News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumul Expres DEx4 Turda-Dej

Started by danpandrea, August 26, 2019, 11:47:19 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

naivu

#690
Cele 3milioane acoperă perfect cele 2,7milioane de plătit pt SF+PT; nu știu dacă legal puteau face cerere de finanțare pt execuție înainte de a pregăti caietul de sarcini; experiența de anul trecut cu centura Bacău a arătat că alocarea poate fi suficient de flexibilă; chiar dacă viitorul antreprenor va factura ceva anul acesta și va fi plătit la anul nu va fi ceva nou.  :)

ciprebbe

Quote from: nicolaem on February 13, 2021, 12:43:53 PM
bine punctat exact la asta ma gandeam si eu Radu, deja exageram cu atatea sfaturi pretioase.
viaductul ala oricum va fi proiectat acolo
Se incearca proiectarea viaductului la 205m de la 330m. Am vazut azi planurile inclusiv nodul cu DN-ul ca urmare a discutiilor de pe forum. Va fi trefla si se va executa in 2 etape( initial o petala si o bretea).
Cand proiectantul va avea verde de la beneficiar sunt convins ca va iesi public cu desenul.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dr4qul4

Adica sunt sanse sa impace si "capra si varza" de pe forum?
In sfarsit o veste buna. Se pare ca pana la urma, pchiar si prin opinii habarniste, tot putem indrepta ceva. Dupa "cocoasa vranceana" si "V-ul Boitei", imi cam pierdusem speranta.
Felicitarile mele proiectantului :)
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

ciprebbe

Eu spun ca ce a iesit e super ok pt toata lumea, costa mai mult dar faci corectie la DN si legi ca la carte DX-ul.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

nicolaem


KSP

Între Tureni și Mărtinești ieri o miniforeză a efectuat câteva foraje pe DN pe ambele sensuri de mers în zona de instersectare cu DX.

laurg

https://zcj.ro/economie/drumul-expres-catre-autostrada-transilvania-la-etapa-pe-primarii--213720.html

Compania ce realizează studiul de fezabilitate pe tronsonul Autostrada Transilvania (A3) – Tureni, Search Corporation, a prezentat administrației locale din comuna Petreștii de Jos proiectul tronsonului și lucrările ce vor fi efectuate pe teritoriul localității.

calino

Foarte interesant ca Search prezinta primariei Tureni proiectul Explan.

mihaihedes

Quote from: calino on March 10, 2021, 09:38:13 PM
Foarte interesant ca Search prezinta primariei Tureni proiectul Explan.
Bine punctat. Devine lumea confuză când se tot schimba firmele care fac SF-ul.

caveman

Am trimis inca de anul trecut mesaje celor de la Ziua de Cluj sa nu mai scrie de Search pentru ca Explan a castigat in urma contestatiei si face studiul, dar ei tot o dau in continuare cu Search Corp. Sunt jurnalisti de 2 lei care nu fac o minima verificare inainte sa publice ceva.
In Olanda un pasaj sub autostrada se construieste intr-un weekend. Noua cat ne-ar lua si cat ar costa?

raulbogdan23

Quote
Prezentare Proiect Drum Expres A3 — Tureni: 𝐓𝐫𝐚𝐧𝐬𝐩𝐚𝐫𝐞𝐧𝐭̗𝐚̆ 𝐬̗𝐢 𝐜𝐨𝐥𝐚𝐛𝐨𝐫𝐚𝐫𝐞 𝐢̂𝐧𝐭𝐫𝐞 𝐚𝐮𝐭𝐨𝐫𝐢𝐭𝐚̆𝐭̗𝐢 𝐬̗𝐢 𝐩𝐫𝐨𝐢𝐞𝐜𝐭𝐚𝐧𝐭
Compania ce realizează studiul de fezabilitate pe tronsonul A3 - Tureni, a prezentat administrației locale din Petreștii de Jos proiectul tronsonului și lucrările ce vor fi realizate pe teritoriul comunei.
S-au prezentat soluțiile alese pentru execuția legăturilor autostradă - drum expres, cu accent pe cele ce vor fi realizate în zonă. Au fost prezentate parcelele de teren ce urmează a fi expropriate, dar și căile de acces prevăzute în proiect.
👍 M-am bucurat să văd că există transparență și comunicare eficientă între compania ce realizează studiul de fezabilitate și administrațiile locale implicate în proiect.
Primarul din Petreștii de Jos, domnul Ioan Pîrv, a primit cu deschidere întregul demers și i-a asigurat pe reprezentanții proiectantului de sprijinul său pentru ca lucrările să demareze în cel mai scurt timp.
⏩ Urmează ca firma ce realizează studiul să prezinte proiectul și administrației locale din Tureni, cea de-a doua comună pe teritoriul căreia se va realiza proiectul tronsonului A3-Tureni.

Sursa: https://www.facebook.com/viorelbaltaretudeputat/posts/248429713623749

A se vedea configuratia nodului cu DN







Powered by API/PUM imgur uploader

kesphishev

#701
User nou aici! Urmăresc forumul de vreo doi ani și mi-am făcut în sfârșit cont.

Am creat o hartă a traseului și a configurației nodurilor cu A3 și DN1 de lângă Tureni pe baza imaginilor postate de @raulbogdan23
Nu este chiar perfect. Cred că ar fi trebuit să desenez totul cu câțiva metri mai spre Vest.
Ah, da! Încă ceva: noi românii părem să fim campioni la trefle asimetrice.  :)





Powered by API/PUM imgur uploader
Pursuing a passion is seldom a waste of time.

gicu

Deci am scapat de sensul giratoriu de pe DN, intersecția e în treflă ca și intersecția a două autostrăzi, similar cu cea din link, dar fara benzile suplimentare de accelerare / încetinire.

https://www.google.com/maps/@52.3078591,10.721662,15.63z

caveman

#703
@K58 Da, trebuia putin mai la vest nodul pe DN. A oferit un interviu acum doua zile primarita din Tureni in care a confirmat ce s-a scris aici si a spus ca nodul va fi intre parcul de panouri solare si depozitul de cabluri VLG. Link catre GMaps.

Link catre interviu, min 13:
In Olanda un pasaj sub autostrada se construieste intr-un weekend. Noua cat ne-ar lua si cat ar costa?

elphax

nu m-am lamurit daca fac toata trefla acum :) sau doar strictul necesar
scuze daca s-a spus deja - sau inca nu e decis ?