Accidente si incidente aviatice in Romania si in lume

Started by Ionut, January 20, 2014, 08:40:25 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ghrt

Din ce am văzut poze în NYT resturile sunt împrăstiate pe o distanţă mare, separată de garduri relativ înalte. Avionul a explodat în aer.

Habar n-am, dar mi se pare posibil să îl fi lovit fără a-l doborâ imediat sau să fi luat foc un motor, apoi să fi explodat tot avionul, care firesc era plin cu combustibil.

Să nu accepţi participarea producătorului avionului mi se pare absolut scandalos, mai ales că dacă se ajunge la concluzia unei probleme tehnice (cum au afirmat şi iranienii şi ambasada ucrainieană la Teheran imediat după vestea accidentului, transformând ancheta într-o farsă) consecinţele asupra Boeing vor fi cel puţin nasoale.
Cont (aproape) inactiv.

pelan87

Asta e principala problema: faptul ca exista riscul imens ca ancheta sa nu fie obiectiva si sa fie influentata de factori politici / militari.

In general, un avion comercial nu se prabuseste daca ii ia foc un motor din cauza unei defectiuni tehnice. Urmaresc industria asta cu atentie si nu-mi amintesc de vreun accident fatal provocat de un incendiu la un motor, in ultimii 20 de ani. Avionul zboara fara probleme cu un singur motor, plus ca exista si sisteme de stingere a incendiului si de protectie a rezervoarelor pentru a reduce la minim riscul de explozie. Dar daca motorul e lovit de un proiectil extern... e alta poveste.

Oricum, fara participarea la ancheta a celor de la Boeing, probabil ca rezultatul final al anchetei o sa fie o defectiune tehnica coroborata cu eroare umana in gestiunea situatiei post-defectiune. Si s-au spalat pe maini iranienii, iar cu Boeing vedem ce s-o intampla, o sa-si revina pana la urma.

ghrt

Da, avionul fiind jos sateliţii nu au avut timp şi distanţă suficientă ca să filmeze ce s-a întâmplat, aşa că ancheta se poate manipula relativ facil.
Cont (aproape) inactiv.

cristi5

https://www.bbc.com/news/world-middle-east-51055219

BBC spune ca avionul ucrainean a fost doborat din greseala de Iran. Citeaza surse americane

TibiV

Quote from: pelan87 on January 09, 2020, 05:20:35 PM
...fara participarea la ancheta a celor de la Boeing, probabil ca rezultatul final al anchetei o sa fie o defectiune tehnica coroborata cu eroare umana in gestiunea situatiei post-defectiune.

Clar.
Pilotii erau beti-crita,, iar pasagerii turmentati faceau sex in avion, fericiti pana in ultima secunda...
Pe bune?!?!...

Cam ca in povestile lui Kitsune. Doar ca la Kitsune este vorba de 20-30 de oameni (echipaj profesionist), care calatoresc cu maximum 30-35 km/h, si - vorba lui - "se rezolva cu un polish"...  :lol:

La avioane vorbim despre peste 150 de civili. Nu conteaza daca sunt beti manga sau curati ca Maica Tereza. Ei au platit pentru transportul din punctul A in punctul B. Este treaba echipajului/companiei aeriene sa faca treaba asta.
Nu am date, dar sunt aproape sigur ca pilotii aia nu erau la a treia sicla de vodca...

Cred ca acest zbor va ramane la fel de neclar (desi nu atat de misterios), precum "Flight 17".
Sau, mai rau, ca "Flight 19", de la care se implinesc 75 de ani in 2020...
(Au trecut peste 40 de ani de la Close Encounters of the Third Kind si inca ramane unul dintre cele mai umane SF-uri pe care le-am vazut... Fara roboti, fara Engage, fara fara fara... Dar un film care te face sa gandesti... Si daca?....)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ghrt

Dacă spun că racheta a greşit eşapamentul reactorului unui avion civil cu eşapamentul dronei iese rău IEMZ Kupol, şi el e pretin. Mai bine să iasă rău dujmanul de Boeing.

Zelenski numai ghinioane din astea are. S-a trezit băgat până peste cap în alegerile prezidenţiale americane şi acum în situaţia tensionată din Iran, interesul conaţionalilor, alianţa vestică etc. Cred că nu îi va mai trebui al doilea mandat!

-------- LE:

Declaraţii clare din partea dlui Trudeau, care se bazează pe surse canadiene:
QuotePrime Minister Justin Trudeau of Canada said his country had intelligence that an Iranian surface-to-air missile brought down the jetliner, which was carrying 63 Canadians among its some 176 passengers and crew. Mr. Trudeau said his conclusion was based on a preliminary review of the evidence but called for a full investigation "to be convinced beyond all doubt.

"We recognize that this may have been done accidentally," Mr. Trudeau said at a news conference in Ottawa. "The evidence suggests very clearly a possible and probable cause for the crash."

United States officials had a "high level of confidence" that the Iranians brought down the airliner by mistake, one American official said. The official said that two missiles fired from an Iranian air defense system, the SA-15, shot down the airliner.

Pe site-ul New York Times este postat articolul complet şi un filmuleţ.
Cont (aproape) inactiv.

cristi5

#561
Quote from: TibiV on January 09, 2020, 07:38:19 PM
Cred ca acest zbor va ramane la fel de neclar (desi nu atat de misterios), precum "Flight 17".

E foarte clar: doborat din greseala in vreme de razboi. Ca Iran Air 655, KAL 007 etc.

