[CJ] Ce-am mai vazut din mers in Cluj-Napoca

Started by ciprebbe, December 07, 2012, 01:28:16 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vasile.silion

,,Chestia" nu cred că e pe mijlocul străzii, cred că e chiar la marginea trotuarului de pe partea cu Universitatea. Cred că e un panou de afișaj stradal. Mie așa îmi pare.
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

klax187

Mereu m-am intrebat ce rol are turnul de la Colegiul Academic. Stiti careva?

StefanCelMare

#167
Referitor la grădina botanică, muzeul și ierbarul din Cluj sunt cele mai bine organizate din România (cred că este și cel mai mare ierbar organizat - ca număr de coli inventariate).
Din ce știam, OK mai este și la Sibiu, muzeul Bruckenthal se respectă.
Bucureștiul are ierbarul cam semi-dezastru, colile nu sunt bine inventariate, spațiul e impropriu din ce aud.
Contează mult aceste aparente mici extravaganțe ale unor vremuri de mult duse.
Au repercusiuni și azi în organizare.

Harry


Bogdan_Cluj

Quote from: Bogdan_Cluj on August 27, 2019, 11:02:26 PM
Parcul Intre Lacuri: un proiect care azi a primit ordin de incepere, termen 10 luni. Mie personal mi-a scapat subiectul acesta pana acum, sau l-am confundat cu reamenajarea malului nord-estic al lacului de langa Iulius Mall.

https://clujeuropean.com/2019/08/27/parc-intre-lacuri-planse-amenajare-parc/

A aparut un video de pe santier de la ViaClujTV (https://www.youtube.com/watch?time_continue=95&v=QUkAavu5VPw)

Bogdan_Cluj

Cate spitale publice sunt in Cluj Napoca? Cine este responsabil de bugetul acestora? Unde sunt ele situate? De ce nu investeste (sa zicem) primaria in spitalul ,,X"?
--- Ministerul Sanatatii (6), Consiliul Judetean (4), Consiliul Local (1), Ministerul Transporturilor (1), Ministerul Apararii Nationale (1)

Intrebare de 10 puncte: de ce are MT in subordine un spital? La CL, CJ si MS e logic sa fie. Hai sa zicem si la MAPN (sa invete si medicii soldati meserie?) e cumva normal, dar la MT?

https://clujeuropean.com/2019/10/31/harta-unitati-publice-de-sanatate-in-cluj-napoca/


Manodragon

^Foarte interesanta prezentarea. Am o intrebare: subordonatorul plateste si salariile mediciilor si asistentelor? De exemplu, d.p.d.v. legal medicii de la Spitalul C.F. sunt angajatii MT?  :o

Bogdan_Cluj


Bogdan_Cluj

Reamenajare Canalului Morii – tronson Parcul Rozelor

https://clujeuropean.com/2019/11/09/reamenajare-canalului-morii-tronson-parcul-rozelor/
"În ceea ce privește termenele, studiul de fezabilitate va fi finalizat în următoarele 6 luni, iar execuția proiectului va fi finalizată până la finele anului 2021″"


qionescu1

Foarte probabil salariile medicilor sunt platite de ministerle din care fac parte, o parte a banilor venind de la casa de asigurari sociale in functie de nr. de pacienti si interventiile efectuate. Foarte complicata problema dar reala... in afara de MAPN si MAI nu vad de ce ar avea si altii spitalele si medicii lor. Se sifoneaza enorm de multi bani de la casele de asigurari.

csebi24

@Manodragon fiecare isi administreaza spitalele ( asta inseamna salarii si toate chestiile). Prietena mea este la medicina si din spusele colegilor mai mari, de exemplu la Spitalul de Recuperare sau Clujeana garzile medicilor sunt mai bine platite decat cele de la UPU ( Ministeru Sanatatii ). Deci probabil ca inafara salariului minim ( reglementant prin lege) fiecare da si face cum isi doreste cu banii. In plus din cate stiu primaria/CL nu are voie sa intervina sa cumpere sau sa faca lucrari la spitalele care tin de MS.

Bogdan_Cluj

Am extins lista de spitale si la nivelul judetului incercand sa raspund la aceleasi intrebari:

Cate spitale publice sunt in judetul Cluj? Cine este responsabil de bugetul acestora? Unde sunt ele situate? De ce nu investeste (sa zicem) primaria in spitalul ,,X"?
--- Ministerul Sanatatii (6), Consiliul Judetean (5), Consiliile Locale (6 - fiecare cate unul), Ministerul Transporturilor (1), Ministerul Apararii Nationale (1)

https://clujeuropean.com/2019/12/24/harta-unitati-publice-de-sanatate-in-judetul-cluj/

qionescu1

Ar fi interesant sa stim relatia cu casele de asigurari, modul de finantare (daca e integral local/judetean/central, daca nu care sunt procentele + salariile medicilor) rezultatele financiare. 
Din organizarea asta pot sa imi dau seama ca Ministerul Sanatatii a pastrat cele mai importante/complexe spitale. Restul? Organizarea vine la pachet cu cariera medicala?
Cele 6 spitale din subordinea consiliilor locale inseamna descentralizare? In ce masura?
De ce 5 spitale la Consiliul Judetean? In ce masura poate MS poate impune strategii nationale in conditiile astea?
Cu Sp. Militar e clar.
PS. Ti-a scapat unul :)

Bogdan_Cluj

Nici eu nu ma pricep. De aceea fac aceste "articole" pentru a ma puna in tema ("scratch the surface").
Nu stiu pe ce baza s-a decis (prin anii 90-2000 banuiesc) care spital trece in ce subordine.

Din ce observ, fiecare oras sau municipiu (consilul local) au cel putin un spital in subordine. Cred ca juridic nu poti sa ajungi oras/municipiu fara sa ai spital. Si cred ca by default acel spital "municipal" sau "orasenesc" e in subordinea primariei. Din ce vad spitalele de Urgenta sunt la consiliul judetean (asa e si la Alba).

Care mi-a scapat? Cel de la Savadisla de TBC? Ala e doar o anexa a celui din Cluj Napoca de sub CJ Cluj.

Nu cred ca poate cineva de aici sa iti raspunda la toate intrebarile. Apropo, exista un API/PUM pe sanatate?.

qionescu1

Nu stiu daca exista sau nu. Dar in relatia cu casa de asigurari... deconturile ar trebui sa se faca pe baza serviciilor medicale prestate de fiecare unitate sanitara in cuantumul stabilit. Nu stiu daca au vreo legatura cu salariile medicilor (stabilite si prin legea unitara a salarizarii publice). Cateva din spitale municipale si cel orasenesc erau la un pas de desfiintare prin 2010-2014 pe motiv de criza. Felul cum functioneaza sistemul de sanatate e o mare necunoscuta pentru marea majoritate a populatiei.