News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx Satu Mare-Suceava

Started by NGC, September 12, 2019, 11:49:39 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

NGC


elphax

Super! 
Dar fără centura Dej...  Jale

alecu26

Pai ala nu e in alt DX? Ar fi frumos sa avem o intersectie de DX uri la Dej.
Nu stiu traseul acestui DX...dar pare aiurea doua DX uri spre Bistrița.
Drumurile noastre POATE;

elphax

vrei sa spui 2 spre Dej ?
Adica Satu-Mare - Dej - Cluj - Turda si Baia-Mare - Dej - Bistrita - SV

in zonele astea deluroase/muntoase pe vai ale raurilor - mi se pare mai simplu sa largeasca drumurile existente, sa mai faca centuri la sate. fiecare drum complet nou strica inca o vale, avand un impact negativ puternic asupra mediului. chiar sunt aiurea 2 drumuri complet noi de la Dej spre Baia Mare si Satu Mare. Ar trebui unul singur spre SM cu deviere spre BM

alecu26

OK...macar asa avem suprapunere pe zona Dej Bistrita. Asa e normal.

Atunci teoretic problema se complica mult. Ar trebuii proiectate ambele DX uri sau macar zona de la Dej...ca sa se poata lua o decizie privind centura.

Dar ma tem ca in aceasta configuratie nu se vor intersecta in acea zona destul de stramta si nasoala...unde e acum intersectia DN urilor Dej Bistrita si Dej Baia Mare.
Drumurile noastre POATE;

alexV

^
NGC, de ce deschidem topicul? e vreo licitatie de SF, SPF ?

In linii drepte asa ar fi, cu verde:


Cu albastru e un alt DX, pentru capatul din urmeaza a fi licitat SF-ul

NGC

Deschidem topicul pentru ca in curand veti avea o surpriza!  :D

tom_sawyer


NGC


alecu26

Drumurile noastre POATE;

voicul

Din pacate e chestie la care CNAIR se pricepe si o lasa mostenire.
Au tot fost valuri de SF-uri si cam atat.

Eu nu cred ca se face nimic din astea in afara de DX12. Adica nu in urmatorii 5 ani.

alecu26

Da. Nu prea vor fi bani. Nici europeni. Posibil sa fie o ultima incercare de tunuri...cu toate ca nici la SF uri nu mai e ce a fost. Nu prea inteleg strategia.
Drumurile noastre POATE;

alin2pas

,,Da, noi am vrut să facem drumuri, dar cei care au venit după noi nu au vrut" - vor putea să spună astfel actualii guvernanți după ce vor pierde puterea. Această avalanșă de studii de fezabilitate este doar praf în ochi și posibil o încercare de sifonare a banilor publici, pentru că în general nu au nici o tangență cu masterplanul. Preferam să lanseze mai puține, dar pentru trasee care au șanse mai mari să fie realizate în viitorul apropiat.

AlexxC

Aceste sf-uri creeaza vreo obligativitate la nivel local pentru interzicerea emiterii de autorizatii pe culoarul eventualului drum? adica rezerva terenul?

alexV

@NGC, are legatura cu pregatirea Programului Operational Regional, perioada 2021 - 2027, a celor de la Administratia de Dezvoltare Regionala Nord-Vest?

ADR



ADR Nord-Vest


Vad ca ADR nu implementeaza nimic, ei sunt cu Identificarea şi pregatirea portofoliului de proiecte de transport. Acest portofoliu de proiecte de transport este asumat de conducerea Consiliilor Judeţene. Si in ultimul rand, ADR se ocupa de Solicitare trimisa spre MFE pentru finanţarea documentaţiilor aferente proiectelor (SF/DALI/PT), în întâmpinarea următoarei perioade de programare.