Drumul Expres DEx4 Turda-Dej

Started by danpandrea, August 26, 2019, 11:47:19 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 4 Guests are viewing this topic.

andreita

@raulbogdan23  ai apucat sa faci si o filmare?

raulbogdan23


raulbogdan23

Obiectiv: Drum Expres DEx 4 Legãtura A3 - DN 1 loc. Tureni | filmare completa
Data filmare: 03.10.2024
Constructor: DIMEX 2000 - Con-A - Autotehnorom



Enjoy!


ovicor

Pe breteaua Gilau - Tureni nu se preta un cut-cover in locul acelui super-debleu? In fond, e doar o bretea, nu o autostrada intreaga (ma refer la latime).

calin.cc

nou termen de finalizare: iunie 2025  :o

sursa: https://fb.watch/u-vtOHiHu2/
Emil Boc - LIVE: Strada Uliului min aprox 19:00

Ionut

#1941
Nu înțeleg de ce vă mirați.... nu vă mai mirați.....
API în 28 iulie:

Quote from: Ionut on July 28, 2024, 08:23:49 PMAPI pe Facebook

DEx4 lângă Tureni, ne vedem în 2025!

Din păcate, la cum au evoluat lucrările în primele 11 luni de contract, este o certitudine că mini-lotul de nici 5 kilometri de pe drumul expres care face legătura dintre A3 și DN1 pe lângă Tureni nu va fi deschis în 2024. În acest ritm, inaugurarea este fezabilă doar în primăvara lui 2025.

Aflați la primul lor proiect rutier major, Dimex (terasamente) și CON-A (structuri) nu demonstrează că au forța să termine în decembrie, puțin înainte de termenul contractual care este februarie 2025.

Lung cât un strănut, tronsonul e totuși dificil: consolidări serioase cu ziduri de sprijin impresionante la care încă se forează piloți, numeroase structuri (două noduri rutiere plus câteva văi), relocări drumuri existente, relief pretențios.

Este un ciot minuscul dar cu un impact extrem de mare în trafic, fiind așteptat cu sufletul la gură atât de șoferii aflați în tranzit, cât și de localnicii din Turda.

Mirarea ar fi că Boc dă un termen fezabil...

andreita

credeti ca este vreo sansa, ca sa deschida A3-Turda -> Tureni si Tureni -> A3-Turda?

lasand A3 Gilau -> Tureni mai spre final ?

sunt mai scurte bretelele celalalte si creed ca ar fi fezabile pe 1 Martie. si ar ajuta mult cu traficul prin Turda

HaiHai

#1943
Cu o alocare bugetara initiala de doar 72mln pentru un lot de 562mln, ar fi fost un miracol sa fie gata in Feb 2025.
O deschidere la termen ar fi presupus chltuieli de ~40mln/luna. Mi se pare imposibil sa faci un plan pentru un an, bazandu-te pe doar 2 luni siguranta. Singura solutie e sa mergi incet, din aproape in aproape. Incet, pas cu pas...
Alocarea de pe acest lot sare in evidenta. Eu nu am vazut pe alte loturi alocare asa slaba. Probalil e "botezul" CNAIR pentru un nou constructor roman.

raulbogdan23

#1944
^5

eu ma astept ca intre zidurile de sprijin sa mai vina un mini debleu la cat de larga e breteaua doar pentru 1 singur sens, fie el si la 2 benzi


^2

ma indoiesc ca vor face ceva de genu pentru ca si-ar inchide accesul la baza

andreita

eu tot speram la o deschidere, macar breteaua A3 Turda -> Tureni pana in februarie :)) m-ar fi ajutat enorm

Ionut

Nu mai avem alegeri în 2025. Mi se par SF aceste flic-flacuri tehnice și contractuale anul viitor. Deci nu, ne vedem în mai-iunie.

survola

#1947
Nu se putea reloca acel DC85? Pare o lucrare exagerată pentru un drum comunal.
LE Văd că se și face ceva, la 5:10.  :o

caveman

@survola Da, sunt foarte multe lucrari supra-dimensionate pe acest lot si structuri care nu sunt necesare. Vezi si min 3:50 unde abia au iesit forajele din pamant, iar unii sperau la deschidere inainte de termen...
In Olanda un pasaj sub autostrada se construieste intr-un weekend. Noua cat ne-ar lua si cat ar costa?

voicul

^Normal ca se putea reloca, doar orice se poate.
Totusi pe unde sa il relochezi?

Eu zic ca sunt niste costuri acolo si pare ca fost mult, dar fata de alte alternative a fost mai ieftin. Trebuie luat in calcul si timpul, ca daca il relocau ieftin, dar cresteau timpul de parcurgere cu 15 minute ...