News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumul Expres DEx4 Turda-Dej

Started by danpandrea, August 26, 2019, 11:47:19 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

a.l.x

#1260

Pe 28 se fac 5 luni de când a fost desemnat pe lotul 4 . Mi se pare o bătaie de joc ce fac cei de la CNAIR cu toate aceste contracte.

cezarcolibri

Salutare la toata lumea,
Oare stim ceva, s-a depus contestatie?
O zi faina la toata lume!

ronaldo99

Chiar asa, sunt ceva noutati legate de acest contract? Si eventual si de tronsonul Cluj-Dej; Stam in fiecare luni (am inteles ca si in rest)aprox de la KM17 sau intersectia cu Campenesti pana la OMV sub Coasta in niste coloane teribile. Nu se gandesc macar sa largeasca sensul giratoriu de la OMV?

raulbogdan23

^

La sensul giratoriu de la OMV nu cred ca vedem ceva lucrari inainte de lucrarile pentru centura

ronaldo99

Desi e foarte probabil am spera sa nu ai dreptate. Din moment ce sensul de la iesire din Apahida spre Dej l-au putut largi si se vad rezultate e incredibil cum celalalt ramane asa. Acolo se gatuieste tot ce vine din partea de Nord si mii de masini stau in coloana zilnic

Xander

In vecinatatea sensului giratoriu OMV se amenajeaza canalul de deviere a Somesului, pentru largirea aeroportului.
Poate e cineva mai in tema, dar acolo va fi sigur nevoie de un pod nou si probabil devierea centurii pentru a face loc pistei prelungite.
Pe Sentinel playground, lucrarile par destul de avansate.

https://www.hotnews.ro/stiri-esential-14110345-eroare-proiectare-pista-3-500-metri-constructie-aeroportului-cluj-napoca-suprapune-traseul-centurii-ocolire-inaugurate-urma-trei-ani.htm

https://cluj24.ro/foto-se-lucreaza-la-devierea-somesului-mic-in-zona-aeroportului-cluj-urmeaza-prelungirea-pistei-la-3-500-de-m-178040.html

danvoicu

Pai cat ar costa un pasaj subteran pe sub pista? S-au iar au fobii de asa ceva?

SergiuSerj

^

Pe sub pista si peste/sub noua deviere a Somesului care e la aproximativ 150-200m de pista ?

mihaihedes

Deci? A rămas Dimex? Se va semna contractul cu ei?

alexV

Fara contestatii. Semneaza cu Dimex vineri, 28 iulie.

Documentatia pt autorizatia de construire a fost re-depusa la MT sapt asta. Ordin de incepere sa ne asteptam pentru dupa ce iese AC. Exproprierile sunt faucte din iarna.

Ar mai ramane un AC pentru zone suplimentare, suprafete mici, n-ar trebui sa incurce.

bacovia

Super veste!

Test de maturitate pt Dimex.

nicolaem

^ wow mii de like!
incredibil, toate intarzierile si rezilierile posibil au fost pe aici. poate e cu noroc acum

Ionut

Ar trebui Dimex să se descurce. Au ei bubele și bâlbele lor de pe PiSi 1 dar au în portofoliu județene făcute bine. Și până la urmă acest DX este tot un județean dar mai lat. Nu sunt consolidări nemaivăzute, nu e un lot mare, nu e nimic de speriat.

Singura întrebare a mea este puterea lor de mobilizare. Sper să facă o figură frumoasă. Eu sunt optimist în ceea ce privește execuția propriu-zisă însă îmi e teamă de partea birocratică. Și presiunea care va fi pe ei.

De la Liga Județeană la meciurile de pe Arena Națională nu e tocmai ușor de trecut.

dr4qul4

Sa zicem merci ca il face Dimex si nu UMB.  Chiar ma mir ca nu au licitat si lotul asta. Nu era mare efort pentru ei, mai ales ca sunt in zona.
Avem nevoie ca de aer de firme care sa vina din spate si sa preia loturile astea minuscule.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

ovicor

Sa nu uitam ca anul asta e ultimul cand se poate deconta din POIM, cred ca si guvernantii vor pune presiune pe Dimex si pe alti constructori sa "bage viteza". Cu alte cuvinte, sa recupereze contructorii lentoarea, apatia,delasarea CNAIR+Guvern. Altceva era daca se semna la inceputul primaverii 2023!