Dar spre deosebire de Iran Air 655 care tocmai decola de pe un aeroport al "inamicului" peste o zona unde americanii (agresivi dupa ce fusese lovit USS Stark in golf) se harjoneau cu iranienii, spre deosebire de KAL007 care a intrat din greseala in spatiul aerian sovietic (dupa care Reagan a data GPS la public ca nu stiau avioanele unde sunt), zborul asta era la sute de km de orice teatru de operatii si tocmai decolase de pe aeroportul celor care l-au distrus.

Cateva amanunte de la doborarea 655:
- interfata utilizator a radarului a atribuit un numar X lui 655, dupa care l-a schimbat in Y, si a refolosit (!) X pt un avion militar aflat la peste 100km distanta. Capitanul intreaba: ce face X? Raspuns: X coboara, sa traiti! Dar de-acum X reprezenta alt avion, care nu era in zona. Y urca ca tocmai decolase.
- operatorii s-au uitat pe orarul avioanelor civile dar in camera de comanda era intuneric si ei il aveau pe hartie. Dar oricum se uitau la cu totul alta ora ca au gresit zona de timp!!

Si aici sunt de acord cu TibiV ca la zborul spre Kiev nu vom afla astfel de amanunte picante.

elphax

#562
Deci am avut dreptate :
"Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif said the armed forces investigation showed the downing of the Boeing 737-800 was the result of "human error at time of crisis caused by U.S. adventurism (that) led to disaster.""

"An Iranian military statement, announcing that a missile had struck the plane and expressing condolences to the victims, said the plane had flown close to a sensitive military site belonging to the elite Revolutionary Guards."
reuters


Ionut

Deci pilotul e de vina ca a zburat aproape de baza militara. Idioti.

JohannDB

Păiii, să înțelegem că pe aeroportul din Teheran nu au/există culoarele de aterizare/decolare de urmat obligatoriu, ca pe orice alt aeroport din lume ??  Aici decolează, fiecare cum îl taie capul și piloții ucraineni au vrut ei, așa de-o dată, să treacă mai aproape de baza gărzilor revoluționare...... Offffff.....!!

Ionut

Nu doar ca exista culoare dedicate si pilotii nu zboara dupa cum ii taie capul, dar chiar credeti ca baietii aia care tin rachetele alea in mana sau stau cu degetul pe buton trag asa ca tampitii la intamplare, fara sa se uite, fara sa analizeze daca tinta este o amenintare sau nu?! Eu REFUZ sa cred ca a fost o "greseala". Cum dracu sa tragi ca idiotul? Adica vezi niste luminite acolo, vezi ceva pe radar si tragi fara sa analizezi in ce tragi? Sau poti confunda un avion de linie IMENS cu un fighter jet? Sau un avion mare 737-800 care se taraste prin aer comparativ cu un fighter jet sau cu un Spartan sau alt avion miliar (nu mai zic de bombardier sau ceva asemanator)... Deci eu tot nu inteleg cum poti sa dobori un avion de linie din greseala.

Si mai si spun ca era o baza militara cu soldati de elita. Plm, halal elita. Daca esti de elita cum sa faci asa o greseala? Ba, ceva pute atat de tare ca miroase de la Bucuresti!

TibiV

O drona MQ-9 Reaper (aia care a omorat generalul in Irak) are viteze comparabile cu un avion de linie imediat dupa deolare...

"Performance:
Maximum speed: 300 mph (482 km/h, 260 kn)
Cruise speed: 194 mph (313 km/h, 169 kn)"
https://en.wikipedia.org/wiki/General_Atomics_MQ-9_Reaper

Iranienii sunt probabil obesedati acum de drone...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ghrt

Nu cred că au intenţionat să omorare pasageri, dintr-un motiv cultural. Acolo noţiunea de onoarea este complet diferită faţă de cea europeană. Dincolo de faptul că şi cea europeană a determinat izolarea economică a unei ţări ca Rusia, la ei să omori în condiţiile astea este foarte foarte grav.

Probabil cea mai importantă consecinţă este că Iranul nu va mai avea armă nucleară. Şi cea mai mică este că nu prea se va mai zbura deasupra Iranului.

În condiţiile astea e clar că nu a dat nimeni de sus ordin, ci pur şi simplu un regim autoritar preţuieşte mai mult loialitatea decât competenţa şi în timp au ajuns în "unităţile de elită" cei mai mari tâmpiţi. La fel cum la ruşi sunt cei mai mari beţivi, suficient de beţi încât să doboare un avion civil. La fel cum la noi regimul comunist selecta jigodii inculte (nu proşti, dar fără vreun reper). Dă-le unor copii o jucărie şi o vor testa.
Cont (aproape) inactiv.

Ionut

^ Dacă e așa, inseamna ca ăștia de se joacă cu rachetele sunt mai proști ca ăștia din CNAIR care se joacă cu drumurile. Greu de crezut. Criminali și unii și alții.

ghrt

Exact. Iar acum începe logica unui regim piramidal reactiv: pus să răspundă, încearcă să arunce pisica de la unul la altul. În general se ajunge la acarul Păun (exact la fel ca la noi în RO), dar celelalte state nu vor accepta o asemenea farsă (cum nu au acceptat nici povestea cu comisia exclusiv iraniană) şi vor impune sancţiunea.
Iar pe plan intern, sunt 2 chestii, unul tocmai au reprimat revoltele interne (cam 1500 de morţi, răniţii se ascund) iar în martie cred că au alegeri (trucate, evident). Posibil să vedem cumva exprimată umilinţa asta (repet, e o altă cultură).
Cont (aproape) inactiv.