News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Drumul Expres DEx6 Brăila-Galați

Started by rota, August 02, 2019, 01:33:17 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Ionut

Mă iertați, rog îndurare să mă scutiți de timpul pentru search și să-mi spună cineva:
- care este înălțimea la care trebuie să ajungă pilonii hobanatului, știu că era o planșă cu asta, publică
- care este înălțimea aproximativă la care au ajuns acum pilonii

Tind să cred că undeva la ~70% din h totală.

Mulțumesc! :cheers:

tom_sawyer

#886
Dă o pagină înapoi :D

80 m înălțime totală a pilonilor.

La h=20 m trebuie să fie bancheta (orizontală) care unește cele 2 jumătăți și formează H-ul (pilonul). Pe banchetă se sprijină tablierul.

Nu cred că au trecut de jumătate cu pilonii.


LE: cam așa ar trebui să arate:


sursa

alexa_adrian2001

Pe mine ce ma enerveaza ca nu se apuca o data de asfaltat! Chiar greu sa ii intelegi. De aducea macar o echipa de asfaltat si o statie de asfalt mai vedeam si noi progress. Dar noa...a7
Sa ne mai aducem cum lucrau la terasamente aici zi si noapte. Va mai aduceti amintele de filmarile lui Raducu fenomenale...pe vreama cand toti eram pt UMB :)))

bogdan4ice

De ce sa asfalteze daca nu e gata tot podul? Sa mai vina pe urma sa asfalteze bucatile lipsa? Can va fi tot frontul de lucru de asfaltat sevor apuca.

Mai este pana atunci.

carutasul

presupun că acum le trebuie toate utilajele de asfaltat și nu se justifică decât când o să fie totul pregătit. Însă nu pot înțelege și pace de ce nu dau la un asfaltator local, chiar dacă poate ar fi un ban în plus oricum cei doi ani trecuți peste terasamente o să implice niște reparații deci oricum costuri...În Galați știu că există câțiva suficient de buni...

Ionut

@tom_sawyer
Mulțumesc! Deci nici vorbă la 70%, indiferent cum ar fi cu bancheta orizontală.

tom_sawyer

#891
Probabil un ~35 m pe 19.06.2024

Quote from: Marius Papadopol on June 19, 2024, 03:14:08 PM19.06.2024
DEx6 - drum expres Braila-Galati - update lucrari 


DEx6 - drum expres Braila-Galati - update lucrari 




sursa

Ionut

Ochiometric, cu inguldență, 3 segmente și jumătate ale brațului macaralei. Adică, conform diagramei tehnice a macaralei, vreo 35 de metri. Din 80 m. Deci hai 45%, nicidecum 70% cât am zis eu. :(( Mulțumesc de efort! Iată că după pixometru și mobilizometru, avem și macaralometru! :cheers:

mdragos

Cred mai au nevoie de 8 ridicari de cofrage, estimez 1 / saptamana => 8 saptamani de lucru + 2 saptamani pauza => 10 saptamani. Aproximativ final de septembrie sa termine stalpii.

tom_sawyer

În 6-7 luni de-abia au făcut jumătate din înălțime. Crezi că termină cealaltă jumătate în 3 luni?!

naivu

Și-or fi intrat în ritm  :)

medicul de garda

Ultimele segmente din pilonii podului hobanat vor contine si elementele speciale in care trebuie sa se prinda hobanele, deci fiti siguri ca alea vor dura si mai mult decat ce s-a facut pana acum. Un pod hobanat nu e ceva ce poti construi, asa, imediat...
Trust me, I'm an east-european doctor!

GIV

#897
@Ionut  macaralometru way better than pixometru :lol:  :lol:  :rofl:  :troll:

dar chiar era nevoie de hobanat aici?

Ionut

Păi hobanat că Siretul este lat acolo și nu ai pilă în albie... plus cerință de posibilă navigație pe Siret? Nu mai știu exact. Mediu, navigație, astea erau parcă motivele.

mirceaeliade

#899
^cred ca relevant din 2021:
QuoteMinisterul Transporturilor vrea să analizeze în următorii ani posibilitatea ca râurile Siret și Prut să devină căi navigabile, în acest sens fiind propusă o alocare de 10 milioane euro pentru realizarea documentațiilor tehnice.

Proiectul se numără printre prioritățile stabilite de autoritatea centrală în ceea ce privește sectorul de căi navigabile din cadrul Planului Investițional (PI) pentru dezvoltarea infrastructurii de transport pentru perioada 2020 – 2030. www

QuoteCanalul Siret-Bărăgan rămâne un proiect prioritar pentru Guvern, urmând ca acesta să fie navigabil, iar pentru construcţia sa sunt elaborate deja studiile de fezabilitate, a declarat Daniel Constantin, ministrul Agriculturii.www
Asta din 2014 pare sa sugereze ca cineva s-a gandit ca ar fi fezabil cu parte navigabila macar pana pe la Tecuci