News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumul Expres DEx4 Turda-Dej

Started by danpandrea, August 26, 2019, 11:47:19 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

naivu

#705
vezi  aici
QuoteAm vazut azi planurile inclusiv nodul cu DN-ul ca urmare a discutiilor de pe forum. Va fi trefla si se va executa in 2 etape( initial o petala si o bretea).
Ceva mai oficial aici
QuoteS-a ales     ca soluție  o  intersecție   tip treflă, care se va dezvolta în studiul de fezabilitate, urmând  să  se decidă  într-o etapa  viitoare dacă se va face trefla completă sau numai    brațele necesare pentru a rezolva   în prima faza  o intersecție  in "T". 

rocklee

Eu as propune sa se faca cmplecta ....sa nu se trezeasca cineva sa construiasca  ceva pe acolo si dupa aceia sa nu se mai pata face  :o

hvm

^
e suficient sa exproprieze complet

Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

gicu

https://www.stiridecluj.ro/politic/drum-expres-pe-traseul-autostrada-transilvania-tureni-dej-va-fi-dublat-dn1c-unul-dintre-cele-mai-haotice-drumuri-din-romania

Un interviu foarte scurt (!) cu d-na Ioniță. Nicio informație nouă față de cele ce sunt deja pe forum, confirmă doar că din bugetul pe 2021 se plătesc studiile de teren (topo, geo, etc.) si proiectul Explan.


alexV


RobertH

In sfarsit o plansa de actualitate cu suficiente repere pentru calibrare . :gj:  Am sa pun si pe harta schimbarile. As pune si tefla cu DN1 dar cred ca mai bine asteptam o plansa cu posibile continuari.

mirceaeliade

Dar A11 a aparut ca interes pt SUA/NATO.  Deci f probabil se vor gasi solutii pentru subventionare cu mult mai repede decat un drum nu chiar important pt NATO

prd.marius

Multumim alexV pentru detalii.

Acum ramane doar sa asteptam sa il si vedem facut. Pana atunci, nervi prin Turda...

andrey_rsu

Trebuia sa fie gata de minim 5 ani acest drum.... Acum nu mai eram în situația sa bagam tot traficul pe o singura arteră din Turda, oamenii aia își vedeau liniștiți de lucrări și modernizări, poluare infinit mai mica etc.... Trista situație, mai trist e ca era simplu de rezolvat dar nu a fost voința atatia ani, acum vom mai aștepta minim 2 ani sa fie gata drumul de legătură .

caveman

^ Foarte de acord. Am avut multe drumuri prin Turda saptamanile trecute, unele din ele inevitabile. Chiar si azi am trecut pe-acolo. Nervi, injuraturi, cozi kilometrice, se lucreaza in tot orasul pentru a carpi dezastrul din infrastructura. Cand a fost posibil am ocolit Turda prin Floresti -> Gilau, deci va imaginati de pe "Calea Turzii" din Cluj ocol Turda prin Gilau.

Am observat ca si la nodul A3 din Campia Turzii (apropo injuraturi gramada si pt. Straco pentru ca avem un lot lipsa) au fost puse indicatoare cu traseu recomandat spre A3, dar pe unde sa ocolesti, tot prin Gilau? Scuze ca imi vars frustrarea si aici, dar asa e, trebuie scos urgent traficul de tranzit din Turda. Inca 2 ani prin Turda - horror.

In Olanda un pasaj sub autostrada se construieste intr-un weekend. Noua cat ne-ar lua si cat ar costa?

qionescu1

 Daca nu ati observat, DX4, mai exact sectorul cel mai important Cluj-Dej (ca sa nu emitem prententii mai mari  ca nu avem voie) a ramas la fel ca pana acum... adica in aer. E si vina politicienilor nostri locali, stersi si nerelevanti, care nu au depus nici cel mai mic efort macar pentru finantarea  studiului de fezabilitate pana acum. USR mai incearca si cere asta dar se pare ca fara succes si va fi amanat si anul asta desi MT finanteaza SF la DXuri cu trafic mult mai mic decat Cluj-Dej de exemplu Craiova-Targu Jiu, Arad-Oradea, Buc-Targoviste. Cand mai amintesc de cifre de trafic sar unii ca vor sa moara capra vecinului (evident fara niciun argument) cand vorbesc de Cluj-Dej zic ca avem alte prioritati.  Intreb... am terminat autostrazile, am terminat toate prioritatile nationale? Atunci de ce cel mai aglomerat viitor DX este amanat in defavoarea unora cu un volum de trafic mult mai mic? 



ivladbogdan

Iar trollezi cu aceleasi replici? Chiar nu vrei sa incetezi odata?

Morosanu

Pai de ce sa inceteze? Omul lupta pentru convigerile lui. Nu doar ca e o convingere, dar are si dreptate...
Politica distruge tot ce atinge.

nicolaem

#719
ivlad, macar troleaza mai atent acum. A schimbat si DX-urile cu care compara (deci alta capra)

inainte posta cifre si calcule gresite de genul "de 4 ori mai mare" sau medii ponderate/aritmetice eronate in speranta ca nu i le verifica nimeni.

formularea "mult mai mic" urmata de  o enumerare e mai apropiata de o opinie.  si dreptul la opinii nu il poate contesta nimeni.