News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumul Expres DEx4 Turda-Dej

Started by danpandrea, August 26, 2019, 11:47:19 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

SergiuSerj

Nu mai avem niste veste/zvon nou? Stiu ca nerabdatorii mor repede :lol:

caveman

#1231
Avem. Primarita din Tureni baga bete in roate pentru ca "nu i s-a respectat avizul". Vedeti video de la minutul 7.30.


In Olanda un pasaj sub autostrada se construieste intr-un weekend. Noua cat ne-ar lua si cat ar costa?

mariusbalasa

Asa se intimpla cand bagi in seama o primarita anti-calculator... :lol:  :lol:  :lol:

alexandru_m

#1233
Tot ii trimite www si www

Sa vina domne de la Bucuresti sa ii aduca 4 foi de hartie.

Si pentru comunicare sa-si puna solul jalba-n protap si sa aduca hartia cu pecete.

Vestea buna este ca 100% sigur se tin zilele comunei.

Sunt curios daca impozitele colectate la primarie acopera macar serbarile alea anuale, sau tot circul asta se face tot pe banii altora.

caveman

#1234
Quote from: alexandru_m on June 30, 2023, 04:58:52 PMSunt curios daca impozitele colectate la primarie acopera macar serbarile alea anuale, sau tot circul asta se face tot pe banii altora.

Evident ca nu. Primaria Tureni nu-si acopera nici macar costurile cu salariile, lucru pe care il recunoaste dna. primar la fiecare sfarsit/inceput de an in interviuri publice, can face apel la "centru" pentru bani.

Intamplarea face ca o stiu personal pe cucoana - dansa este unul din motivele pentru care am plecat din satul ala - dezastru este putin spus. Impreuna cu sustinatorii ei sunt capabili sa ceara in instanta oprirea lucrarilor daca nu primesc ce vor, pentru ca la asta se rezuma totul pentru ei: sa le dai exact ce vor sa primeasca. Sper totusi sa nu blocheze proiectul...

Edit: Acum intelegeti si motivul pentru care primaria Tureni este singura primarie importanta din Cluj care NU este inrolata in platforma online de plata taxe si impozite ghiseul.ro. Are un interviu mai vechi dna primar in care a fost intrebata de plata online si a raspuns: ce va trebuie internet? la noi in comuna nu se foloseste internet.
In Olanda un pasaj sub autostrada se construieste intr-un weekend. Noua cat ne-ar lua si cat ar costa?

Hercule

#1235
Dezastru, ce oameni au apucat la "butoanie". Prosti, ignoranti, fara nici o obligatie fata de cetateni (exceptie zilele satului si targul de vite).
Daca te uiti pe google maps, singurul drum taiat de legatura la autostrada este accesul la o casa aflata foarte departe de sat. Acolo stau cei de 100 de ani in Tureni? Care nu vor mai avea acces la ce? Intr-o (una bucata) casa din afara intravilanului si care probabil nici nu are autorizatie de construire?


Powered by API/PUM imgur uploader

PS. Urmariti cum doamna dubluve-dubluve din incrancenarea cu care vorbeste de drumul de legatura se lumineaza brusc la fata cand se schimba subiectul la zilele "comuñei".
Deșteaptă-te române!

GIV

@Hercule sunt "o gramada de case"  pe care nici tu nici noi nu le vedem  :lol:  :lol:  :lol:

JohnDoe

#1237
Eu vad un viaduct acolo ce va trece peste drumul de acces la acea locuinta.
Dar poate ma insel.
A6 - Craiova Lugoj si extinderea catre Calafat

RobertH

#1238
Nici macar ala nu e taiat, ci relocat sub pasaj. Cu tot respectu, doamna bate campii sau face jocuri politice pe seama lipsei de informare a locuitorilor. Singurele zone unde se apropie proiectul de comuna is unde vor reface drumurile comunale sa faca pasaje .




Hercule

#1239
Daca nici ei nu au interesul sa scoata traficul de tranzit din localitate, la ce sa te astepti?
Probabil ca isi merita soarta. Si ei si cei din Turda, cel mai puscat oras dpdv al strazilor.
(apropo, daca retin bine primarul din Turda nu vroia sa dea aviz pentru drumul asta pentru ca "sa nu se dezvolte mai tare Clujul")

Fac des drumul spre Cluj prin Tureni. Daca primaria ar fi la drumul principal, as claxona de fiecare data cand as trece pe langa. >:(
Deșteaptă-te române!

nicolaem

bun si poate bloca ceva? ce aviz daca s-a trecut de SF si e in licitatie deja?

danvoicu

Astia s-au chinuit 30 si de ani sa dea drumul la infrastructura adevarata si acum vine tanti Mita sa blocheze pentru ca nea Ghita nu mai are pe unde trece cu caruta. Pai sa mearga pe nationale ca am vazut ca se poarta si politia e oarba. Bai frate neconstructivi mai suntem. Nu stie despre ce e vorba dar ea e impotriva. Pe bune?

horatiu.cosma

Am discutat cu doamna primar despre proiectul acesta și în 2016 și în 2021. E foarte ranchiunoasă, cu gândire de secol trecut și încă câteva "calități" care nu pot fi menționate aici. Inițial era supărată că i-a făcut CNAIR bordurile pe mijlocul DN1 prin sat (și nu mai pot întoarce/face stânga sătenii peste dubla continuă). Apoi a fost supărată că anumite drumuri de pământ pe care trec 3 tractoare pe an ar fi întrerupte de traseul DX. S-a ajuns în proiectul actual să fie overpass-uri în câmp între nimic și nimic. Acum a ajuns să nu fie mulțumită că proiectul trece prin colțul intravilanului. Prin 2050 când proiectul va fi de mult finalizat, o să spună în fața marii adunări naționale că DRDP Cluj tunde iarba de pe ramblee și e prea mult zgomot.

Lăsând gluma la o parte, exproprierile sunt făcute, proiectul e aprobat, constructor vom avea în curând cu puțin noroc, MTI nu cred că se va crampona în avizul ei și va emite autorizația de construire, așa că cel mai probabil doamna primar va continua să se plângă de pe margine în timp ce proiectul merge înainte.

nicolaem

merci, chiar speram sa nu conteze opinia ei, si sa ramana opinie, nu aviz.

dr4qul4

probabil e aviz consultativ. Adica obligatoriu sa fie cerut, nu si respectat
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist