News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumul Expres DEx4 Turda-Dej

Started by danpandrea, August 26, 2019, 11:47:19 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

TeoH9

Pe harta API apare ca PT este aprobat dar nu au inca Autorizatie de Construire.
In functie de contract, se va ocupa constructorul (Dimex) de obtinere AC, sau se va ocupa Proiectantul initial. Ce e clar este ca DIMEX inca nu poate intra in teren pana nu se clarifica situatia cu AC.

mirceaeliade

^3 raspunsuri mai sus, pe aceiasi pagina, Horatiu a explicat cum probabil NU este un CU/AC dat.....

Light

Vă rog să mă scuzați dacă s-a mai zis înainte, dar am o nelămurire. Drumul expres e prevăzut și cu panouri antiorbire sau va fi doar parapet median New Jersey, așa cum este pe DN1?
Și parapetul median va fi retras față de banda 2 sau nu?

horatiu.cosma

La prima întrebare cele 2 ipoteze nu se exclud (ambele sunt adevărate), iar a doua nu are sens, fiind vorba despre New Jersey. Va fi pe mijloc, nu are unde să se retragă, eventual în el însuși la accidente  :D . Oricum, până acolo mai e ceva. Înainte de culoarea panseluțelor din CIC, haideți să vedem prima dată că se emite autorizația de construire și încep lucrările.

tom_sawyer

#1294

Light


TibiV

Quote from: horatiu.cosma on July 31, 2023, 01:10:10 PMÎnainte de culoarea panseluțelor din CIC, haideți să vedem prima dată că se emite autorizația de construire și încep lucrările.

 :lol:   :cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)


caveman

Tot dl deputat Baltaretu a mai mentionat in comentarii pe pagina de FB ca ordinul de incepere este asteptat aproximativ in jurul datei de 16 august.
In Olanda un pasaj sub autostrada se construieste intr-un weekend. Noua cat ne-ar lua si cat ar costa?

dumbravaandrei

Si cum s-a rezolvat cu tanti primar?  :D

nicolaem

singura chestie pe care o poate bloca pare ca is exproprierile.

Tot de la Dl Baltaretu:

Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară Cluj confirmă: Primăria Tureni nu a trimis planurile parcelare pentru despăgubirea cetățenilor ce au terenuri pe traseul viitorului drum expres.
În urma unei solicitări pe care am adresat-o către OCPI Cluj, am primit confirmarea că ,,[...] nu au fost identificate documentații (n.r. la nivelul instituției) pentru verificare și recepție planuri parcelare [...]" pentru despăgubirea  tuturor cetățenilor cu terenuri aflate pe coridorul lucrării pentru drumul expres DX A3 - Tureni.

Ionut

Și mai precis cum poate bloca exproprierile?

nicolaem

#1302
cred ca am gresit termenul. nu bloca, intarzia.
presupun ca fiind terenuri agricole la tara necadastrate, e nevoie de acte care doar in primarie se gasesc legate de proprietar.
poate gresesc, dar daca sunt acte de proprietate vechi, succesiuni nefacute, nu stiu ce institutie ar putea spune a cui e pasunea de la coordonata XY. iar la terenuri agricole la tara se practicau si contracte de mana de vanzare (fara notar) care se depuneau doar la primarie. teoretic nu is legale dar in practica transferul de proprietate s-a facut.

oneLess

Opinia mea este că un AC odată dat (nu apare afișat încă pe site-ul MT acum) nu poate fi stopat decât de un judecător pe baza unei reclamații motivată pertinent! Restul can-can!

Ionut

Nu prea poate ieși AC fără să fie făcute exproprierile. Deci dacă AC este emisă, discuția despre exproprieri este caducă.