News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumul Expres DEx4 Turda-Dej

Started by danpandrea, August 26, 2019, 11:47:19 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

rt25

#1920
Eu nu consider ca e asa. De multe ori situatiile temporare devin permanente.
Daca situatia temporara, ca aici, ma ajuta sa scutesc 500m pe fluxul principal timp de zeci de ani inseamna eficienta in timp si bani pentru toti care traverseaza pe aici. Iar a face solutia permanenta nu e atat de dificil fix in situatia asta. Da, va costa niste bani, dar inseamna maruntis cand vezi ca avantajele sunt mai mari decat dezavantajele.

Si 2) , daca nu se va face niciodata extinderea catre Dej? esti ok sa faci 800m cu 30km/h in loc de 300m cu 70km/h pentru totdeauna? Facem lobby pentru solutii temporare decente acolo unde se lucreaza, dar aici avem la indemana un flux optim (si da, temporar) si zicem ca nu e bine.

Chiar si A7 putea sa nu fie, cand s-a dat centura Bacau, continuarea nu avea finantare PNRR, deci putea sa fie o simpla centura prin care intri si iesi prin bretele cu 80km/h in loc de iesirea clasica cu 40km/h cum va fi dupa ce traficul de lung parcurs va merge inainte.

resad23

Este ceva document oficial in care se mentioneaza posibilitate extinderi spre Dej cu un drum nou pe la Aiton?

Eu sunt foart sceptic ca este luata in considerare solutia asta.
Sunt convins ca se va folosi centura Valcele-Apahida si bucat de DN1 dintre DX si centura.
Probabil ca in 10-15 ani va exista ceva proiect de largire centura Valcele-Apahida la 4 benzi

Voicu

Nu exact la un astfel de document face referire fix prima postare de pe acest thread?

Da, ideea drumului de legătură A3-Tureni e veche și a apărut înaintea unui ipotetic DEx spre Dej. Dar atunci nu văd rostul întregii tevaturi. Îl lași ca drum de legătură, ok, perfect.

A, nu, stai că poate îl extind...

Lipsa asta de predictibilitate/planificare este ceea ce criticam eu mai degrabă

bdragos2

Astazi foreza era in actiune la drumul comunal

Skynick

Se misca bine dar final de 25.

raulbogdan23

^^

La viaductul de la paraul Racilor cate foreze sunt acum 1 sau 2? Daca e o foreza inseamna ca una a terminat lucrul acolo si s-a mutat acolo la drumul comunal

bdragos2

Da, era doar una la paraul Racilor

andreita

nu final de 25. eu cred ca se respecta primavara lui 2025. Depinde si de vreme.

naivu

La meteo se anunță o toamnă normală, adică și cu ploi nu cum ne-am obișnuit, și o primă ninsoare la mijloc de decembrie, deci vremea nu va fi la fel ca anul trecut. Oricum, din experiența cu alte șantiere, ce nu se inaugurează în decembrie rareori e gata mai devreme de iunie! Chiar dacă ar fi peste termenul inițial, ar fi mult mai bine ca la alte proiecte.

gicu

Aseară am depășit pe A10 între Teiuș și Aiud, venind spre Turda, un convoi de 7-8 grinzi. Cel mai probabil la pasajul peste drumul agricol din filmarea din 13.09.

În afară de astea, dacă am numărat bine, mai sunt 40 de grinzi la Valea Racilor și câteva (4-5) la drumul comunal spre Micești.

ncb

DEx4 Drum expres Turda - Dej | A3 - DN1 (Tureni) | 20.09.2024


Raducu P Drum

Dragos_R

O fi scurt, da' nu e deloc usor ...

Feri

Imagini de astăzi de pe șantierul Drumului Expres – drum de legătură pentru asigurarea conexiunii dintre A3 și DN1 (în dreptul localității Tureni)
Se execută lucrări de terasamente, consolidări, structuri, execuție podețe, realizare drenuri, relocare rețele utilități, montare rețea ITS, clădiri operaționale pentru punct de sprijin.
Termen contractual pentru finalizarea lucrărilor: februarie 2025



DRDP Cluj FB / TheRomanian YT