Made in Romania: produsele si serviciile romanesti

Started by dr4qul4, April 18, 2020, 08:19:26 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tom_sawyer

#90
In 2021 se vor termina lucrarile la noua fabrica de la Urlati a celor de la Procter&Gamble, unde se vor produce capsule de detergent lichid Lenor.

La Branesti, Ilfov, se fabrica scule electrice Makita.

adiarc

astazi am primit o comanda de sapun natural solid,fabricat manual de Savonia la Gheorghieni,Hr...f.ok
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

kitsune

Contactor Eaton, Made in Romania. Durere de cap. S-a pârlit după aproape o lună, nopți nedormite din cauza lui (contact intermitent, nu găseam unde e problema).
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

reed

 :lol: asa am patit si eu tot cu contactor Eaton,numai ca eram in China,gaseste contactori...

gruiarew

Eu-s în dubii cu codul de bare. Eram super fan Policolor până am văzut chiar și pe găleata de lavabilă 380... lucru ce m-a dezumflat de tot. Recent, luând la puricat tuburile de vopsea, am văzut că unele au 594. Cele roșu de 2.5l de exemplu. Yeey!!! N-aveam nevoie de 2.5l dar am zis.. nu dau bani la bulgari (tubul mic e 380).
Azi șoc și groază: am luat niște ceară auto. Are cod 594. Dar scrie mare "Made in Italy". Deci cum e cu codurile vieții? Că mie mi-a dat iar reset...
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

dr4qul4

codul e in functie de tara unde s-a inregistrat prima data marca aia.... Si pe Joe tot 594 avem (chiar, se mai fabrica vreun sortiment la noi, sau au inchis tot?)
Oare Alka Waffers e facuta la noi? sau tot prin tari straine?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

tom_sawyer

Joe nu se mai fabrica la noi. Alka e firma romaneasca.

tom_sawyer

Laptele LaDorna nu se va mai produce la Vatra Dornei. Grupul Lactalis închide fabricile de lapte de la Floreni și Vatra Dornei

Brand-ul LaDorna și societatea Dorna Lactate își continuă, însă, existența în România, iar portofoliul de lactate LaDorna va fi produs în celelalte fabrici românești ale grupului.

Decizia nu afectează în niciun fel activitatea de colectare a laptelui de la producătorii locali. Colectarea laptelui va continuă să se desfășoare normal, cu păstrarea integrală a contractelor încheiate cu fermierii români parteneri și direcționarea laptelui către celelalte fabrici.

Brandul LaDorna a fost lansat pe piață în 1998. Producția pentru portofoliul brandului LaDorna se va împărți între fabrică Albalact din Oiejdea, județul Alba și fabrică Covalact din Sfântu Gheorghe, județul Covasna.

Societatea Dorna Lactate face parte din grupul francez Lactalis din anul 2008.


economica.net

bgd77

Legat de codurile de bare, vedeti mesajul meu de mai jos.

Quote from: bgd77 on April 19, 2020, 10:41:31 AM
Cred ca va inselati cand credeti ca primele cifre din codul de bare arata tara de origine a produsului:

https://en.wikipedia.org/wiki/International_Article_Number#GS1_prefix
QuoteThe first three digits of the EAN-13 (GS1 Prefix) usually identify the GS1 Member Organization which the manufacturer has joined (not necessarily where the product is actually made).

Si urmand sursa din articolul de pe wikipedia:

https://www.gs1.org/standards/id-keys/company-prefix
QuoteCompany prefixes are based on the GS1 prefixes below. Note that since GS1 member companies can manufacture products anywhere in the world, GS1 prefixes do not identify the country of origin for a given product.

Ca exemplu, am niste pantaloni de trening Puma, pe care scrie clar ca sunt facuti in Bangladesh. Insa pe codul de bare primele 3 cifre sunt 405, care este Germania.

tom_sawyer

Scaune ergonomice Antares, fabricate in Romania. Firma este ceha.

bgd77

Stiti cumva producatori de masti romani? Stiu ca despre producatori de dezinfectant s-a mentionat Farmec Cluj.

adiarc

Taparo....dar nu stiu daca vinde si en-detail
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Harry

Nu stiu daca sa pun aici sau la turism:

Nu stiu cat a ajutat frunza lui Nuti (pe care de altfel o iubesc si o ador, pe Nuti nu pe frunza) la promovarea Romaniei. Insa am sa va spun cea mai misto promovare a tarii asteia facuta printr-o chestie Ro-USA.

Brichete originale Zippo Made in USA cu grafica tematica: Cazinoul din CONSTANTA, Delta Dunarii, Casa Poporului etc. "Combinatia" cum spunem noi la Constangeles este a unui prieten de al meu care are un magazin specialziat de tutun si bauturi.

Ele sunt 100% proudly made in USA, Bradford , PA, iar grafica cum am zis este dedicata promovarii zonelor turistice de la noi.



Feri

#103
In Lidl UK produsul de baza branza 'greceasca' de salata e fabricat la Halchiu, jud.Brasov.
In celelalte magazine produsul este de obicei din Danemarca (si e un pic mai buna, mai putin sarata). Eu iau ca aduce cel mai mult cu branza romaneasca :)






Sunt cu siguranta foarte multe alimente fabricate in Romania aici pe piata, dar de obicei au eticheta generica EU. Asta e cam exceptie

pasadia

E vorba de fabrica Olympus, aflată pe DN13 intre Brașov și Feldioara. E imensa investiția grecilor, înțelesesem că e cea mai mare unitate de procesare lactate din RO in acest moment. Prin urmare da, produsele lor ajung peste tot, nu cred că piața din RO ar putea duce toată capacitatea lor de producție.