva sa-si asume si sa spuna clar : il continuam sau dimpotriva... Nu!! Nu-l Vrem!! Daca stam sa gatam A8 si A7 si restul de A1 pentru o amarata de centura a unui municipiu in DN1 atunci vom mai astepta 15-20 de ani. Cred....