Made in Romania: produsele si serviciile romanesti

Started by dr4qul4, April 18, 2020, 08:19:26 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

adiarc

^^ da..corect..si eu...si as adauga ca ar trebuii eliminata aia cu Produs in UE...in calitate de consumator e dreptul meu sa stiu exact unde e produs si sa aleg in cunostinta de cauza
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

reed

Eu am lucrat într-o fabrică de componente auto,și etichetele erau ba Made in Ro Ba Made in EU,depindea de client.La noi de regulă produsele care sunt făcute de firme tradiționale sunt inscripționate Made in Ro

Mao

Bocancii mei de la Scarpa (firma din Italia) sunt facuti in Romania. Sunt foarte multumit de prima pereche pe care am purtat-o ani de zile. A 2a e la inceput de drum. Sa vedem cat ma tine.

alexa_adrian2001

de acord cu Mao, si eu bocanci de vara de la Scarpa, adica nu au tureac inalt. Ii am din 2014, inca sunt in conditie buna!

SB76UFO

Acum multi ani si eu mi-am luat o pereche de bocanci Salomon Made in Romania.



"Prostia este eternă și invincibilă"

voicul

#65
Cred ca e imposibil cu eliminatul Made in UE.
E ca si cum ai spune ca Made in Iowa nu e in Made in US pentru ca nu ne place de Iowa.
Intradevar e o portita Made in (tara)/UE, tocmai pentru a se amesteca lucrurile si a se cimenta piata comuna.

O alta posibilitate e sa mergi la poarta fabricii - asta e la Urziceni fix pe DN2 (deci probabil multi trec pe acolo). Nu prea mai sunt multe fabrici care sa produca in lohn, dar in magazinul asta am vazut si produse Diesel + alte firme de care nu am auzit.
Oricum preturi mici si produse de calitate.

TibiV

Asta a devenit unul dintre cele mai educative topicuri de pe forum...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Harry

^^Tocmai ca in US au stickere , etichete cu Made in statul respectiv pe langa cele cu Made in US. Iar EU nu e si nu va fi niciodata USA. Fiecare stat din US are site-uri si campanii de promovare a produselor facute in acel stat, fiind o mandrie locala.




voicul

Inseamna ca am prins eu doar cu Made in US.

Oricum aici cred ca se poate pune ordinea asta de cumparat benzina: OMV-Petrom, Rompetrol si LukOil - toate si cu rafinarii in tara.
European Drinks si European Food - are si divizie de mancare, biscuiti, napolitane, etc - Naty e brand-ul.
Tymbark iar e produs in RO.

Era o discutie mai sus: Dero se face la Ploiesti.

dragos76

Apropos de bocanci, există și firma Aku (Italia) care are (de foarte mulți ani) fabrică și la Cluj.

Acum vreo 10 ani eram la Tokyo în o delegație, și voiam să merg în o ieșire de trakking prin munți, așa că am mers la un magazin de echipament sportiv să caut ceva bocanci. Cred că bănuiți concluzia: am cumpărat la 9000 de km de casă niște bocanci confecționați în o fabrică aflată la 2km de locuința mea (sunt cu eticheta "Made in Romania" pe ei, nu se complicau cu "fals în declarații" ca să îi confecționeze la noi, să pună eticheta de "made in Italy" și apoi să îi livreze așa prin lume).
Așa ca să nu mă acuze nimeni că nu susțin economia locală :)

Liviu M

Pufuletii de Baicoi luati (scump) din Edeka (in Germania), se pun la sustinerea economiei nationale?  ???

TibiV

Pufuletii de Baicoi SUSTIN economia nationala!...

Pofta buna!...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Ca tot am luat niste pui Fragedo azi, il pun si aici. De asemenea pun si Coco Rico.

Blu Air este destul de romaneasca.  :)

mirceaVRo

E-mag este un produs Made in Romania? Știu că sunt prezenți in Ungaria , Bulgaria și alte țări din regiune și au pus umărul la ajutorul populației în a-și procura măști și alte produse de protecție...

voicul

Au fost firma romaneasca, dar ca actionariat nu mai sunt de mult timp romani.
Totusi au baza in Ro si au multi angajati in tara. Sunt prezenti si in BG.
Same Day - delivery sunt tot ai lor.

Fan Courier tot firma romaneasca.