Made in Romania: produsele si serviciile romanesti

Started by dr4qul4, April 18, 2020, 08:19:26 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

elphax

si in perioada comunista cam tot ce se construia in tara era pe licente europene sau rusesti - masini, camioane, tractoare etc. Acest camion pare a fi copie 90% dupa un model chinezesc.

Unele chestii se preteaza sa fie doar asamblate la noi - gen Allview sau Pegas. E destul de greu sa facem noi componente electronice in masa la preturi competitive. Dar in industria auto avem destula experienta si deja multe fabrici de componente. In timp se vor produce mai multe si industria auto se va dezvolta tot mai mult.

Cristi N

Stie cineva daca cei de la Kronus Brasov chiar fac sculele in Romania sau doar le branduiesc aici? Nu am vazut pe niciuna sa scrie explicit Made in Ro.

tom_sawyer

Din cate mi-am dat sema, Kronus este o gama mai low-cost a sculelor Unior, marca slovena. Nu cred ca sunt facute la noi.

Sculele Mob-IUS sunt made in Romania.

Cristi N

De IUS stiu si de fiecare data cand am nevoie de vreo scula intai ma uit la ei in catalog. Kronus mi-a astras atentia ca sunt chiar ieftine si pareau aceptabile dpdv al calitatii, la prima vedere par ca incearca sa copieze designul celor de la IUS.

aschiutza

Doua clipuri (unul de marketing si unul tehnic) al noului tractor romanes Tagro fabricat de IRUMSA Reghin (producatorul tractorului forestier TAF).

uzina Tractorul Brasov si-a inchis oficial/juridic porțile in 2007. Nu am reușit sa găsesc pe net când a încetat efectiv producția de tractoare. Utilajele au fost vândute/tăiate, angajații au plecat la alte firme, o parte dintre ei in străinătate, know-howul s-a pierdut. Din păcate acești ani nu mai pot fi recuperati.
Romania a importat in primele 2 luni din 2019 tractoarein valoare de peste 100 milioane euro (sursa: hotnews.ro). O parte din acești bani ar fi putut rămâne in tara daca uzina ar fi fost privatizata cu cap, existând oferte serioase.
Aceeași situație si pt, autocamioane si autobuze si masini agricole (fabrica Semanatoarea)
Sa speram ca vom vedea cat mai multe asemenea tractoare pe câmpiile romanei, înlocuind bătrânul U650.

enjoy!





tom_sawyer

#125
Ce vrea să facă grupul finlandezo-chinez Amer Sports cu fabrica achiziţionată în Orăştie: Va fi un centru global de producţie pentru clăparii Salomon şi Atomic
ZF

Harry


Harry

Lidl a facilitat exportul de produse autohtone către magazinele Lidl  din Europa, în valoare de 59 milioane de euro, în 2019.

RADU_NEAGOE

Nu stiam ca avem si noi asa ceva: firma care face teste (rapide)  Covid-19

              https://ddsdiagnostic.com/shop/

As fi cumparat si eu ca nu sunt asa scumpe  (pana in 40/test) dar trebuie  recoltare si nu stiu daca gasesc pe cineva sa ma ajute cu tamponul  nazofaringian    :D

Disclaimer: nu am nici o legatura cu firma asta si nu lucrez in domeniu (nici macar domeniu medical)

Harry


qionescu1

"Primul autobuz electric românesc va fi fabricat în Maramureș, producător fiind ATP Exodus Group din Baia Mare. Prototipul este în curs de omologare la nivel european, au anunțat reprezentanții grupului."

https://www.directmm.ro/comunitate/made-in-maramures-primul-autobuz-electric-romanesc-va-fi-fabricat-in-baia-mare-este-un-demers-pur-romanesc-si-absolut-necesar-foto/

Harry


qionescu1

Momentan da, dar daca ne uitam la vecinii turci ani de zile au gravitat, cu tot felul de servicii, in jurul multor produse cu grad de tehnologie destul de ridicat si acum sunt o putere in zona cu capacitati industriale importante. In 89 nici nu discutam cu ei dar acum e cu totul altceva.

gothicus

Daca ar fi sustinuti prin contracte serioase de primarii si municialitati care vor sa dea un imbold industriei de la noi, atunci da, s ar putea dezvolta si in viitor ar putea sa scaleze, dezvoltand aici si alte firme subcontractoare sau pe cea de piese, ca sa nu mai depinda de chinezi. Altfel va fi un alt fass.
Siebenburgen, schones Land!

bgd77

Adica sa li se dea direct contracte, fara licitatii publice, incalcand legea?